In de beboste vallei is het donker en mysterieus Si relaxed onderlangs Diepe kloven in het Zwarte Woud Tot Italië In het Sibillini-gebergte, deel van de Apen nijnen, staan de weides vol bloeiende lin zen. Vriendelijke heuvels, eenzame dorpjes waar rivieren doorheen kabbelen, maar ook ruige kammen en pieken, kale vlaktes en uitgestrekte valleien. De Monte Sibillini is een kleine bergketen in de Marken, waar de Grande Anello dei Sibillini (GAS) is uit gezet, een negendaagse trekking. De Monte Vettore (2476 m) is Sibillini's hoogste berg, maar op de GAS is dat de Forca di Giuda (1794 m). Toppen snellen of relaxt onder- langs wandelen en er vol bewondering naar kijken - op de GAS kan het allebei. Ik loop door beuken- en kastanjebossen en over zonovergoten velden waar het geurt naar tijm en andere kruiden. En door gehuchten als Altino met een kerk, een fontein, een pleintje en vrouwen met schorten. Bekend punt is de Forca di Presta, een populaire hut waar ik een grappa krijg en aan de beroem de zuppa di lenticchie ga, linzensoep. Die linzen komen van verderop, uit Castelluc- cio. Het dorp ligt op een heuvel in de Piano Grande, een uitgestrekte vlakte die als een hangmat lijkt uitgespannen tussen de ber gen. Boeren verbouwen er linzen; als ze in bloei staan kleurt de vlakte citroengeel, korenblauw, bloedrood, wit en dieppaars. In 2016 werd Castelluccio getroffen door een aardbeving en lag de verkoop van lin zen, gedroogde hammen, truffels, ricotta, wijn en andere delicatessen stil. Het dorp krabbelt weer op en wandelaars die er straks hun lunch komen inslaan, oerbrood en schapenkaas, zijn meer dan welkom. Duitsland Als ik m'n rugzak inpak voor een reisje naar het Zwarte Woud stop ik daar ook m'n zuidwester in. Zo'n regenhoed is geen luxe op de bijna 120 kilometer lange Schluchten- steig. Ik wandel er door zeven ravijnen (nou ja, kloven) waar het water klatert, druppelt en rondspat. Alsof je door de jungle wan delt, maar dan opkijkend tegen tientallen meters hoge steile rotswanden. De Steig is een Top Trail (de veertien neusjes van de zalm onder de Duitse wandelpaden) en voert langs de oevers van de Wutach. Dat de beek soms een wutende Bach is, zie ik aan de geknakte takken en stammen die erbij liggen als mikadostokken. Overal mos waar het water vanaf druipt, wortels die als aders over het pad liggen, een tapijt van gele en witte bosanemoon- tjes, sleutelbloemen en hoefblad. Op de koningsetappe zijn trappen en staalkabels aangebracht om door de kloof te laveren. Andere populaire trajecten zijn St. Blasien- Todtmoos, waar het pad uit het ravijn klimt en vanaf de kam uitkijkt op de Alpen, en de etappe Blumberg-Schattenmühle, die een fraai dal doorkruist met bevers en ijsvogels. JK Groen, groener, groenst Van boven naar onder: het Griekse eiland Andros, het Ardense Woud, het Sibillini-gebergte en het Zwarte Woud. Grande Anello dei Sibillini Afstand: 120 kilometer, acht etappes Categorie: licht/middelzwaar Overnachten: In hotels of pensions in dorpen, of rifugio's in de bergen. parks.it/ parco.nazionale.monti.sibillini/iti Tip: In Castelluccio vind je Agriturismo Monte Veletta, een hotelletje met uitzicht op de Monte Veletta en de linzenvelden. Schluchtensteig Afstand: 118 kilometer, zes etappes Categorie: licht Overnachten: Elke etappe eindigt bij een accommodatie. Zie top-trails-of-germany. de of schluchtensteig.de/gastgeber. Tip: Gasthof Linde in Löffingen (5-10 minuten rijden, transport mogelijk). De kok kookt de sterren van de hemel met smeuïge kazen en kruiden uit de omgeving. ZATERDAG 26 SEPTEMBER 2020 41

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 121