s? Vrijheidsmars onzinnig én nuttig Sebas redt kitten Dreiging cao-acties Verbrugge van de baan Beertje 2 DEMONSTRATIE WIE WAREN ER? De protestmars in Middelburg tegen de coronamaatregelen verliep vorig weekend zonder wanklank. Tegelijkertijd speelden diverse groeperingen die vaak als radicaal-rechts worden gezien een belangrijke rol. Wie waren allemaal aanwezig? Commentaar in de corona-aanpak van het kabinet is het verschil tussen zin en onzin niet altijd duidelijk. De ene dag is het tover woord 'groepsimmuniteit', de volgende dag is het achter haald. Dan zijn landelijke maatregelen heilig, dan weer moet het met gepriegel in de regio. Het tekent deze tijd: de regering ont dekt werkende weg wat verstandig is. Daarom moet elk tegen geluid worden gekoesterd. Om van te leren. Maar er zijn uitzon deringen. In Middelburg werd vorige week een 'vrijheidsmars' gehou den. Demonstranten maakten er duidelijk dat zij het niet eens zijn met de coronamaatregelen. Een nuttige actie om ons alle maal scherp te houden? Nou nee. Onder de deelnemers waren veel mensen met extreme politieke opvattingen. De corona kwestie is voor hen duidelijk alleen een middel om hun afkeer van de overheid te ventileren. Zij paren onwetendheid aan complottheorieën die uit de lucht zijn gegrepen. Bijvoorbeeld over een vaccin waarmee de bevolking onder de duim wordt gehouden. Dat is pure onzin. De 'vrijheidsmars' helpt ons geen steek verder in de strijd tegen corona. Maar dit protest is toch nuttig. Het maakt duide lijk dat Nederland nu kwetsbaar is voor een gevaarlijke vergis sing in het denken over de rol van de overheid. De demonstran ten roepen dat Den Haag corona aangrijpt om hen te beteuge len. In werkelijkheid doet de regering haar uiterste best om een van de basisvoorwaarden te scheppen voor een goed en vrij leven: geen zorgen over je gezondheid. Nederland is kwetsbaar voor een gevaarlijke vergissing in het denken over de rol van overheid Katten bevrijden uit gekke plekken doet de Dierenambulance wel va ker en meestal lukt het wel de die ren uit de schuilplaats te peuteren. In Veere was het donderdagavond echt niet gelukt zonder de hulp van Sebas. Een kitten had zich verstopt on der de motorkap van een auto. Wat de dierenambulancechauffeur ook probeerde, hij kon met zijn grote handen niet bij het beestje. Steeds kroop het beestje dieper weg. Hulp kwam van Linn en haar broer Se bas. Terwijl Sebas languit over het motorblok in de krappe plekjes tastte naar het katje, lag de ambu lancechauffeur onder de motor om het beestje op te vangen. Uiteinde lijk wist Sebas het beestje los te krijgen en kon de chauffeur nog net een pootje grijpen. Het dier is door de Dierenambu lance nagezien en door Amivedi opgevangen. Vanwege het auto- avontuur werd de kitten Bumper genoemd. ALMANAK Een beer van een vent is de Vlis- singer. Bijna twee meter, ruim honderd kilo en stoere baard. Met grote stappen baande hij naar de cabine van de prikpoli. Lachend keek hij toe hoe de verpleegster met moeite een kleurig bandje om zijn arm bond. ,,Lijkt me meer een ding voor kindjes", baste de beer. ,,Ja klopt, kinderen zijn vaak bang voor de naald. Dit stelt ze een beetje gerust", verklaarde de da me met de naald in de aanslag. ,,Ah, vandaar", mompelde hij. En hij wendde zijn blik af om niet te hoeven zien hoe het bloed in het buisje schoot. Auto belandt naast dijk na aanrijding Grondlegger Deltaplan krijgt standbeeld GENT ABF vermindert uitstoot van C02 Een van de organisatoren van de 'vrijheidsmars' in Middelburg kwam de dienstdoende verslagge ver nog even persoonlijk waarschu wen. Die moest het niet in zijn hoofd halen om hen weg te zetten als racisten. ,,We zijn niet extreem rechts. We zijn gewoon mensen uit Nederland die opstaan voor onze toekomst, voor onze kinderen." Dat was inderdaad de kern van de boodschap van 'Zeeland in op stand'. De deelnemers aan de pro testactie uitten hun ongenoegen over hoe het coronavirus volgens hen wordt gebruikt om de vrijhe den van burgers in te perken. Ze deelden hun vrees dat iedereen doelbewust wordt gedwongen tot een vaccin dat het volk onder de duim moet houden. Na de mars door de binnenstad droegen spre kers een uur lang in doortimmerde betogen argumenten aan om hun visie te onderbouwen. Prinsenvlaggen Een demonstratie uit het boekje, zou je zeggen. De politie en toe zichthouders konden van een af stand dan ook rustig toekijken. Te gelijkertij d was er zoveel dat vragen opriep. Wat deden die prinsenvlag gen - door menigeen geassocieerd met de NSB en populair bij radi caal-rechtse nationalisten - daar? Waarom waren mensen uit onder meer Rotterdam en Den Haag zo nadrukkelijk aanwezig? Wie was de man in de bruine monnikspij die met een doodskistdeksel voorop liep? Waarom werden voortdurend ook kreten zoals 'Wij zijn Neder land' en 'Pedofielen: imbecielen' gescandeerd? Naast bezorgde Zeeuwen blijken diverse omstreden groeperingen zich achter de actie te hebben ge schaard. Zij speelden zelfs een be palende rol. Het gaat vooral om ac- De cao voor de ongeveer vijfhon derd werknemers was eind vorig jaar verlopen. Op 4 september stel den de vakbonden een ultimatum, waar de directie van Verbrugge Ter minals aanvankelijk geen gehoor aan gaf. Het grootste struikelblok was de automatische prijscompen satie (1,52 procent per 1 april) die de directie weigerde te betalen. Er is nu afgesproken dat de auto matische prijscompensatie (apc) ge woon in de cao blijft staan. De sala rissen worden per 1 april 2020 en per 1 april 2021 opgehoogd met de com pensatie. ,,Per kwartaal overleggen we dan met de directie of daadwer kelijke uitbetaling mogelijk is", zegt Tjeerd Orie van CNV Vakmensen. ,,In oktober krijgt iedereen alvast een netto voorschot van 200 euro. Zo is de loonontwikkeling niet meer een kwestie die voorbehouden is aan de werkgever, maar is het een zaak van overleg tussen vakbonden en werkgever." zaterdag 26 september 2020 Guido van der Heijden Veere M Het kleine katje had zich onbe reikbaar voor grote handen ver schanst onder de mo torkap. foto DIERENAMBULANCE Tip? redactie@pzc.nl DREISCHOR Bij een aanrijding tussen twee voertuigen op de kruising Stolpwegen Ou depolderdijk in Dreischor is gistermiddag een auto naast de dijk beland. Daarbij is ten minste één persoon gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde om 12.40 uur. De brand weer en ambulance zijn ter plaatse geweest. Het slachtoffer is overge bracht naar een zieken huis. Hoe het ongeluk kon gebeuren, is nog niet bekend. CAPELLE A/D IJSSEL De grondlegger van het Deltaplan, Johan van Veen, krijgt zestig jaar na zijn overlijden een stand beeld in Capelle aan den IJssel. Het beeld wordt maandag onthuld. Het beeld komt op Schie- lans Hoge Zeedijk. Voor deze plek vreesde Van Veen in 1953 het meest. Bij de onthulling van het standbeeld is onder meer de dochter van Van Veen aanwezig. In het Topshuis bij Neeltje Jans werd donderdag de herziene herdruk van een boek over Van Veen ge presenteerd, geschreven door Willem van der Ham. Bioraffinaderij Alco Bio Fuel (ABF), de industriële gasleverancier Messer Benelux en Ijsfabriek Strombeek in het Gentse havengebied investeren 10 miljoen euro om de uitstoot van het broeikas gas C02 verder te ver minderen. Met dat be drag wordt een tweede lijn opgezet om C02 te hergebruiken. ABF ver werkt graan tot bio-etha- nol. De granen halen tij dens de groei C02 uit de lucht. Eén van de raff na- geproducten is vloeibaar C02, dat kan worden benut in de voedings- en drankindustrie, de glas tuinbouw, bij waterzuive ring, koeltransporten of als chemische grondstof. De raff naderij bespaart het milieu straks in totaal 160.000 ton C02. Mars had Rolf Bosboom Middelburg De aangekondigde acties bij Verbrugge Terminals zijn van de baan. De vakbonden CNV Vak mensen en FNV Havens zijn er alsnog uitgekomen met het op en overslagbedrijf, dat vestigin gen heeft in Vlissingen en Ter- neuzen. Miriam van den Broek Terneuzen De vrijheidsmars op de Los- kade in Middelburg vorige week zaterdag, met onder meer een spandoek van Casuals United Nederland. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30