Subtopper Vitesse eerste test voor Ajax 20 Ronald Koeman werkt in een explosief, emotioneel decor toe Frans Derks overleden Ziyech weer op trainingsveld Geen uitstel voor Flamengo Ronald Koeman begint morgen aan een nieuw tijdperk bij FC Barcelona, maar de scherven van het oude tijdperk zijn nog verre van opgeruimd. Sterspeler Lionel Messi haalde nog maar eens vernietigend uit. De druk staat er al direct vol op bij de Nederlandse trainer. Als Ronald Koeman morgenavond (21.00 uur) aan zijn monsterklus begint bij FC Barcelona, voor de sei zoensopening tegen Villarreal, zijn de tranen van Luis SuSrez nog am per gedroogd. Snikkend nam de Uruguayaan donderdagmiddag afscheid van FC Barcelona, melancholisch over zes memorabele jaren, vertrekkend als één van de succesvolste spitsen uit de clubhistorie. Met een hypersen- timenteel afscheidsfilmpje én een staatsieportret met zijn dertien ge wonnen bekers, zwaaide SuSrez af richting Atlético Madrid. Het weerhield Lionel Messi er niet van om er een stevig bericht op Instagram tegenaan te gooien, gis terochtend. ,,Je verdient het niet om eruit gegooid te worden op deze manier'', schreef Messi aan SuSrez, zijn buurman en vriend. ,,Maar de waarheid is dat op dit moment niets bij de club me verbaast. Ik hou veel van je.'' Het tekent het explosieve, emoti onele decor waarin Koeman dit weekeinde aan de competitie be gint tegen Villarreal, als aftrap van meteen een loodzware maand. Bij Barcelona kijkt nog lang niet ieder een vóóruit. Integendeel. Een nieuw tijdperk staat op het punt te beginnen, met Koeman als dirigent, maar de scherven van het oude tij d- perk zijn nog lang niet opgeruimd. In het midden van dat toneelstuk staat de blonde trainer uit Zaan dam, de vertrokken bondscoach van Oranje. Koeman is een man van statuur in Catalonië, de eerste trai ner sinds Pep Guardiola die weer écht de baas zou moeten zijn in Camp Nou. Maar ook een trainer op het meest chaotische kruispunt denkbaar, bij een club in een diepe financiële, sportieve en politieke crisis. In verwarrende coronatijden: ook dat nog. Behalve Suirez vertrokken eerder deze maand Ivan Rakitic, Nelson Semedo en Arturo Vidal, als onder deel van een grondige schoon- maakoperatie. Maar er zijn, op de met Juventus geruilde Miralem Pja- nic na, nog altijd geen nieuwe spe lers. Koeman kan hoog of laag springen, maar Barcelona heeft domweg het geld niet. Sterker nog: de club mSg domweg amper geld uitgeven van de Spaanse (voetbal)autoriteiten. De Nederlandse trainer moest het in zijn eerste weken daarom vooral van accenten hebben. Koe man boetseerde in zijn slechts drie beschikbare oefenwedstrijden een nieuw systeem: 4-2-3-1, met Fren- kie de Jong in een meer prominente rol naast Sergio Busquets. De trai ner zag de hiërarchie subtiel veran deren, in het bijzonder rondom Messi, de sterspeler die na een we kenlange soap tóch besloot te blij ven. Arbeidsethos Vanwege het vertrek van met name SuSrez en Vidal leidt dat tot een nieuwe dynamiek in de kleedka mer, al zijn de eerste voortekenen rondom de Argentijn zelf bemoedi gend. Messi mag dan woedend zijn over Suarez' vertrek, op zijn ar beidsethos is voorlopig niets aan te merken, constateren Koeman en zijn stafleden. Zijn vrije rol achter de diepe spits moet de rest doen in zijn - normaal gesproken - laatste contractjaar. Koeman hoopt nog altijd op ver sterkingen, al is het maar om wer kelijk te kunnen vernieuwen en het elftal nadrukkelijker naar zijn hand te zetten. Onder andere Memphis Depay staat klaar in de coulissen als beoogde 'nummer 9', maar de coach wordt in de komende weken onver mijdelijk opgeslokt door de waan van de dag. Vandaag spreekt Koeman per vi deoverbinding met de internatio nale pers, morgenavond wacht de competitiestart tegen Villarreal in Of Erik ten Hag na de 3-0 zege op RKC enig idee heeft waar zijn ploeg staat? ,,Je ziet dat nu het er echt om gaat, het voetbal een andere inten siteit met zich meebrengt. Daar moeten we aan werken om in top conditie te komen. Het is weliswaar september, maar we zijn eigenlijk pas net begonnen." Een gedecideerd antwoord van de trainer over de staat van zijn ploeg kwam er niet omdat voor Ten Hag zelf ook nog moet blijken waar zijn ploeg toe in staat is. Dat kan al leen als je door een gesloten trans fermarkt zeker weet over wie je wel en niet kunt beschikken, signifi cante graadmeters hebt afgewerkt en de belasting en andere effecten van spelen op het hoogste podium kunt meewegen. De weegschaal kan hij er de ko mende weken bijpakken. Omdat de nationale topaffiches naar het nieuwe jaar zijn getild (met de hoop dat vanwege versoepelde richtlijnen straks meer publiek welkom is), kunnen de komende drie eredivisieduels met Vitesse, FC Groningen en Heerenveen voor Ajax samen tot de zwaarste serie van het kalenderjaar beschouwd worden. Om te beginnen vanavond tegen Vitesse (aftrap: 21.00 uur). Bij die club heeft de Duitser Thomas Letsch na teleurstellende, Russisch getinte jaren, in ieder geval nieuwe hoop meegebracht. Met een 3-5-2 formatie slikten de Arnhemmers net als Ajax als enigen nog geen te gentreffer. De subtopper hield Ajax in de openingsronde van het vorige seizoen op een gelijkspel. In het sei zoen 2017/2018 zegevierde Vitesse zelfs twee keer tegen de titelfavo- riet. Na het duel met Vitesse wacht voor Ajax donderdag de loting voor de Champions League. De Amster dammers weten dan wie op 20 of 21 oktober de eerste tegenstander wordt op het hoogste voetbalpo dium. In tegenstelling tot voor- gaande jaren krijgt Ajax niet mini maal twee weken om van een Euro pese beproeving bij te komen. Speelronde 2 vindt namelijk in de laatste week van oktober plaats en de derde tegenstander krijgt Ajax in de eerste week van november voor de kiezen. Zo staat er na de overtui gende oefencampagne en de rus tige en gemakkelijke eredivisiestart voor het eerst veel op het spel voor Ajax. Ten Hag heeft met zijn staf - en met een selectie die nog aan muta ties onderhevig is - tegen de sub toppers nog de gelegenheid om Ajax tactisch, fysiek en mentaal in de juiste modus te krijgen of te houden voor die ook zo belangrijke poulefase van de Champions League. zaterdag 26 september 2020 VOETBAL Op 89-jarige leeftijd is gisteren in zijn woonplaats Breda oud- scheidsrechter Frans Derks na een kort ziekbed overleden heeft een neef aan Omroep Brabant laten weten. Nederland leerde Derks kennen als een flam boyante persoonlijkheid, met zijn korte scheidsrech terbroekjes. Als scheids rechter dwong de Breda- naar respect af bij voetbal lers door ze vooral monde ling op hun nummer te zet ten. Gele en rode kaarten had hij daar niet voor nodig. VOETBAL Hakim Ziyech (27, foto) heeft de training bij Chelsea hervat. Trainer Frank Lampard verwacht dat zijn aanwinst snel be schikbaar is, vertelde hij in de aanloop naar het com petitieduel van vandaag met West Bromwich Albion. Ziyech liep eind vorige maand een knieblessure op tijdens een oefenduel met Brighton. De van Ajax over gekomen Ziyech kwam sindsdien niet meer in actie. Lampard vertelde dat de wedstrijden tegen West Bromwich Albion en Tottenham nog te vroeg komen voor de Marok kaans international. VOETBAL De Braziliaanse kampioen Flamengo moet dit weekend ondanks 16 coronagevallen in actie komen. De Braziliaanse voetbalbond heeft het ver zoek geweigerd om het duel met Palmeiras van morgen uit te stellen. Zeven spelers van de club werden positief getest voorafgaand aan een duel in de Copa Libertadores op dinsdag. Onder anderen ook de coach en een dok ter kwamen besmet terug uit Ecuador. ,,Het lijkt erop dat we maar negen spelers en drie keepers hebben'', zei vice-voorzitter Rodrigo Dunshee. De bond vindt echter dat Flamengo nog genoeg spelers heeft om in actie te komen. Direct zwaar onder Sjoerd Mossou Rotterdam/Barcelona Ronald Koeman en Lionel Messi tijdens het oefenduel van vorige week met Girona. De Ar gentijnse ster sneerde gisteren nog op Instagram naar de club leiding van Barcelona na het vertrek van Luis Suarez. FOTO AP Na bijna twee maanden van voorspel moet komende maand, met de zwaarste eredivisieserie van het jaar en de aftrap in de Champions League, echt blijken waartoe Ajax in staat is. Johan Inan Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20