Coronacrisis maakte vissen populairder 5 SCHOOLLES VISSEN Een karper aan de haak? Dat geeft een kick! Rayhan (12) en Mart (13) zitten het liefst met een hengel langs de waterkant. Op het Scheldemond College in Vlissingen krijgen ze les in vissen. De sport is in coronatijd ongekend populair. Rayhan ving een dikke spiegelkarper Vissen geeft Mart een kick Ieneer, ik had beet, maar de vis ontsnapte net." Leerling Sjarrel Wals komt met beteu terd gezicht naar docent Jeroen Manten toe. De aardrijkskundele raar glimlacht. ,,Ja jongen, dat ge beurt. Daarom heet het vissen, geen vangen." Vijftien jongens zitten donder dagmiddag langs de waterkant aan de rand van Koudekerke. Ze staren naar hun dobber en spieken af en toe op hun telefoon. De karpers en rietvoorntjes tonen weinig be langstelling voor de maden, die de scholieren zorgvuldig aan de haakjes bevestigd hebben. Even lijkt het te lukken: een brugklasser heeft beet. Zijn hengel staat ietwat krom als hem omhoog haalt. Bio logieleraar Silvio Kramer snelt toe om te helpen. Maar helaas, ook deze vis zwemt verder. Sportvissen is in coronatijd enorm populair. En dat merken ze bij het Scheldemond College in Vlissingen. De school biedt leer lingen sinds enkele jaren de kans om een cursus sportvissen te vol gen, als onderdeel van een serie keuzevakken. Dit jaar is het vissen meer in trek dan voorgaande jaren. ,,Meerdere voetballers en vloggers hebben de laatste maanden laten zien dat ze zijn gaan vissen. Leer lingen zien dat en raken enthou siast", weet Manten. Onthaasten Manten en Kramer zijn zelf fana tieke vissers. Ze willen hun kennis graag overbrengen op de leerlin gen. ,,Vissen leer je van je vader of je opa. Anders kom je er niet zo snel mee in aanraking. Ze krijgen wat theorie, en we gaan vissen in zout en zoet water. Bij Ritthem, in de haven, op het strand", zegt Manten. De leerlingen leren onder meer hun hengel optuigen, en aas bevestigen. ,,We leren ze ook hoe ze de vis van de haak moeten ha- len, zonder dat 'ie beschadigt. Het is ook een stukje natuurbeleving en respect voor het organisme", legt Kramer uit. En passant krijgen ze ook andere lessen mee, weet Manten. ,,Zelfredzaamheid bij voorbeeld: wat doe je als je draad in de knoop zit? Daarnaast leren de leerlingen onthaasten. Ze moe ten er echt aan wennen om gecon centreerd naar de dobber te staren. Als je te druk doet, te veel geluid Tijdens het vissen kunnen ze even tot zichzelf komen maakt, of wegloopt bij je hengel, dan vang je minder. Daar komen ze vanzelf achter." Rust Die rust is goed voor de pubers, denkt Manten. ,,Kinderen hebben een gehaast bestaan, met school, sport, sociale media en soms ge scheiden ouders. Tijdens het vis sen kunnen ze even tot zichzelf komen, en lekker buiten zijn. We hebben niet de illusie dat we alle leerlingen enthousiast kunnen maken. Maar als het er twee of drie zijn, is de missie geslaagd." Sportvissen is dit jaar ongekend populair. Sportvisserij Nederland ziet een flinke stijging in het aantal uitgegeven visvergunningen, ook in Zeeland. Dit jaar worden naar verwachting bijna 650.000 vergunningen verstrekt, onge veer 100.000 meer dan vorig jaar. De coronacrisis speelt een grote rol, weet woordvoerder Onno Terlouw van SportVisserij Nederland. ,,In coronatijd kon vissen gewoon door blijven gaan. Je doet het buiten en je houdt altijd afstand. Ook al vis je samen, je zit 1 zaterdag 26 september 2020 GO 'Als ik er één gevangen heb, wil ik er alleen maar meer' Cornelleke Blok Koudekerke - Jeroen Manten, leraar aardrijkskunde Kijk op de site bij /video Scholieren blijken dol op vissen verder uit elkaar, omdat je niet elkaars vissen wilt wegvangen. Veel sporten waren niet moge lijk, dus heel veel mensen hebben het vissen weer opgepakt." De sport heeft vooral bij jon geren aan populariteit gewonnen. ,,Jongeren sporten sowieso veel. In coronatijd bleef vissen over, omdat ze niet veel anders konden. Ze gaan op pad met vader en opa, of nemen vriendjes mee. En: zien vissen, doet vissen. Daardoor krijg je een sneeuwbaleffect." Het mooie weer van het voorjaar en de zomer heeft ook meegespeeld, denkt Terlouw. „Daarnaast nemen veel mensen een hengel mee op vakan tie. Dit jaar zijn veel Nederlanders in eigen land gebleven. Ze hebben hier meer gevist." Sport- visserij Nederland ziet ook een stijging in het aantal vergunningen voor Duitsers en Belgen. Wie wil vissen in binnenwateren, moet lid wor den van een hengelsportvereniging, en een vis- pas aanvragen. Dat kan via vispas.nl. Je kunt dan meteen vissen, met een tijdelijke vispas. In zout water is geen vergunning nodig. Apetrots was-ie: brugklasser Rayhan Boughou (12, foto) uit Vlissingen ving tijdens de vis- les van vorige week een dikke spiegelkarper. ,,Mijn hengel be woog heel erg heen en weer. Hij was te zwaar om binnen te halen. Ik vond het heel leuk en spannend." Rayhan gaat vaker met zijn vader vissen. ,,Ik vind het lekker om buiten te zitten, je hoeft weinig moeite te doen en het is ook wel rustgevend. Ik wil graag meer leren over het vissen. Ik heb bijvoorbeeld al geleerd dat je een soort stokje kunt gebruiken om het haakje weg te halen, als het diep in de keel van de vis zit." In het weekend en na school tijd is Mart de Ruijsscher (13, foto) uit Breskens vaak aan de waterkant te vinden, samen met zijn vrienden. „Vissen geeft me een kick", vertelt hij. ,,Dan gaat er een knop om in mijn hoofd. Ik wil dan alleen maar meer vissen vangen. Het is ook spannend: als je beet hebt, dan moet je zorgen dat de vis niet van de haak af valt. Vissen in zoet water vind ik het leukst. We hebben met school ook in zout water gevist, maar die vissen zijn minder sterk." Omdat Mart al veel over het vissen weet, helpt hij zijn klas genoten tijdens de lessen. ,,Maar ik heb zelf ook nieuwe dingen geleerd. We zijn bij voorbeeld gaan vissen in de haven. Dat had ik nog nooit ge daan." Leerlingen Mart de Ruijsscher (l) en Jimmy Bloem (r) van het Scheldemond College in Vlissingen krij gen les in sportvissen in Koudekerke. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33