II 7 SCHILDERIJ STADHUISMUSEUM Een zeventiende- eeuws schilderij vragen aan de Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed. Defensie vragen dat met een mijnenjager naar Zierikzee te brengen. Museumdirecteur Albert Scheffers had flink wat noten op zijn zang. Maar hij kreeg het voor elkaar. Die boot, dat is de Zr.Ms. Zierik zee, een van de mijnenjagers van de Koninklijke Marine. Onder grote belangstelling werd het gis terochtend achteruit de haven van Zierikzee in gesleept. Het schip, dat doorgaans mijnen veegt in de Noordzee, was een paar jaar gele den al in Zierikzee om een kanon af te leveren en nu kwam het een zeventiende-eeuws schilderij brengen. Veertig marinemensen, urenlang onderweg vanuit Den Helder, wekenlange voorberei ding, talloze telefoontjesvoor één blauwe kist. Het transport was een ideetje van Albert Scheffers. Nadat die met de Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed had afgesproken dat zijn museum het Schepen op de Ooster- schelde bij de Zuidhavenpoort van Zierikzee van Hendrick van An- thonissen in bruikleen krijgt, be dacht hij dat het mooi zou zijn als de Zr.Ms. Zierikzee het zou komen brengen. ,,Ik zei: jullie oefenen toch wel eens in binnenwateren? Dan weet ik iets leuks." Opgepoetst Maar ja, een zeventiende-eeuws schilderij stop je niet even in een Albert Heijntas. Gistermiddag bleek de speciale kist dan ook ineens veel te groot te zijn voor Scheffers kofferbak. Dus belde hij Hans Boogert, die hij toch nog in zijn telefoon had staan. ,,Ik zei: 'Hans, heb jij niet een grote bus voor mij?' Dat had ie. Kijk, daar staat hij. Ding is zelfs nog snel even uitgezogen en opgepoetst." Zo doet Scheffers dat dus. Met het lenen van het schilderij ging het al niet anders. Zodra de muse umdirecteur dat in het vizier kreeg, was het eigenlijk zo gere geld. ,,Het hoort ook gewoon hier", zegt Dolf Muller van de Rijks dienst voor Cultureel Erfgoed. ,,Schepen op de Oosterschelde waar moet het anders hangen dan in Zierikzee? En wij willen zoveel Schepen op de Oosterschelde, waar moet het anders hangen dan in Zierikzee? mogelijk kunst onder de mensen hebben, dus dat kwam mooi uit." Niet dat het werk ergens lag weggestopt in een depot. Het is namelijk niet zomaar een schilde rij. ,,Het is een schilderij dat in de jaren twintig door een weduwe is geschonken aan het Rijksmu seum, dat het ons in beheer heeft gegeven", legt Muller uit. En de maker, vult Scheffers aan, was al les behalve een kleine jongen. ,,Die heeft werken hangen in de Hermi tage, tot het National Marine Mu seum in Londen aan toe." Het Schepen op de Oosterschelde bij de Zuidhavenpoort van Zierikzee, dat overigens niet helemaal over- eenkwam met de zeventiende- eeuwse werkelijkheid, is nu al een van de topstukken van het Stad huismuseum. ,,Hier gaan echt lief hebbers voor naar Zierikzee ko men", voorspelt Scheffers. ,,En het mooie is dat we volgend jaar een tentoonstelling hebben waarin we drie generaties Anthonissen sa menbrengen: Aert, diens zoon Hendrick en kleinzoon Arnoldus. Van die laatste hebben we nog kaarten in de oude burgemeesters kamer." Het valt niet mee het schilderij van boord te krijgen, de bus in. De Zr.Ms. Zierikzee meer je niet even aan. ,,Het gaat nog allemaal net zo langzaam als vroeger", lacht Marco Reedijk, met zijn grote snor en wereldse blik van verre herken baar als oud-marinier. Op de vraag of hij op de kade staat voor het schip of het schilderij, kan hij geen antwoord geven. ,,Ik ben vrijwilli ger in het museum, dus het schil derij interesseert me zeker. Maar van dit schip krijg ik toch wel krie bels in mijn buik. Het ligt er nog tot zondag, dus ik denk dat ik mor gen nog eens langsfiets." zaterdag 26 september 2020 Marine brengt bijzondere lading Wendy Wagenmakers Zierikzee Wa nae ze noe doe?" ,,Bie da bordje Zierikzêê stae." ,,Waerum stae da op die boot?" ,,Die boot heet Zierikzêê." Burgemeester Van der Hoek en Albert Scheffers (rechts) praten Het zeventiende-eeuwse schilderij wordt in een stevige kist ver met Dinant Laros, commandant van de Zr. Ms. Zierikzee. voerd. - Dolf Muller, Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed Commandant Dinant Laros, burgemeester Jack van der Hoek, Al bert Scheffers, en Susan Lammers, algemeen directeur Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed bij het schilderij in het Stadhuismuseum. Het marineschip Zierikzee dat het schilderij van Hendrick van Anthonissen kwam brengen, trok bekijks in Zierikzee. fotos ernesta verburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 130