Dwight, de maat der dingen Frank de Boer heeft zin in nieuwe baan, maar 18 Frank de Boer is officieel begonnen met een uitdagende en op het oog ingewikkelde klus. Als bondscoach gaat hij op de lijn van Ronald Koeman verder, maar tegelijkertijd moet het ook wel zijn Oranje worden. Hoe gaat hij dat doen? Frank de Boer had erg veel zin om met Dwight te werken, zei hij meteen, want Dwight deed hem aan Hennie Spijkerman denken, zijn vroegere as sistent, en van de eerste gesprekken met Dwight had hij 'veel energie' gekregen. Steeds als Nico-Jan Hoogma de naam 'Dwight' in de mond nam, leek het alsof hij op een heerlijk caramelsnoepje sab belde, zo eentje met van die zachte chocolade aan de binnenkant. Perschef Bas Ticheler benadrukte tussendoor nog even dat het hier toch echt om Frank de Boer ging, maar dat hielp allemaal weinig, want de geest van Dwight was overal. ,,Wij vinden Dwight ge woon echt een fantastische assistent'', zei Hoogma - en in de verte klonk engelengezang. de absolute koning van het heelal, is nog niet helemaal duidelijk. Ja, dat verdraaide briefje tegen Duitsland zal vast geholpen hebben, maar dat is alweer bijna twee jaar geleden. Toen Lodeweges ('Dwight' voor intimi) na het vertrek van Ronald Koeman even interim- bondscoach van Oranje werd, verschenen er allemaal fijne stukken in de krant, over een prettig mens en een kundige voet balman uit Voorthuizen. Maar de Zeister mythevorming rondom Dwight Lodeweges gaat duidelijk verder dan dat. Wie de zoektocht naar de nieuwe bondscoach de laatste tijd nauwgezet volgde, ontdekte dat de KNVB niet per se zocht naar een manier om ten koste van al les Europees kampioen te worden, of smachtte naar de best denkbare topcoach. Het sleutelwoord telde zes letters: Dwight. De nieuwe man moest zogezegd 'fijn kunnen samen werken' met Dwight Lodeweges, voorheen een weinig succesvol trainer van FC Groningen, NEC en SC Heerenveen, tegenwoordig blijkbaar de maat der dingen. Dat is de weg van vooral niet te gek doen. De weg ook van spruitjeslucht, gedomineerd door mannen van middelbare leeftijd, die vrijwel alle maal bij middelmatige clubs zijn opgegroeid, en die het dunnetjes door de broek loopt zodra Louis van Gaal binnenstapt, of Pep Guardiola. Met Frank de Boer hebben ze een trainer gevon den die wél past bij dat plaatje. Wel een voormalig topspeler, opgegroeid bij Ajax, maar ook gewoon een jongen van de camping in Garderen, een man waar iedereen in Zeist zich een beetje senang bij voelt - en Dwight gelukkig al helemaal. Die commissie Mijnals kan roepen wat het wil, over een gebrekkige procedure en inclusiviteit en weet ik veel, maar het heeft domweg het verkeerde spoor gekozen. Zonder Dwight kom je nergens. Dwight is de personificatie geworden van wat ze 'de ingeslagen weg' noemen Moeizame training voor Max Blessure Bertens valt mee De verslaggeefster van het Jeugd journaal was één van de laatsten die de microfoon kreeg, gisteren tij dens de presentatie van Frank de Boer. Of hij er nog wel een beetje zin in heeft, was de vraag, nu er zo veel kritiek en negativiteit is rond zijn benoeming? En aansluitend: hoe broer Ronald had gereageerd. Hoe jaloers is die op zijn broer de bondscoach? Op zulke momenten zie je wie Frank de Boer is, als mens en als trainer-coach. Iemand op wie de oneliner van Pippi Langkous van toepassing kan zijn: 'Ik heb het nog nooit gedaan, dus ik denk dat ik het wel kan.' Want zin, dat heeft hij zeker nog. ,,Het is een supergevoel om bonds coach te mogen zijn. Als ik het Oranjeshirt droeg vond ik dat altijd al een speciaal moment. En jaloers? Dat zijn Ronald en ik nooit op el kaar. Als Ronald iets won of be reikte vroeger, voelde ik al trots. Omgekeerd is dat hetzelfde. Dus ook zeker nu.'' In principe tot en met het WK van 2022 stapt De Boer in een even uitdagende als op het oog ingewik kelde klus. In Zeist moet hij op de lijn van Ronald Koeman verder, maar tegelijkertijd moet het ook wel zijn eigen Oranje worden. Een 'compromiscoach' is hij al ge noemd. De term 'Koeman 2.0' viel bij zijn presentatie. Net als dat hij een 'op-de-winkel-passer' wordt. Maar bondsdirecteur Nico-Jan Hoogma benoemde als tegenwicht bewust dat De Boer al zes toer nooien meemaakte met Oranje. Vijf als speler, één als staflid. Kritiek mag. Je hebt altijd tegenstanders. Die hoor je het luidst. Dat is ook niet erg Hij zal iets eigens moeten vinden, iets waarbij spelers zoals Virgil van Dijk, Memphis of Georginio Wij- naldum voelen: deze coach kan ons nog helpen op een niveau waar we zelf niet zijn geweest. Bert van Mar- wijk zegt altijd dat De Boer die in breng had bij het WK van 2010. Hij was er een aanjager van de missie naar goud, die pas stukliep in de verlenging van de WK-finale tegen Spanje. Met achteraf wel één be langrijke aantekening: De Boer hoefde destijds niet de eindbeslis singen te nemen. Verschil ,,In elke topsport gaat het om de de tails'', zei De Boer. ,,Ik heb zeven voorbereidingen op WK's en EK's meegemaakt en er uiteindelijk op vijf gespeeld. Dus ik heb wel erva ren welke details in de eindfase het verschil kunnen maken. Ze kunnen fantastisch voetballen, die spelers van nu, maar het gaat ook altijd om chemie. In het overbrengen van waar het om gaat; daarin kan mijn toegevoegde waarde liggen. ,,Ondanks twee mislukte avontu ren in het buitenland - en met At lanta United erbij tweeënhalf - ben ik ervan overtuigd dat ik een goede coach kan zijn. Het gaat vaak meer om managen dan om het pure trai nen. Vooral dSt heb ik ervan ge leerd.'' Ook De Boer zag het vorige zaterdag 26 september 2020 y @sjoerdmossou GO Het was gisteren de dag van Frank de Boer, maar misschien nog wel meer die van Dwight Lodeweges. Gisteren heb ik de persconferentie in Zeist nog eens rustig terug gekeken, en van alle voornamen viel 'Dwight' het vaakst: twaalf keer. (Ter vergelijking: de naam 'Louis' klonk slechts een keer of zes.) Hoe Dwight Lodeweges opeens het middelpunt van ons universum werd, Vermoedelijk schuilt de verklaring in een sa menloop van omstandigheden. Dwight is in Zeist domweg de personificatie geworden van wat ze 'de ingeslagen weg' noemen. FORMULE 1 Volgens ver wachting no teerde Mer cedes giste ren bij de vrije trainingen op het circuit van Sotsji de snelste tijden. In beide ses sies voerde Valtteri Bot- tas de rang lijst aan. Max Verstappen (22, foto) was in de eerste vrije training derde en 's middags zevende. Hij schoof ook van de baan. TENNIS Kiki Bertens (28, foto) lijkt klaar voor Roland Gar ros. De num mer 8 van de wereld, in Pa rijs als vijfde geplaatst, werkte giste ren een trai ning af op een van de gravelbanen in Parijs. Twee dagen eerder gaf Bertens van wege fysieke klachten op bij het WTA- toernooi van Straatsburg. o a 0) Maarten Wijffels Zeist - Frank de Boer Ben ervan overtuigd coach kan zii

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18