De Mos en Plasman willen de Tweede Kamer in NIEUWS 3 CORONA MICHAEL FRANK Tijdens de eerste coronagolf deed intensivist Michael Frank dagelijks verslag vanaf de ic van het Albert Schweitzer- ziekenhuis in Dordrecht. Nu maakt het zieken huis zich op voor de volgende strijd. ,,We zijn er klaar voor''. Het gebeurde vorige week dinsdag. Al een tijdje lagen twee corona patiënten op de intensive care van het Albert Schweitzer-ziekenhuis in Dordrecht. Die dag kwamen er ineens drie bij. ,,We moeten weer extra zeilen bijzetten'', besefte intensivist Michael Frank. Tijdens de eerste coronagolf deed de arts in deze krant dage lijks verslag vanaf zijn ic, waar zorgverleners het uiterste gaven. Waar families 'ingepakt' afscheid moesten nemen van dierbaren. Nu maken Frank en zijn collega's zich op voor de tweede golf. ,,Als het gebeurt, dan hebben we weinig keus. Zoals de eerste golf gaat het niet zijn, daar ben ik wel van overtuigd. Toen voelde het alsof we in een donkere kamer werden gezet met de opdracht: maak de patiënten maar beter. Nu zijn we voorbereid en kennen we de ziekte en symptomen beter. Er zijn afspraken, binnen ons zieken huis en landelijk. Er staan acht extra beademingsmachines klaar. De angst dat we een patiënt niet kunnen helpen, voel ik nu niet. En natuurlijk was het even slikken toen we vorige week een jonge vrouw op de ic kregen, maar ik schrik daar niet meer zo van als in het voorjaar.'' ,,Ik lig er 's nachts niet wakker van, maar ik maak me zeker zorgen. Dat mensen in Nederland zich steeds minder aan de regels lijken te houden en we straks weer wor den overspoeld met patiënten. Mijn grootste angst is dat de regu liere zorg in de knel komt, wat ook dodelijk kan zijn. Ik sprak laatst een chirurg die in het voorjaar mensen met longkanker moest vertellen dat hun operatie niet kon doorgaan. Van dat scenario krijg ik meer stress dan de behandeling van coronapatiënten.'' Mijn grootste angst is dat de reguliere zorg in de knel komt, wat ook dodelijk kan zijn ,,Op onze ic zie ik niemand die helemaal uitgeput of geestelijk verlamd is. We zijn er klaar voor, die sfeer hangt er. Al hoor ik wel van ons afdelingshoofd dat som mige collega's nog last hebben van de eerste golf. Het was ook een indrukwekkende tijd. De enorm zieke en benauwde patiënten, families die niet mochten langs komen. Wat wel scheelt, denk ik, is dat ons personeel niet of nauwe lijks besmet is geraakt. Er is geen collega op de eigen ic beland, zoals in andere ziekenhuizen gebeurde. ,,Voor de zomerperiode hadden we extra personeel ingehuurd, zo dat iedereen op vakantie kon. Het is goed om even afstand te nemen van de ic en alle problematiek. Zelf ben ik drie weken weggeweest. In het begin was dat lastig, zat ik op Texel nog mailtjes te lezen over protocollen en behandelingen. Ik had geen rust in mijn lichaam, pas na een week kon ik loskomen.'' ,,Een minicommandoteam over legt dagelijks, het ziekenhuis is opgeschaald naar fase 2: op de ic staan drie extra bedden voor coronapatiënten, op de verpleeg- afdeling negen. Een landelijke club coördineert die aantallen. Vorige week is al de eerste ic-patiënt overgeplaatst naar een ander zie kenhuis. Op tientallen kilometers van Dordrecht, dat blijft ingrijpend voor de familie.'' ,,Daarvoor is het nog te vroeg. Bij ons liggen twee patiënten nu toch alweer zo'n vijftien dagen op de ic, maar zij hebben ook onder liggende ziektes. Wat we wel zien: het dal waarin coronapatiënten storten, is nu veel minder diep. We weten beter hoe we deze groep moeten behandelen, bij voorbeeld door een patiënt direct steroïden (een ontstekingsrem mer, red.) te geven. Zo wist de jonge vrouw op onze ic het te redden zonder dat ze in een diepe slaap en aan de beademing hoefde. Dat geeft hoop.'' Deze week was er ook #ikdoe- nietmeermee. Influencers zetten video's online en spraken hun ongenoegen uit over het corona- beleid. Hoe kwam dat aan? ,,Iedereen mag vinden wat hij wil, maar zoiets roepen, zeker door mensen met een grote achterban, is totaal onverantwoord. En ik snap het hoor, ik heb zelf drie kinderen. Die balen ook als een stekker, juist in deze fase van hun leven is sociaal contact belangrijk. Maar ik zie hier dagelijks de gevol gen, en denk dan: jullie moeten maar even wachten. Nederland is een polderland, maar dit virus doet niet aan polderen. Daarom de vraag: houd je alsjeblieft aan de regels. En als je denkt dat er niets aan de hand is, kom dan maar bij ons op de ic kijken.'' De Mos wordt lijsttrekker van de nieuwe beweging, Plasman num mer twee. De Amsterdamse straf pleiter staat De Mos sinds vorig jaar bij in de Haagse corruptieaffaire. Tijdens hun gesprekken groeide het idee om samen de landelijke politiek in te gaan. ,,De rechtsstaat bestaat bij de gratie van vertrouwen en daar wordt te weinig aan ge werkt'', zegt Plasman. ,,Mensen hebben geen stem bij grote beslis singen, kijk naar de coronacrisis. Richard heeft laten zien dat je op onorthodoxe wijze van onderop heel goede politiek kunt bedrijven. Hij heeft enorm veel potentie, maar is niet altijd even handig, hij schiet wel eens door. Dan stuur ik bij.'' De Mos en Plasman willen kie zers veel meer directe invloed ge ven, met referenda over grote pro- jecten en beleidskeuzes, maar ook met structurele burgerjury's bij ministeries, digitale raadplegingen voor Kamerdebatten en congressen waarop iedereen kan meepraten. De Mos: ,,Wij gaan voor oplossings gerichte ombudspolitiek, voorbij het traditionele links-rechtsden- ken. Gezond verstand moet zege vieren.'' Uit een peiling van Maurice de Hond blijkt volgens De Mos dat 46 procent van de ondervraagden ruimte ziet voor een nieuwe om- budspartij. Maandag wordt de be weging gepresenteerd. De timing is opmerkelijk: De Mos wordt samen met twee partijgeno ten van Groep de Mos en vijf be vriende ondernemers verdacht van de vorming van twee criminele or ganisaties, meineed, lekken, cor ruptie en omkoping. Vorig jaar ok tober viel de Rijksrecherche wo ningen en werkkamers binnen, het stadsbestuur met Groep de Mos sneuvelde al snel. Alle betrokkenen ontkennen de aantijgingen. P8 zaterdag 26 september 2020 GO 'Onze ic kan tweede golf aan' Jamaica Vink Dordrecht Voor de zomer zei u: 'Ik wil dit niet nog een keer meemaken'. Dat lijkt wel te gebeuren. Maakt u zich zorgen? I I I I I I I 1 Arts Michael Frank en zijn team zijn voorbereid op een tweede golf: ,,We kennen de ziekte en de symptomen nu beter.'' foto arie kievit Bent u wel voldoende uitgerust? Het Nationaal Centrum Preventie Stress en Burn-out becijferde recent dat 81 procent van het ic-personeel op omvallen staat. Hoe staat het er nu voor in het ziekenhuis? Deskundigen verwachten dat er minder ic-bedden nodig zijn, omdat de gemiddelde ligduur fors is gedaald. Ziet u dat terug? DEN HAAG Richard de Mos en zijn advocaat Peter Plasman gaan meedoen aan de verkiezin gen. Centraal staat de 'ombuds- politiek' die de oud-wethouder in Den Haag groot maakte. Richard de Mos en Peter Plasman. foto marlies wessels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3