Gemeenten hikken aan tegen bijdrage landelijk asbestfonds II 10 ZEELAND Beeldende kunst begint bij waarnemen en weergeven. Stad en Landschap hebben daar binnen een lange traditie. Arjan Elenbaas en Kees Huijsen voegen daar hun eigen verhaal aan toe. Week van de Wilsverklaring 3 t/m 9 oktober 2020 nwe.nl/weekvan EXPOSITIES ARJAN ELENBAAS EN KEES HUIJSEN Asbest is een flink probleem. In Zeeland bevinden zich bijna 30.000 asbestverdachte daken, met een ge zamenlijke oppervlakte van bijna 3,3 miljoen vierkante meter. Onder meer vanuit Provinciale Staten is aangedrongen op sanering, waarbij tevens zou moeten worden beke- ken of de verwijdering van asbest daken kan worden gecombineerd met plaatsing van zonnepanelen op het nieuwe dak. Volgens de provin cie heeft die combinatie in de prak tijk niks opgeleverd. De zonnepa nelen leveren te weinig rendement om de sanering mee te financieren. Een bijdrage uit een asbestfonds kan eigenaren aansporen tot vrij willige sanering. Voor bedrijfsda- ken acht staatssecretaris Stientje van Veldhoven van Infrastructuur en Waterstaat dat nu onhaalbaar. Ze zoekt naar andere wegen hiervoor. Voor particulieren kan een fonds volgend jaar het licht zien. Dat wordt alleen een succes als ge meenten ook meedoen, maar die zeggen daar geen geld voor te heb ben. Die zorg is via de Vereniging van Nederlandse Gemeenten naar de staatssecretaris door gebriefd. Arjan Elenbaas (Middel burg, 1982) is tekenaar en zeefdrukker. Rotter dam, waar hij woont en werkt, is zijn inspiratiebron. In een natuurgetrouwe, heldere stijl portretteert hij een stad in bewe ging, waar oud en nieuw elkaar ontmoeten, waar geleefd, ge woond, gewerkt wordt. Elenbaas vertelt het verhaal van de stad vooral door het weergeven van gebouwen en plekken. Het werk begin bij de tekening, die Elen- baas vervolgens omzet in acht of negen drukgangen. Daarbij blijft zijn handschrift behouden. Dat is één van de charmes van zijn werk. Je ziet hoe hij een lijn trekt, een vlak een toon geeft en met arceringen een oppervlak verlevendigt. Het is genieten van de manier waarop Elenbaas op lossingen vindt voor het weerge ven van textuur. Zonder tot prie- gelwerk te vervallen, weet hij bij voorbeeld de kasseien op de voor grond van een bouwterrein, in de verte begrensd door een oud hui zenblok, weer te geven. In het afgebeelde Sunset Char- lois kiest hij ervoor niet de steen weer te geven, maar wel de kleur van de gevel. De was en de bo venkant van twee stoeltjes op het balkon vertellen over de mensen die achter de gevels wonen. In de ramen zie je de gevels aan de overkant weerspiegeld. Elenbaas neemt je mee in zijn kijk op de stad en combineert liefde voor zijn onderwerp met liefde voor zijn vak. Kees Huijsen (Geldrop, 1952) is schilder. Hij woont sinds 1973 in Zeeland. Zijn onderwerp is het Zeeuwse landschap. In stevig op- Elenbaas en Huijsen laten zien dat je als tekenaar en schilder nog steeds iets kunt toevoegen aan de traditie gezette, robuuste composities portretteert hij markante plek ken: een dijk met bomen bij Nisse, de Yerseke Moer, de inla gen bij Kattendijke. Soms zoomt hij in op een de tail, zoals in de twee schilderijen waarin de takken van perenbo men hoekig dansen tegen een blauwe achtergrond waarop hun witte bloesem helder uitkomt. In zo'n schilderij zie je dat Huijsen weet te kiezen, zich tot de essen- tie beperkt. Op basis van scherp zien weet hij het beeld te abstra heren, waarbij vorm en verf el kaar versterken. Huijsen gebruikt acrylverf, werkt snel en in lagen, die hij met brede kwaststrepen opbouwt. Je voelt de beheersing en de vrijheid die hem in staat stellen tot sterke beelden te komen. Juist de ver eenvoudiging voegt iets toe aan de beleving van wat hij weer geeft. In Stormvloedkering bijvoor beeld, laat Huijsen het impone rende staaltje ingenieurskunst opgaan in een zinderend spel van verf, waarin krachtige golven en dreigende wolken het bouwsel relativeren. In andere composities roepen handschrift en kleur de zinderende energie van de (ge cultiveerde) natuur op. Elenbaas en Huijsen laten zien dat je als tekenaar en schilder nog steeds iets kunt toevoegen aan de traditie, mits je over visie en vak manschap beschikt. Volg een gratis digitale lezing en ontvang de wilsverklaringen van de NWE. Schrijf u nu in voor de digitale lezing via Vragen over wilsverklaringen? Wij zijn ervoor. zaterdag 26 september 2020 FOTO 'S NICO OUT Stad en landschap vaardig verbeeld Zeeuwse gemeenten beslissen nog dit jaar of ze meedoen aan een landelijk asbestfonds voor de sanering van asbestdaken van particulieren. Een struikel blok vormen de bijdragen die gemeenten moeten leveren aan zo'n fonds. Veel gemeenten teren financieel in, onder meer door opgelopen uitgaven in de jeugdzorg. Frank Balkenende Middelburg Nico Out Recensie T/m 10/10. Arjan Elenbaas, Kunstuitleen de Bevelanden, Westwal 45, Goes. Wo. t/m vr. 13.00-17.00 uur, za. 10.00-14.00 uur. Op 26/9 en 10/10 is Elen baas zelf aanwezig. T/m 4/10. Kees Huijsen. Galerie Luctor. Burg. van Lierestr. 36, Oudelande. Vr. t/m ma. 13.00 18.00 uur. M Stormvloedkering van Kees Huijsen. Sunset Charlois van Arjan Elenbaas.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 38