Modellen laat zich niet kisten door het weer tijdens modeshow in Goes Grote ego's en verzoening ZEELAND 11 Goes houdt vinger aan de pols bij kermis W W<B uzeAzen Monnikenwerk GOES De veiligheid op de ker mis in Goes wordt goed in de ga ten gehouden. Dat zegt burge meester Margo Mulder. De ker mis is gisteren begonnen en vindt plaats op het parkeerter rein bij de Zeelandhallen. Veel kermisliefhebbers zijn daar blij mee, maar het is de burgemees ter niet ontgaan dat er op sociale media ook veel onbegrip wordt uitgesproken over het doorgaan van de kermis, vanwege het op lopend aantal corona-besmet tingen. Ze zegt de zorgen te be grijpen. In een bericht op Facebook be nadrukt Mulder daarom dat het veiligheidsprotocol van de ker mis goed is bekeken door experts van de veiligheidsregio en de ge meente. Ze zegt dat op het ter rein bij de Zeelandhallen brede paden liggen en de kermis langer duurt (ruim drie weken) om de bezoekers te spreiden. Er mogen maximaal 1500 mensen tegelijk het kermisterrein op. ,,We blijven alert'', zegt de burgemeester. ,,Op Zeeuws ni veau houden we alle evenemen ten goed in de gaten en bekijken we of aanpassingen nodig zijn.'' De veiligheid blijft volgens Mul der het belangrijkste uitgangs punt. CORDEJONGE GOES De modellen van DC Mo dels lieten zich vrijdag op de Grote Markt in Goes niet tegenhouden door regen en wind. Ze toonden er de kleding van ongeveer twintig modewinkels uit de stad. De buiten-modeshow was bedacht door Goes Marketing, als alternatief voor het evenement Goes Couture, waarbij een bekende couturier elk jaar zijn of haar collectie toont in de Grote Kerk. Deze happening kon niet doorgaan vanwege het corona virus. De volgende versie van het mode evenement staat nu gepland voor 19 maart volgend jaar. Couturier Ed win Oudshoorn is gestrikt voor deze jubileumeditie. Hij zal een collectie met Zeeuwse invloeden samenstellen. Bekende couturiers die eerder hun werk lieten zien in de Grote Kerk zijn onder meer Addy van den Krommenacker Da vid Laport en Claes Iversen. Die laatste kreeg later grote bekendheid door zijn deelname aan het televi sieprogramma Wie is de mol. Het komt in de beste families voor, op het werk, in ge loofsgemeenschappen. Dat er conflicten ontstaan en mensen niet meer met elkaar door een deur kunnen. Het kan sluimeren of slijten, maar ook opvlammen en destructief worden. Luuc Smit, hulpverlener en ho geschooldocent trauma- en ver liesverwerking, is van mening dat wegstoppen geen oplossing biedt. ,,Je moet naar de pijn toe. Als je ge voelens weg probeert te stoppen, ergens niet aan probeert te den ken, dan zullen die gevoelens je vroeg of laat onverwacht overval len. Voor ruzie geldt hetzelfde. Je kunt het er maar beter nog eens met elkaar over hebben, anders raak je verbitterd en lijd je schade." ,,Het jodendom is heel erg prak tisch", vertelt Luuc, die behalve hulpverlener en docent ook cha- zan (voorzanger) is binnen de joodse gemeenschap in Zeeland. ,,In de periode die loopt van het Joods Nieuwjaar op 19 en 20 sep tember tot Grote Verzoendag op 28 september 2020 zijn we in onze geloofsgemeenschap nadrukkelijk bezig met vragen als 'hoe ben ik met mensen omgegaan'. We gaan de diepte in. Het zijn dagen van zelfreflectie, inkeer en nagaan of je iemand expres of onbewust hebt gekwetst. Want, om uiteindelijk met de Eeuwige in het reine te ko men, moet je eerst met je mede mens in het reine komen. God vraagt ons niet om met iedereen vrienden te worden, maar zo goed met elkaar te leven, dat we samen een gemeenschap kunt vormen. Als er iets tussen mensen is voor gevallen wat dat in de weg staat, dan is het de opdracht elkaar op te zoeken en het erover te hebben, zodat je samen verder kunt. In deze periode zie ik dat ook wel ge beuren, bij onze synagoge, dat mensen elkaar opzoeken, even sa- men een stukje lopen en het ge sprek aangaan over wat er tussen hen in de weg staat. Echt naar el kaar luisteren is daarbij essentieel. Dat doe je zonder oordeel of advies te geven, je probeert tot elkaar te komen." Gehoord worden „Goedbedoelde raad helpt niks. Gehoord worden wél. Als gelovi gen hebben we de opdracht tot drie maal toe te proberen elkaar te vinden. Voor God heb je dan aan je plicht voldaan en mag je het ver der loslaten. Ik zie binnen onze ge meenschap dat het écht iets met mensen doet als ze hiermee bezig zijn." „Binnen het jodendom zeggen we ook dat God deze dagen het dichtst bij de wereld staat, zodat mensen het weer goed met elkaar kunnen maken. Voor Grote Ver zoendag vasten we 26 uur. Er wordt dan in de synagoge gebeden en gezongen. De melodieën bren gen de ziel van de teksten tot leven en ik vind dat zo overweldigend. Grote Verzoendag is het feestelijke moment dat we weer met een schone lei mogen beginnen. Het is een dag van goede voornemens en het weten dat we toch ook weer verkeerde dingen zullen doen." ,,Je hoeft echt niet bij een ge loofsgemeenschap te horen om stil te staan bij hoe je met anderen omgaat. Ik ben ervan overtuigd dat een periode van inkeer en elkaar opzoeken ieder mens verder brengt. In ieder geval voorkomt het dat je ego zo groot wordt dat anderen erop kunnen gaan staan." zaterdag 26 september 2020 GO In plaats van Goes Couture was er dit jaar een modeshow op de Grote Markt FOTO MARCELLE DAVIDSE José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 39