ONTDEK GISTEREN Financiële noodkreet vindt gehoor in het land 4 Jo-Annes de Bat leek op koers te liggen voor een plekje in een volgend kabinet. De Zanddijk in Yerseke is wel een smetje op het blazoen van het zondagskind in de Zeeuwse politiek. JO-ANNES DE BAT PROFIEL Als Jo-Annes de Bat in de buurt van Yerseke een steen in de lucht gooit, is de kans groot dat een familielid van hem met een gat in zijn hoofd naar de huisarts moet. Zoveel neven en nichten heeft hij daar wonen. Ze ventig van moederskant, veertig van vaderskant, achterneven en - nichten niet meegerekend. Dus als je daar op een kaart vier mogelijke trajecten tekent van een nieuwe weg, raken die al snel één of meer dere van hun huizen, tuinen of be drijven. Een politicus die betrok ken is bij een besluit over zo'n weg, we hebben het hier over de Zanddijk tussen de A58 en Yer seke, moet in zo'n geval op zijn tel len passen. Provinciale Staten bui gen zich nu over de vraag of De Bat dat voldoende heeft gedaan. Dat is een smet op het blazoen van een zondagskind in de Zeeuwse politiek. Want dat is hij, het is hem altijd voor de wind ge gaan. Op zijn 40ste is hij al direc teur geweest van de bestuurders vereniging van het CDA in Den Haag, wethouder in Goes en in middels al vijf jaar gedeputeerde en plaatsvervangend commissaris van de koning in Zeeland. Na de vorige Kamerverkiezingen, drie jaar geleden, hebben mensen hem al getipt als mogelijke staatssecre taris. Een portefeuille als land bouw zou de boerenzoon uit Oostdijk passen als een hand schoen. Balkenende De Bat kent Den Haag en Den Haag kent hem. Als piepjonge di- recteur van de CDA-bestuurders- vereniging werkt hij in 2006 mee aan de verkiezingscampagne van de toenmalige partijleider en pre mier Jan Peter Balkenende. Dat ge beurt onder de vleugels van diens spindoctor Jack de Vries, die De Bat de fijne kneepjes bijbrengt van politieke strategie en het gebruik van (sociale) media. Nog steeds zijn weinig Zeeuwse politici actie ver op platforms als Facebook en Twitter. Zelfs de hardnekkigste zanikers krijgen meestal persoon lijk antwoord van hem. Het is ook De Bat die Balke nende eind 2015 binnenhaalt als voorzitter van een commissie die gaat verkennen hoe de Zeeuwse economie een impuls kan krijgen. Net als de provinciale begroting staat die er op dat moment belab berd voor, onder meer door het faillissement van fosforfabriek Thermphos in Vlissingen-Oost De Bat is een bemoeial, in de beste betekenis van dat woord (het opruimen van het vervuilde complex slurpt tientallen miljoe nen euro's op) en de megaverlie- zen die de kerncentrale Borssele boekt vanwege de lage stroom- prijs. De Bat is dan net Kees van Beveren opgevolgd, de CDA-gede- puteerde die aftreedt vanwege de weinig transparante besluitvor ming over de Sloeweg, ook zo'n hoofdpijndossier. Hij is zelf de eerste om het te ontkennen, want hij hamert altijd op samenwerking, maar De Bat is de aanjager geweest van de voor uitgang die de laatste jaren is ge boekt. Hij heeft de bezem gehaald door de provinciale begroting, het huishoudboekje ziet er weer goed uit. Hij is een sleutelfiguur bij on derhandelingen over de regiodeals en het compensatiepakket voor de marinierskazerne, waardoor Den Haag honderden miljoenen in de Zeeuwse economie pompt. Het legt hem geen windeieren. Lande lijk verliest het CDA bij de Staten verkiezingen van 2019, maar in Zeeland wordt de partij veruit de grootste. Niemand betwist dat het de verdienste is van De Bat. Kwetsbaar De Bat is een bemoeial, in de beste betekenis van dat woord. Deels vloeit dat voort uit zijn porte feuille. Hij gaat over het geld en dus kan hij over elk onderwerp meepraten. In het Zanddijkdossier heeft zijn kracht hem kwetsbaar gemaakt. In een omgeving waarin je iedereen kent, moet je mis schien iets terughoudender zijn. Nu lijkt zijn politieke Fingerspit- zengefühl hem even in de steek te hebben gelaten. Na het Sloeweg- debacle is het provinciebestuur veel transparanter geworden, niet in het minst door De Bat, maar hier is mist blijven hangen. En al verbergt die mist niks, als je hem niet wegblaast, kun je erop wach ten tot iemand het als een rook gordijn ziet, waarmee iets wordt verhuld. FMNDYD GESCHIE k DENIS TOBER IS DE MAAND YAN DE GESCHIEDENIS Bedienden uit Exotische de schaduw huisraad Simon Stexinmaand Slavernij- sporen De ledenvergadering van de Ver eniging Nederlandse Gemeenten (VNG) nam gisteren een resolutie aan, ondertekend door burge meester Marga Vermue van Sluis namens alle Zeeuwse gemeenten. Het VNG-bestuur wordt daarin opgeroepen zich hard te blijven maken voor het definitief terug draaien van een schaalvergro tingskorting die het Rijk in 2015 invoerde, en voor een wezenlijke verhoging van het gemeentefonds door het Rijk. Het laatste kan de pijn verzachten, als een herverde ling van het gemeentefonds als nog doorgaat. Over die herverde ling wordt nog gesproken in Den Haag. Hierbij zouden dunbe volkte gemeenten minder geld krijgen. Zeeuwse gemeenten trokken eerder dit jaar in Den Haag aan de bel over hun financiële positie. Los van de dreigende, voor hen ongunstige herverdeling van het gemeentefonds gaven ze aan al 40 a 45 miljoen euro te kort te ko men voor de uitvoering van hun taken, met name voor de zorg. zaterdag 26 september 2020 Zondagskind heeft voor het eerst de wind tegen Ernst Jan Rozendaal Yerseke minister-president Mark Rutte, tijdens een werkbezoek aan Zeeland Jo-Annes de Bat in gesprek met in 2019. FOTO MARCELLE DAVIDSE Expo en rondleiding 1 t/m 31 oktober en 4 oktober Museum Veere Expo 1 t/m 31 oktober Stadhuismuseum Zierikzee Expo, lezing en Legomiddag 1 t/m 31 okt, 2 okt en 19 okt. Museum Het Bolwerk, IJzendijke Stadswandeling Iedere zondag in oktober Zeeuws maritiem muZEEum, Vlissingen Bekijk het programma op maandvandegeschiedenis.nl Zeeuwse gemeenten hebben met een financiële noodkreet landelijk gehoor gevonden bij andere gemeenten. Harmen van der Werf Sluis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32