Situatie Berghuis houdt Feyenoord in een wurggreep moet van Oranje wel zijn eigen team maken Liefst drie evaluatiemomenten 19 maand met Oranje mis gaan tegen Italië. ,,Ze waren na tien minuten al 'aan het zwemmen'. Je kwam nooit in de duels. Dan moet je in het veld gelijk kunnen schakelen naar plan B. Het iets anders neerzetten, dat kan al invloed hebben op het wed strijdverloop. Louis van Gaal kon dat als de beste, met één of twee in grepen iets veranderen en dan liep het weer. Vaak gebeurt zoiets in de rust, maar j e moet er met spelers sa men naar toe dat het al gelijk zo gaat als het niet loopt.'' Zelf sprak De Boer al met twee internationals. Daley Blind, die hij goed kent uit zijn jaren bij Ajax, en Virgil van Dijk, de aanvoerder. ,,Het belletje met Virgil was toen ik net akkoord was. Je wilt toch even pol sen hoe hij erin staat.'' Polsen deed hij ook assistent Dwight Lodewe- ges. De Boer ziet in hem een even knie van zijn vroegere rechterhand bij Ajax Hennie Spijkerman. ,,Van werken met Hennie kreeg ik ener gie. Dat zie ik met Dwight ook voor me.'' Prijzen In de kwaliteit van de spelersgroep ziet hij parallellen met de Oranjese lecties uit zijn eigen hoogtijdagen. ,,In de breedte denk ik zelfs dat dit nog een talentvollere groep is. Als je Donyell Malen bezig ziet nu hij weer fit is bij PSV. Of Cody Gakpo. Fantastische talenten.'' Wanneer zijn bondscoachschap geslaagd is? Hij wil 'het allerhoog- ste'. ,,Dus prijzen pakken. Maar als ik op zeker moment hier weer de deur uitloop, dan zou het ook mooi zijn als mensen zeggen: we denken straks over tien jaar nog aan deze periode. Dit elftal, daar keken we graag naar, daar hebben we van ge noten.'' Een term als 'de bondscoach van het balletje breed', die vindt hij bij voorbaat al niet op hem van toepas sing. ,,Volgens mij heb ik wel eens een passje naar voren gegeven'', zei De Boer, subtiel verwijzend naar bijvoorbeeld zijn lange pass bij de CONTRACT DE BOER winnende 2-1 van Dennis Berg kamp in 1998 op het WK tegen Ar gentinië. Hij vindt ook niet dat 'tikkie breed' op hem slaat als coach. ,,Maar kritiek mag. En je hebt altijd tegen standers. Die hoor je het luidst. Dat is ook niet erg. Er is ook een grote groep die tevreden is met deze keuze van de KNVB.'' Met een gelikte fotoshop bracht Feyenoord een jaar geleden via so cial media het nieuws naar buiten. Het hoofd van Steven Berghuis was op dat van acteur Leonardo DiCaprio geplakt. Precies zoals in The Wolf of Wall Street, de onge kend populaire film van Martin Scorsese uit 2013. 'I am not leaving!' stond er on der het bericht dat een paar uur voor het duel van Feyenoord tegen Sparta de wereld in werd geslin gerd. PSV was afgewimpeld. Dat kostte tijd en vooral geld. Sjaak Troost en Toon van Bodegom, die toen het technische beleid stevig in handen hadden, krikten het jaarsalaris van de international op naar 1,9 miljoen en slingerden daar een gelimiteerde transfersom van 8 miljoen (voor buitenlandse clubs) achteraan. Clubs hebben nog iets meer dan een week om Berghuis voor dat bedrag weg te halen uit de Kuip. De topscorer van de eredivisie én beste speler van Feyenoord op te halen voor minder dan Lille neertelde voor Sven Botman, een Ajax-speler die geen minuut in het eerste elftal speelde. Feyenoord met of zonder Berg huis is een wereld van verschil. In Rotterdam vrezen ze dat zijn zaakwaarnemer Guido Albers na de transfer van Donny van de Beek naar United en het bonds coachschap van Frank de Boer nog voldoende tijd heeft om Berghuis in een topcompetitie weg te zet ten. Technisch directeur Frank Arnesen en Albers zijn overigens duidelijk. In de Kuip heeft geen enkele club zich officieel gemeld. Over de gelimiteerde transfersom zijn ze minder helder. Albers be hartigt de belangen van Berghuis pas een paar maanden nadat hij het stokje overnam van Mino Rai- ola. ,,Afspraken die zijn ge maakt?'', zegt hij. ,,Daar zeg ik niets over. De club weet hoe het zit.'' Openlijk Dat is ongetwijfeld zo, maar Fey- enoord heeft geen enkel belang om openlijk over het lage bedrag te praten. Frank Arnesen, in au gustus 2019 nog niet in dienst van Feyenoord, ontwijkt de vraag. ,,Ik weet niet of hij zo één, twee, drie zomaar weg kan'', zegt Arnesen. ,,Dat zou ik moeten navragen bij onze juridische afdeling. De af spraken die met Berghuis zijn ge maakt? Ik was daar niet bij.'' Ook de vraag waarom Feyenoord een speler die een contract tot medio 2021 had vorige zomer een gelimi teerde transfersom schonk, beant woordt de Deen niet. Berghuis zelf heeft steeds aangegeven al leen te willen vertrekken als het plaatje compleet is. ,,Maar die deur is niet dicht'', zei hij ook. Arnesen ziet het gevaar. ,,Berghuis? Die sluiten we vanaf nu op in een kast of zo. Tot het 6 oktober is'' Maar is het een situatie waarbij hem het lachen komende week zal ver gaan? ,,Er is geen interesse en ik hoop dat het zo blijft'', zegt Arne- sen. ,,Of er paniek uitbreekt als hij nog zou gaan? Berghuis staat ga rant voor veel doelpunten en as sists, het zal moeilijk zijn om nog iemand terug te halen.'' In de Kuip sluiten ze een vertrek van de aanvaller niet uit. Een ver koop van Berghuis maakt Feyen- oord op slag kansloos voor een strijd om de titel. Uiterlijk op 6 ok tober is alles duidelijk. ,,Die da tum laten we Steven pas uit die kast'', lacht Arnesen. MIS GEEN GOAL VAN Feyenoord -ADO zaterdag 26 september 2020 GO Frank de Boer naast directeur Eric Gudde bij zijn presentatie als bondscoach. foto pim ras ZEIST Frank de Boer gaat Oranje leiden tot en met het WK van 2022, maar in zijn contract zijn onderweg wel evaluatiemomenten inge bouwd. Het zijn er in deze situatie met een EK en een WK in 2021 en 2022 liefst drie. ,,Het eerste evaluatiemoment met Frank is na het EK van volgend jaar zomer'', lichtte KNVB-directeur Nico-Jan Hoogma toe. ,,De an dere zijn na de eerste kwalifica tieserie voor het WK 2022, het wel of niet halen. En na het wel of niet halen van dat WK via eventuele play-offs.'' In het contract van De Boer is geen vertrekclausule opgeno men. Voorganger Ronald Koe man had wel zo'n bepaling. Hij mocht voor een flinke afkoop som tussentijds naar FC Barce lona verkassen. Wat hij afgelo pen augustus ook deed. De Boer krijgt voor de duur van het EK Ruud van Nistelrooy als extra staflid erbij. Hij zinspeelde gisteren op nog een tweede toernooiassistent met EK/WK- ervaring als speler. Wesley Sneijder en Robin van Persie zijn al genoemd, maar geen kandidaat, want zij hebben nog geen trainersdiploma. Het spel rond Steven Berghuis is in volle gang. In de Kuip heeft zich nog niemand ge meld, maar Feyenoord houdt er rekening mee dat het wel ge beurt. Met de transfersom kan de club niet al teveel. Mikos Gouka Rotterdam Ga naar de site van deze krant, installeer gratis Goal Alert en ontvang tijdens wedstrijden binnen 5 minuten een melding én een video van elk doelpunt. Feyenoord-aanvoerder Steven Berghuis is blij na een doelpunt. De clubleiding hoopt dat hij blijft. foto bsr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19