II Axel denkt mee over bewonersplatform Sluiskil maakt zich op voor grote schoonmaakactie 7 ONDERWIJSMETHODE SCHUTTERSHOEK Het gaat er op openbare basisschool De Schuttershoek in IJzendijke sinds dit schooljaar heel anders aan toe dan voorheen. Klassen zijn opgeheven, leerlingen werken op eigen tempo en niveau. De kinderen zijn fan van het nieuwe unit- onderwijs. Dorpshuis en sporthal voor Aardenburg Drie kinderen werken op een Chromebook in wat tot vo rig schooljaar de gemeen schapsruimte was. Nu is het de fluisterruimte. Leerlingen kunnen daar gewoon hun laptop open klappen en hun reken- of taalop drachten maken. ,,In de fluister ruimte mogen we overleggen. Als we net wat te hard praten, krijgen we een oeps", vertelt Laurens (10). Chromebook, fluisterruimte, oeps. Het zijn nieuwe termen op de ba sisschool in IJzendijke. Ze zijn on derdeel van het zogenoemde unit- onderwijs dat dit schooljaar is in gevoerd. Fantastisch De klassieke groepen 1 tot en met 8 zijn opgeheven. Leerlingen wer ken in de fluister-, instructie- of stilteruimte. Een kind van 6 kan samenwerken met een tienjarige. ,,De motivatie is omhoog gescho- ten", zegt directeur Wim Diele- man. ,,De kinderen vinden het fantastisch." De klassen zijn onderverdeeld in drie units. De voormalige on derbouw heet nu Ravelijn, de middenbouw Bastion en de bo venbouw is Minnepoort gedoopt, naar onderdelen van de geschiede nis van IJzendijke. Dieleman: ,,We werken groepsdoorbrekend, kin deren hebben nu persoonlijke leerdoelen en werken veel meer op eigen tempo en niveau. Niet dat het vorige systeem verkeerd was, maar sommige leerlingen pikken De kinderen werken nu veel meer op eigen tempo en op eigen niveau sneller iets op. Een kind kan den ken: 'dat weet ik al', als de juf iets uitlegt. Terwijl een ander dan juist extra uitleg nodig heeft. Nu zijn leerlingen veel meer zelf verant woordelijk voor wat ze leren en dat verlaagt de druk. De kinderen hebben meer plezier." Als een kind taal bijvoorbeeld makkelijk af gaat en daar snel mee klaar is, kan het de tijd die hij be spaart, benutten voor een vak dat hij moeilijker vindt. ,,De focus ligt op wat kinderen goed doen", zegt Dieleman. Instructie En als ze iets moeilijk vinden? ,,Tijdens de instructiemomenten kunnen ze alles aan de juffrouw vragen. Leerlingen sluiten aan bij de instructie die ze nodig hebben, zodat ze altijd op hun niveau wer ken." Ook kunnen ze oudere leer lingen om hulp vragen. Laurens (10) en Dieter (8) bevalt het nieuwe systeem goed. ,,Het is fijn dat we op ons eigen niveau kunnen werken. Het maakt niet uit wanneer je je opdrachten maakt, als je zie maar maakt", zegt Dieter. ,,En het is leuk om veel sa men te werken", vertelt Laurens. ,,Ik vind het grappig dat we nu overal mogen werken. Het is leu ker dan vroeger." AARDENBURG De kogel is door de kerk. Aardenburg krijgt een multifunctioneel centrum met een grote sporthal en dorpshuis. De gemeenteraad van Sluis ging daar deze week unaniem mee akkoord. Alle partijen spraken hun complimenten uit over het mfc, waar ook de school en kinderop vang heen verhuizen. Politiek Sluis discussieerde lang of er een grote sporthal moest komen; de wens van veel Aardenburgers. De hal zal vijf meter hoog wor den. De stadsraad wilde een hal van zeven meter hoog, maar dat kost volgens wethouder Jack Werkman tonnen extra. SLUISKIL Als de voortekenen niet bedriegen, ziet Sluiskil er eind volgende week heel wat schoner uit. In het Kanaaldorp zijn opnieuw opruimacties. Donderdag en vrijdag worden brandgangen onderhanden genomen. Medewerkers van sociaal werkbedrijf Dethon verwijderen onkruid. Bewo ners is gevraagd vooraf groot onkruid en afval weg te halen. De brandgangenactie is een malig, wordt gewaarschuwd. Bewoners zijn verantwoorde lijk voor schone brandgangen. De gemeente Terneuzen gaat daarop controleren. Hoogtepunt van de opschoon- dagen is zaterdag met de mini- milieustraat op het Minister Lelyplein. Bewoners kunnen er van 09.00 tot 12.00 uur met groot afval terecht. Wie zelf niet kan komen, kan het laten ophalen (aanvraag vóór don derdag via dorpsraadsluiskil@ gmail.com). In Sluiskil zijn ac- tieflyers verspreid in het Ne derlands, Engels én Pools. On der meer de dorpsraad Sluiskil, woningcorporaties Clavis en Woongoed, ondernemersver eniging Samen Sterk Sluiskil, de gemeente Terneuzen en stichting Present werken mee. Het initiatief is genomen door de gemeente Terneuzen. Alle bewo ners van Axel zijn uitgenodigd voor een bijeenkomst maandagavond 12 oktober in cultureel centrum De Halle. Van tevoren aanmelden is verplicht en kan via de website van Terneuzen. Vanwege corona is het aantal bezoekers begrensd op vijf tig. Axel is momenteel de enige plaats in Terneuzen waar geen be wonersvertegenwoordiging is. Er was een stadsraad, maar die stopte in februari vrij plotseling. De leden voelden zich niet gehoord door de gemeente. Het draagvlak onder Axelaars was ook beperkt. Wijkwethouder Jurgen Vervaet zegt het belangrijk te vinden dat er in Axel weer een overlegorgaan komt voor en van de bewoners. Verschillende Axelaars hebben hem ook al benaderd. Zomaar een bewonersplatform oprichten, wil de gemeente niet. Vandaar de bij eenkomst op 12 oktober. Vervaet: ,,Om alle geïnteresseerden de kans te geven mee te doen." zaterdag 26 september 2020 'Grappig dat ik nu overal mag werken' Bob Maes IJzendijke Met een Z-tool kun je overal je werkplekje maken. Vlnr Mandy, Lynn (beiden uit de groep Minnepoort) en Tieme, Lars en Bruce (groep Bastion) zijn geconcentreerd aan het werk. foto anne hana - Wim Dieleman, directeur Axelaars die willen meepraten en -denken over het reilen en zeilen van hun stad, kunnen aan de bak. Een nieuw bewoners platform is in de maak. Harmen van der Werf Axel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 134