Na jaren zoekt mijn ruziemakende broer contact, hij heeft het aan z'n hart. Wat nu? Mijn man is uit de 'geouwehoer'-app van mijn familie gestapt, lekker dan! JOOST MAG 'T WETEN Iemand die heisa maakt bij een begrafenis is niet te prijzen natuurlijk. Maar zo aardig kan ik u ook niet vinden. Broer waarschuwt u netjes en kan als beloning een veeg uit de pan krijgen. Het zit kennelijk erg diep bij u. Wat een cavalcade aan familietreurnis komt op deze pagina toch vaak voorbij. Grootmoeders die hun kleinkinderen niet mogen zien, verloren zo nen die tegen de zin van broers en zusters steeds weer geld krijgen van hun ouders. Alimentaties die niet of nauwelijks worden betaald, kinderen die worden opgezet tegen vader die er met vrien din vandoor is. De lijst is eindeloos. Maar u met een ruzie van 23 jaar over het graf heen, zit in de kopgroep en hebt de winst in deze droeve race voor het grijpen. Het is zelden adequaat als je iemand een advies geeft dat iedereen kan bedenken. Zo ooit dan nu: ga naar een cardioloog en laat u testen. Dank vervolgens uw broer en vraag hem of het misschien tijd is voor een gezamenlijke kop koffie. Want ruzie van uw vaders graf tot aan dat van uw broer of dat van uzelf: wat voor iemand ben je dan? U hoeft deze vraag niet te beant woorden. 'Slappe geouwehoer', natuurlijk is dat respectloos naar uw familie. U hebt helemaal gelijk. We vervangen dat door 'mededelingen die niet al tijd strikt noodzakelijk zijn'. Dat verschuift het probleem naar een vraag en een opdracht. Eerst de vraag: wanneer is een mede deling strikt noodzakelijk? Natuurlijk is een bericht als 'Ik kom om 12.14 uur aan met de trein' een nood zakelijke mededeling. Alsmede het antwoord 'Pri ma, onze Jan komt je oppikken. Neem de achter uitgang van het station'. Ik zal ruimhartig zijn en keur dus ook nog tek sten goed als 'Ik heb zo'n pijn aan mijn schouder de laatste tijd' en 'Ach kind, wat zielig voor je'. Maar 'Is het bij jullie ook zo warm' of 'Ik ga nu tv kijken, tot later jongens', komen niet door de douane. Evenmin als alle smileys, hartjes en duimpjes. Dan de opdracht: bekijk de laatste 25 berichten op uw groepsapp. Schrikt u een beetje van het aan tal praatjes voor de vaak en de olijke foto's van de kleinkinderen? Dan komt hier eindelijk mijn ant woord op uw vraag: wat kan ik daar nu eens over zeggen zonder dat de sfeer meteen onaangenaam wordt? Ik raad u de volgende formulering aan: 'Lieve man, je hebt helemaal ge lijk.' Wijsheid komt met de jaren. Omdat acteur Joost Prinsen (78) een eind op weg is, beantwoordt hij uw vragen. Mijn broer heeft 23 jaar geleden boven het graf van onze vader ruzie gemaakt. Sindsdien heeft hij alle contact verbroken. Nu stuurt hij ineens een mail dat een hartafwijking is geconstateerd. Zijn cardioloog wil dat ook ik en mijn kinderen ons laten testen. Wat nu? Rustig wachten op zijn overlijdenskaart? Hem een hartoperatie advise ren zodat het eindelijk op de goede plek komt? Het Familiediner inseinen van de EO? Mijn man is uit de groepsapp van mijn kant van de familie gestapt. Hij werd gek van al dat, citaat: 'slappe geouwehoer'. Ik vind dat nogal respect loos naar mijn familie. Wat kan ik daar nu eens over zeggen zonder dat de sfeer meteen onaan genaam wordt? Speelt er iets tussen u en uw kinderen, familie, vrienden, buren of collega's? Leg de kwestie voor aan Joost Prinsen. Mail uw vraag naar joostmagtweten@dpgmedia.nl ILLUSTRATIE MAGDA RINKEMA ZATERDAG 26 SEPTEMBER 2020 43

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 123