m Tolhoek en Van der Lijke: zo (groot)vader, zo (klein)zoon ZEELAND 13 beide teams de bal naar achteren te halen met hun voet, om zo de bal achteraan in de scrum te krijgen bij de achterste man (nummer 8).'' Wullems met een knipoog: ,,De acht mannen in de scrum dragen rugnummers 1 tot en met 8 en zijn de sterkste en ook de knapste spe lers van het team.'' Markusse: ,,De nummers 1 tot en met 3 vormen de voorste rij. Hier achter staan twee tweederijers (4 en 5) met hun schouders tegen/onder de billen van de eer ste rij en dan heb je de derde rij met twee flankers (6 en 7) aan de zijkant. En als laatste de nummer 8, die met zijn schouders tegen/onder de billen van de tweede rij staat. De flankers kun nen snel opbreken van de scrum, waardoor ze bij verlies snel kun nen verdedigen en bij winst als support mee kunnen met bijvoor beeld de nummer 8.'' Wullems: ,,In de rugbyvorm die wij spelen en die het meest bekend is in Nederland (Rugby Union), is er in principe maar één soort scrum, acht tegen acht. Echter, als er spelers van het veld gestuurd worden kunnen deze aantallen ongelijk worden. Of wanneer voor de belangrijkste posities (de eerste rij) te veel mensen uitgevallen zijn en er geen volwaardige vervanging is, dan kan er overgegaan worden op een uncontested scrum. Dit houdt in dat er geen kracht gezet wordt en dat de bal eigenlijk altijd gewonnen wordt door degene die hem inbrengt. Deze vorm wordt ook gebruikt door jeugdteams, zo dat ze de techniek stapje voor stapje kunnen leren. Andere vor men van rugby, bijvoorbeeld Rugby League, 7's, of 10's hebben een scrum met minder spelers. Daar wordt veel minder gepro beerd om de bal van de tegenstan der af te pakken.'' Markusse: ,,Een scrum is geslaagd wanneer je als team de bal gewon nen hebt bij eigen ingooi. Met de ingooi heb je een voordeel, omdat de scrum-half het middels een tikj e op de hand van de hooker aan geeft als hij de bal ingooit. Nog Het zal niet de beste scrum van de Ereklasse zijn, maar we zitten tegen de top aan mooier is het als je de bal wint, wanneer het andere team ingooit. Dat kant doordat de hooker hem wint, of door met het hele team het andere team weg te zetten.'' Wullems: „Hoewel het mis schien moeilijk voor te stellen is, zijn er een boel regels waar men zich aan moet houden. Het her haaldelijk overtreden hier van zal worden bestraft met een penalty. Daardoor krijg je als team balbezit en mogelijk krijgt de overtreder een gele of rode kaart. Vanuit tac tisch oogpunt is een scrum dan na tuurlijk ook geslaagd.'' Wullems: ,,Op zich zal één scrum niet per se bepalend zijn. Maar sta je als team enkele punten achter in de slotfase van een wedstrijd en ben je vlakbij de tryline van de te genstander; dan heb je een goede kans om met die ene scrum de wedstrijd te winnen.'' Markusse: ,,Het seniorenteam van Tovaal heeft in de competitie een behoorlijk goede scrum staan in vergelijking met andere teams. Een ervaren scrum die al jaren sa menspeelt. Ook heeft Tovaal dit seizoen een aantal nieuwe voor waartse spelers erbij gekregen, die door zijn gekomen vanuit eigen jeugd en ook van een ander team met ervaring. Daarom wordt er binnen Tovaal erg uitgekeken naar dit seizoen.'' Wullems: ,,De scrum van Oe moemenoe is zeker een sterk punt. Het zal niet de beste scrum van de Ereklasse zijn, maar we zitten te gen de top aan.'' ,,Dat is lastig!'', bekent Markusse. ,,Ik denk dat de kracht er vooral in zit dat je een goed op elkaar inge speeld voorwaartspack hebt, waar door je met z'n allen precies weet hoe te staan en te pushen.'' Wullems: ,,Een succesvolle scrum wordt gecreëerd op het trai ningsveld. Door individueel een goede techniek te hebben en als team elkaar perfect leren aan te voelen. Tijdens de wedstrijd moet je geconcentreerd je stappenplan uitvoeren en met een vleugje kracht erbij heb je een perfecte scrum.'' Piet van der Lijke (1934-2014) In de etalage van zijn wielerzaak aan de Lange Noordstraat in Mid delburg pronkte jarenlang de fiets waarop Piet van der Lijke in 1956 het WK reed. Een Locomotief uit 1954. Meer dan 100.000 kilome ters verteerde Van der Lijke op die fiets en tientallen prijzen kwa men eruit. Geen Tour de France, moest hij tot zijn eigen leedwezen erkennen, maar dus wel een WK. ,,Het was geen makkelijk leven, wielrenner zijn in die tijd'', ver telde hij in 2013 aan een lokale Re giobode. ,,We reden meestal op de fiets naar de wedstrijden toe. Tasje op de rug, vanuit Zeeland naar Ie- per, daar een slaapplaats zoeken, de volgende dag een koers en dan daarna of de volgende dag weer naar de volgende kermiskoers. En altijd maar over die kasseien rij den daar in Vlaanderen.'' In augustus 1956 stond Van der Lijke aan de start van het WK in Kopenhagen. Hij maakte deel uit van een achtkoppig Oranje-gezel schap. De markante ploegleider Kees Pellenaars had het dat jaar over een andere boeg gegooid. De bond had geconcludeerd dat in de voorgaande jaren vooral 'een ge zelschap show-makende vakan tiegangers' naar het WK was ge stuurd. Dat moest anders. Pellenaars stelde een ploeg sa men van renners die niet ver moeid waren door bijvoorbeeld een Tour de France en alle (lucra tieve) wedstrijden die volgden. Dat Van der Lijke geen Tour de France reed, sprak ironisch ge noeg nu in zijn voordeel. Wim van Est en veteraan Gerrit Schulte waren de azen, Van der Lijke één van de andere troefkaarten. Bij de start regende het pijpen- stelen. Er moesten 22 ronden ge reden worden, die samen bijna 300 kilometer telden. Van de 71 starters haalden er 27 de finish. Van der Lijke niet. In de derde ronde sleurde hij aan de kop van de wedstrijd. In de negende ronde stapte hij af met materiaalpech. Hij had een losgeschoten rem. Het WK was de laatste grote koers van Van der Lijke. Een bot sing met een auto maakte een einde aan zijn topsportcarrière. Hij stortte zich op zijn wielerzaak, waarmee hij furore maakte en zelfs een eigen fietsmerk introdu ceerde, de Mirage. Patrick Tolhoek (geboren 1965) In 1989 stonden er voor het laatst twee Zeeuwse renners aan de start van een WK. De Zeeuwse bondscoach Cees Priem selec teerde Maarten Ducrot en Patrick Tolhoek voor het WK in het Franse Chambéry. Voor Tolhoek, zoon van oud-prof Ko Tolhoek, was de selectie voor het WK de beloning van een ijzersterk tweede jaar als profwielrenner. Patrick Tolhoek reed toen zijn beste uitslagen. Zevende in de Ronde van Midden-Zeeland, derde in een etappe in de Dau- phiné Libéré, vierde in het NK en vervolgens drie keer derde in een rit in de Tour de France. ,,Ik heb een renner in zo'n korte tijd nog nooit zo'n metamorfose zien on dergaan", zei zijn ploegleider Jan Raas van Superconfex. Zijn selectie voor het WK was dus logisch, net als die van Steven Rooks, Gert-Jan Theunisse en Erik Breukink. Ook logisch was dat Tolhoek in dienst van deze grote mannen zou rijden. Hij deed zijn werk, maar reed de 259 kilo meter lange koers niet uit. In de 16de van de 21 rondes stapte hij af. De wereldtitel ging naar Greg Le- mond, vóór Dimitri Konisjev, Sean Kelly en Rooks. Zoon Antwan had twee jaar ge leden een soortgelijke rol toen hij in Innsbruck debuteerde op het WK. Hij werkte zich een slag in de rondte om de Oranje-kopmannen goed weg te zetten voor de slot klim. ,,Als je aan de voet goed ge positioneerd zit, is het ieder voor zich en wint de sterkste'', zag Tol hoek. Dat werd Alejandro Val- verde. Zelf werd Tolhoek 28ste. zaterdag 26 september 2020 Zijn er ook varianten in de scrum? Wanneer is een scrum ge slaagd? - Nino Wullems, rugbyer van Oemoemenoe Hoe bepalend is de scrum? Hoe sterk is jullie scrum? Tot slot de hamvraag: wat is het geheim van een goede scrum? Antwan Tolhoek (Yerseke) en Nick van der Lijke (Middelburg) rijden zondag het WK wielren nen. Voor het eerst sinds 1989 doen er twee Zeeuwse renners mee aan het WK. En nog speci aler: de vader van Antwan Tol- hoek en de opa van Nick van der Lijke reden ook al eens om de wereldtitel. Patrick Tolhoek was in 1989 van de partij, Piet van der Lijke in 1956. Rudy Boogert Vlissingen Nick van der LIjke. Antwan Tolhoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41