O 0 m m 12 ZEELAND Corona houdt vier clubs aan de kant Wereldbeker wordt verder uitgekleed Tacx Pro Classic krijgt dag in juni Twee groepen rugbyspelers die voorovergebogen tegen elkaar duwen. De scrum is een fenomeen dat we allemaal wel kennen. Maar wat houdt het precies in? En hoe vergroot je de kans op een geslaagde scrum voor jouw team? Twee Zeeuwse ervaringsdeskundigen nemen ons mee in de wereld van de scrum. Van vier Zeeuwse voetbalclubs is de wedstrijd van dit weekeinde afgelast vanwege het coro navirus. In de tweede klasse zaterdag geldt dar voor de wedstrijd De Meeuwen-SSV'65. De thuisclub uit Zoutelande heeft een besmette speler 'en diverse spelers en stafleden met co rona-gerelateerde klachten'. In de derde klasse is er een streep gegaan door de wedstrijd Ka- pelle-Prinsenland, omdat de Brabantse bezoe kers getroffen zijn door het virus. In de derde klasse van het zondagvoetbal reist Steen niet af naar Ulvenhout voor het duel met UVV'40. De selectie van Steen heeft te maken met een besmetting. De overige drie seniorenduels van de club zijn uit voorzorg afgelast. De wereldbeker veldrijden in Hulst staat voor begin januari nog altijd op de kalender, maar inmiddels staat vanwege het coronavirus al een streep door zes van de veertien wedstrij den. Het Franse Besan^on was gisteren de zesde organisator die zijn wereldbeker afge lastte voor dit seizoen. Eerder werden de ok- tober-wedstrijden in de Waterloo (Verenigde Staten) en Dublin (Ierland) afgelast. Ook de Belgische wedstrijden in Koksijde (22 novem ber), Antwerpen (13 december) en Diegem (27 december) gaan niet door, terwijl die van Zonhoven verplaatst is. De Vestingcross in Hulst (3 januari) deuteert als wereldbeker. De Tacx Pro Classic, de enige Zeeuwse UCI- koers voor mannen, krijgt in 2021 een nieuwe datum. De wedstrijd verhuist van medio ok tober naar 5 juni, meldt de website 'Cyclin- gonline'. De Tacx Pro Classic, een opvolger van de Ronde van Midden-Zeeland, werd in 2017 en 2019 al verreden. De organisatie was toen niet helemaal gelukkig met de datum laat in het seizoen. Nu is de 1.1-wedstrijd, waarin altijd meerdere ProTour-ploegen aan de start komen, flink naar voren gehaald. Op de kalender staat in en rondom 's-Heeren- hoek de EPZ Omloop van Borsele voor vrou wen. Dit evenement is altijd al in die periode. Quote van de dag 'Geduld hebben is niet het makkelijkste dat er is' P Eredivisie Dallinga 25? Nino Wullems (33, Terneuzen) gaat vandaag met Oemoemenoe thuis tegen Groningen van start voor een nieuw seizoen in de ereklasse. Als loosehead prop (nummer 1) vormt hij samen met de hooker (2) en de tighthead prop (3) de frontlinie van de Middelburgse scrum. In de eer ste rij staan mannetjesputters die vaak even breed zijn als dat ze lang zijn. Aan souplesse hebben ze geen boodschap. Zij moeten het van hun kracht en hardheid hebben. De loosehead prop dankt zijn naam aan het feit dat hij zijn hoofd vrij heeft in de scrum en dus niet tussen de twee hoofden van de hoo ker en de prop van tegenstanders. De props ondersteunen de hooker en in de line-out zullen de props vaak de springers ondersteunen. Met zijn broers Dicky en Luca Wullems (te genwoordig beiden actief voor RC Meetjesland in Eeklo), vader Hans en een oom (beiden in het verleden actief voor de ter ziele gegane Blue Diamonds in Terneuzen) stroomt het rugbybloed wel door de fami lieaderen. Dat laatste geldt zeker ook voor Rik Markusse (34, Zierikzee), wiens ooms Hans en René net als vader Adrie een verleden bij Tovaal hebben. Ook broertje Jac is een aan tal seizoenen actief geweest. Mar- kusse gaat volgende week met To- vaal in de tweede klasse van start met een thuiswedstrijd tegen het Roosendaalse RCC Bekaro. Hij speelt bij Tovaal in de tweede rij (locks), wat betekent dat hij de mo tor van de scrum vormt (zij leveren de kracht). Verdedigend vangen zij ook de kracht op door zich met ge strekte benen vast te zetten (to lock) in de grond. Zij zijn lang en sterk. In Het zal niet de beste scrum van de Ereklasse zijn, maar we zitten tegen de top aan de line-out zijn zij vaak de springers. Rik Markusse: ,,Een scrum is een soort spelhervatting nadat één van de teams een lichte, technische overtreding heeft gemaakt.'' Nino Wullems: ,,Denk hierbij aan een knock-on (de bal uit je handen laten vallen of niet goed vangen) of de bal naar voren passen (wat bij rugby dus niet is toegestaan). De plaats waar de overtreding is ge maakt is tevens de locatie van de scrum.'' Wullems: ,,Het verschilt heel erg per wedstrijd en is afhankelijk van het niveau van het team, dat bij voorbeeld vaak een bal laat vallen of een slechte pass geeft. Ook het weer kan een rol spelen, want een regen achtige en winderige dag maakt passen en vangen een stuk lastiger.'' Markusse: ,,Bij een scrum gaan de acht voorwaartsen van ieder team voorover in gebogen houding tegen elkaar aan duwen. Dit start wan neer de scheidsrechter het aangeeft met de volgende woorden: 'crouch, bind, set'. Wanneer de scrum staat wordt de bal ingegooid door de scrum-half (nummer 9) van het team waartegen de overtreding is gemaakt. Zodra de bal recht is inge gooid proberen de hookers van zaterdag 26 september 2020 VOETBAL VELDRIJDEN De start van de Vestingcross eerder dit jaar. foto peter nicolai WIELRENNEN - NAC-voetballer Yassine Azza- gari uit Goes krijgt nog niet al te veel speelminuten bij zijn club. NAC speelt vanavond tegen Jong PSV. J De zaalvoetbal lers van Groene Ster Vlissingen speelden gis teravond tegen White Stones hun derde wed strijd in de ere divisie. Beide teams zijn mid denmoter. Bij het ter perse gaan van deze krant was de wedstrijd nog niet afgelopen. Lees de afloop op www.pzc.nl. 1-1 De driebanders van Dallinga.com gaan zondag op bezoek bij een lotgenoot, DKM Tools in Oosterhout. Beide teams hebben hun eerste twee wedstrijden in de eredivisie met 4-4 gelijk gespeeld. Te genstander DKM Tools is de naamgever van de eredivi sie en heeft Joey de Kok uit Lewedorp in de gelederen. o a (O Menno Kole Vlissingen - Nino Wullems, rugbyer van Oemoemenoe Waar en wanneer is er sprake van een scrum? Hoe vaak in een wedstrijd komt dat voor? Hoe gaat een scrum in z'n werk?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 40