Verhuisboete zorgt voor onrust IRENE VAN DEN BERG 14 1^ BREXIT HOE NU VERDER? Honderden Britse bedrijven proberen nog dit jaar een vestiging in Nederland te openen. Door zich hier te vestigen, willen ze een goede toegang tot de 446 miljoen Europese consumenten houden. k mis de eigen verantwoorde- lijkheid van burgers en consu- I menten', reageerde een kriti sche twitteraar op mijn column van afgelopen zaterdag. Daarin verweet ik het kabinet weinig te doen tegen klimaatverandering en zo kostbare tijd te verkwanselen. De twitteraar had een punt: natuurlijk helpt het als we minder vliegen, minder vlees eten en minder prullaria ko pen. Maar laten we niet naïef zijn over waar de échte macht ligt als het om klimaatverandering gaat. Shell gaat weer olie en gas zoeken in het arctische gebied, zo bleek deze week uit het feit dat de oliegi gant haar licenties om op de pool te mogen boren heeft verlengd. Shell trok zich vijf jaar geleden terug en beloofde niet terug te keren. Maar volgens Het Financieele Dagblad staan er toch weer proefboringen gepland. Daar sta ik dan als burger met mijn eigen verantwoordelijk heid. Ik vlieg al jaren niet en ga elke dag op de fiets naar mijn werk, maar na dit nieuws krijg ik zin om een dikke SUV aan te schaffen. Die aandrang kreeg ik ook na dit nieuws: de rijkste 1 procent van de wereld stoot dubbel zoveel CO2 uit als de armste helft van de wereld bevolking, blijkt uit onderzoek van Oxfam Novib. Vooral transport draagt bij aan de hoge CO2-uitstoot en dan in het bijzonder de vele vliegreisjes van de rijken der aarde. Daar sta ik dan als consument met mijn veganistische wokblokjes en duurzame hagelslag en het naïeve gevoel dat mijn consumptiegedrag er ook maar iets toe doet. grootste vervuilers de grootste ver antwoordelijkheid om het pro bleem aan te pakken. Dat lijkt mij een mooi uitgangspunt. De eigen verantwoordelijkheid van consu menten met weinig macht wordt door politiek en bedrijven vaak als excuus gebruikt om zelf geen pijn lijke maatregelen te hoeven nemen. Zo deed Albert Heijn begin deze maand mee aan de verspillingsvrije week waarin klanten allerlei tips kregen om minder eten weg te gooien. Zoals: 'maak aan het einde van de week een omelet met alle groenten, vlees of vis die je nog hebt liggen.' Maar de verantwoor delijkheid bij de consument leggen, is de gemakkelijke weg. De super markt kan beter stoppen met het stunten met kiloknallers. Ik weet zeker dat een dure biefstuk minder snel in de vuilnisbak verdwijnt dan een goedkope plofkip. Ik hoef bo vendien geen duurzaamheidstips van een bedrijf dat jarenlang statie geld op plastic flesjes wist tegen te houden. Ik heb heel lang geloofd in de macht van de consument en daar ook naar geleefd. Maar het heeft weinig geholpen. En ik vraag Een biefstuk verdwijnt minder snel in de vuilnisbak dan een goedkope plofkip me steeds vaker of mijn verant woordelijkheid wel even groot is als die van bijvoorbeeld Marjan van Loon, president-directeur van Shell Nederland. Zij rijdt naar verluidt rond in een auto op waterstof. Een reuze duurzame consument, dus. Maar ik heb liever dat ze haar macht gebruikt om te voorkomen dat Shell weer gaat boren in het poolgebied. Ik ben dan ook een beetje aller gisch voor 'de eigen verantwoorde lijkheid van de consument'. Want als dat uit de mond van politici of ceo's komt, is het vaak bedoeld om critici de mond te snoeren. Het staat alleen wat eleganter dan 'bek dichthouden'. Shell Prosus Aalberts Het Netherlands Foreign Investment Agency (NFIA) zegt dagelijks verzoeken om informatie te krijgen van Britse be drijven. Volgens dat NFIA, het agent schap voor buitenlandse investeringen van het Ministerie van Economische Za ken en Klimaat, wordt er momenteel met ruim vierhonderd bedrijven ge sproken over hun komst naar Neder land. ,,En dat aantal gaat de komende tijd nog groeien. De zoektocht in Neder land als vestigingsland heeft sinds maart stilgelegen vanwege het coronavirus, waardoor investeringen uitgesteld zijn, maar nu voelt iedereen de toenemende tijdsdruk'', zegt Michiel Bakhuizen van het NFIA. ,,Sinds de EU en het Verenigd Konink rijk in de zomer weer zijn gaan onder handelen, neemt de vraag toe. Onderne mers zien ook de voortgang van de on derhandelingen en de naderende harde brexit.'' Ze willen weten welke vesti- gingseisen Nederland stelt en hoe de ar beidswetten zijn. De Britten zijn formeel al uit de EU, maar tot 31 december geldt een over gangsperiode waarin het Verenigd Ko ninkrijk qua handel nog wordt gezien als een lidstaat. Er zijn nog geen aange paste grenscontroles of importtarieven. Maar die komen er wel. Britse onderne mingen zijn als de dood dat hun produc ten en diensten voor de 446 miljoen Eu ropese consumenten volgend jaar onder hoge importheffingen en strenge ver gunningen vallen als de EU en het VK het de komende weken niet eens wor den. Twee markten De meeste bedrijven die de oversteek wagen, houden zowel in het Verenigd Koninkrijk als in Nederland een vesti ging, zodat ze klaar zijn voor twee af zonderlijke markten: een Britse (met 66 miljoen mensen) en een Europese. Veel bedrijven wachten ook af. Investeren in een Europese vestiging is duur, zeker nu Een wetsvoorstel van GroenLinks Ka merlid Bart Snels - dat overigens nog niet door de Tweede Kamer is aangeno men - verplicht vertrekkende bedrijven om over hun winsten alsnog dividend belasting te betalen, als ze naar een an der land verkassen. Eerder deze week werd de initiatiefwet weer uiterst actu eel, nadat de houders van Nederlandse Unilever-aandelen massaal vóór verhui zing van het hoofdkantoor naar het Ver enigd Koninkrijk stemden. De top van Unilever was blij met die steun, maar maakte meteen duidelijk dat niet de aandeelhouders, maar het Nederlands parlement uiteindelijk over hun verhuizing beslissen. Als de wet van Snels wordt aangenomen, kost de verhuizing Unilever een slordige 11 mil jard euro en dat is het niet waard, zegt het voedings- en wasmiddelenconcern. Snels' wetsvoorstel moet voorkomen dat bedrijven verhuizen naar landen die geen dividendbelasting heffen. ,,Als be drijven om die reden vertrekken, is dat een vorm van belastingontwijking'', zegt Snels. Doen ze dat toch, dan moe ten ze maar een soort smartengeld beta len aan de Nederlandse schatkist. Die 'eindafrekening' kan fors in de pa pieren lopen. En dat maakt verhuizen minder aantrekkelijk. Precies wat Snels wil: ,,Ik hoop dat ze daarom blijven.'' t GroenLinks verzet de doelpalen tijdens het spel. Dan word je een onbetrouwbare partner zaterdag 26 september 2020 ^0 @ivandenberg Consument heeft niet zo veel macht Volgens Oxfam Novib hebben de Irene van den Berg is journalist en columnist, gespecialiseerd in financiële psychologie. Zij probeert ons economische gedrag te verklaren. GO Het middel Jyseleca van de biotechnoloog is goedgekeurd in Japan. Shell zou de rechten voor olieboringen voor de kust van Alaska willen doorverkopen. De tech- investeerder sloot af als een van de grootste verliezers bij de hoofdfondsen. De industriële toeleverancier was hekken sluiter in de MidKap. a> E o Bedrijven vluchten op de valreep naar Europa Ton Voermans Den Haag Het internationale bedrijfsleven is slecht te spreken over de verhuis boete die GroenLinks wil opleggen aan ondernemingen die Nederland de rug toekeren. „Buitenlandse be drijven zullen zich wel twee keer be denken voor ze zich hier vestigen.'' Peet Vogels Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 14