^OEDWET Verzoek van Zeeland Tolvrij voor referendum over compensatiepakket weggestemd e? ICTATUUR II ZEELAND 3 Lid Raad van Toezicht van Voorpost Nederland, die vorige week zaterdag meeliep in Middel burg en die eind 2018 een protest van de Gele Hesjes in Vlissingen aanvoerde. Bij die actie waren nog meer mensen die zich zaterdag ook in Middelburg lieten zien. tivisten - onder wie de Zeeuwse or ganisator van de mars - van Proud Boys NLD. Deze groep is gelieerd aan Young Activist Together, een radicaal-rechtse beweging voortge komen uit de Feyenoord-aanhang. Proud Boys NLD afficheert zich ook als Casuals United Nederland, waarvan in Middelburg een groot spandoek werd ontrold. De term 'casuals' wordt gebruikt voor fana tieke aanhangers van voetbalclubs. De laatste tijd trekken radicaal rechtse bewegingen en supporters- groepen in toenemende mate sa men op. De rellen die in juni ont stonden bij het coronaprotest in Den Haag zouden bijvoorbeeld vooral het werk zijn geweest van hooligans. Op beelden van de rellen is prominent een lid van Proud Boys NLD te zien, die ook in Mid delburg was. Rond de Zeeuwse vrijheidsmars waren meer groeperingen actief die aanschurken tegen het rechts-ex- tremisme. Zo liepen bekende figu ren van de volksnationalistische ac tiegroep Voorpost Nederland voor aan mee in de stoet. Ook het Neer- lands Patriottisch Front was pre sent. De man in de monnikspij is de Zeeuws-Vlaamse beheerder van deze zeshonderd leden tellende Fa- cebookgroep, die als veelzeggende leus 'Vecht voor uw land!' hanteert. Verder deelde Identiteit Nederland, naar eigen zeggen 'de enige echt na- tionalistische partij van Neder land', pamfletten uit. Het gaat om mensen en groepe ringen die bij allerlei manifestaties in het land opduiken. Proud Boys NLD voerde bijvoorbeeld in juni ook al actie bij het beeld van Mi- chiel de Ruyter in Vlissingen, als re- In het anticorona- verhaal zitten toch weinig aanknopings punten voor hen actie op de Black Lives Matter-be- weging. Ze zeiden de admiraal te willen beschermen tegen linkse ac tivisten en toonden spandoeken met teksten zoals 'Fuck Black Lives Matter'. Vorig jaar verstoorde de groep een bijeenkomst van Kick Out Zwarte Piet. Ook hebben zij het nadrukkelijk gemunt op pedo fielen. De 'monnik' was eveneens bij de actie rond Michiel de Ruyter en werd eerder in dezelfde uitmonste ring onder meer gesignaleerd bij een demonstratie van 'Rechts in Verzet' in Den Haag, om de vrijla ting van de Britse anti-islamactivist Tommy Robinson te eisen. Daar sprak ook een van de kopstukken Bekenden Willem Wagenaar van de Anne Frank Stichting doet al jaren onder zoek naar radicale groeperingen in Nederland. Op foto's van vorig weekend herkent hij al vrij snel een aantal bekende 'rechts-extremis- ten', vooral uit de omgeving van Rotterdam en Den Haag. Wagenaar verbaast zich erover dat dergelijke groepen juist dit soort onderwerpen aangrijpen om in actie komen. ,,In het anticorona- verhaal zitten toch weinig aankno pingspunten voor hen. Ook bij de Gele Hesjes zag je dat her en der ex treemrechtse activisten opdoken. Daar was me ook niet altijd even duidelijk wat ze er dachten te win nen." De mensen die zich nu afzetten tegen de coronamaatregelen vor men volgens hem een gemêleerd gezelschap. ,,Daar zitten heel soci aal bewogen mensen bij die je eer der in de politiek-linkse hoek zou plaatsen, maar ook overduidelijk heel rechtse mensen die in de dwangmaatregelen een links-libe rale wurggreep in wording zien." Wat hen - net als ten tijde van de Gele Hesjes - lijkt te binden, is een afkeer van de overheid en de poli tiek. ,,Dat is voor extreemrechts een gebruikelijk thema, omdat zij de overheid per definitie ziet als links, vooringenomen en te vriendelijk voor migranten en de islam", zegt Wagenaar. ,,Het is wel nieuw dat nu mensen met allerlei verschillende achtergronden en overtuigingen zich vinden in dat verzet tegen de overheid. Enkele jaren geleden was het helemaal niet vanzelfsprekend dat ze zich verenigden rond één thema. Nu accepteren ze elkaars aanwezigheid." ,,Een zinloze verkwisting van ge meenschapsgeld." Statenlid Fran- ^ois Babijn (Partij voor Zeeland) besloot het maar duidelijk te zeg gen. Hij wil graag een tolvrije tun- nel - zij het alleen voor Zeeuwen - maar daar zou een referendum nooit toe leiden, betoogde hij. Net voor de zomer hebben de Staten ja gezegd tegen het pakket aan maatregelen ter waarde van 650 miljoen euro, als compensatie voor het mislopen van de mari nierskazerne. Uit teleurstelling dat daar geen tolvrije tunnel in zit, wil Zeeland Tolvrij via een referen dum horen wat de Zeeuwen daar van vinden. De afgelopen weken zijn meer dan tweeduizend hand tekeningen ingezameld voor een inleidend verzoek. Dat werd nu door de Staten be oordeeld. Met name Forum voor Democratie hamerde erop dat al- leen maar gekeken hoefde te wor den of het verzoek juridisch in orde is. Dus: zijn er voldoende handtekeningen en is het besluit over de compensatie geschikt om een referendum over te houden? Pas in een later stadium zouden politieke partijen kunnen aange ven of ze het wel of geen goed idee vinden. Een zinloze verkwisting van gemeenschapsgeld Alleen de Partij Pro Zeeland, SP, Partij voor de Dieren en PVV- Bosch waren het met Forum eens dat het referendumverzoek ge schikt is voor de volgende fase. De rest van de partijen schoot het af. Het duurt maanden voor een refe rendum kan worden gehouden, terwijl het compensatiepakket spoedeisend is, betoogden zij. Omdat al weken duidelijk is hoe de kaarten liggen, gebruikten de meeste partijen het debat ook voor een inhoudelijk oordeel. Te duur: minimaal een half en maximaal een miljoen euro. Brengt een tol vrije tunnel niet dichterbij. Zet het compensatiepakket op losse schroeven. Symboolpolitiek. Kijk voor het laatste nieuws ook op pzc.nl zaterdag 26 september 2020 - Willem Wagenaar, Anne Frank Stichting Het aangevraagde referendum over het compensatiepakket voor de marinierskazerne gaat definitief niet door. Een ruime meerderheid van Provinciale Staten heeft het initiatief van de stichting Zeeland Tolvrij weggestemd, omdat het in hun ogen niet geschikt is voor een volksraadpleging. Ernst Jan Rozendaal Middelburg - Franpois Babijn, PvZ Scalds zoekt een met onderwijsprofiel Meer informatie scalda.nl/lidrvt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31