Bij de monniken aan tafel Ontmoetingen met feeën, druïdes en duivels Griekenland Het landschap op het Cycladeneiland Andros is bergachtig en opvallend groen. Bossen, valleien vol bloemen, ravijnen met stromend water en bronnen en waterval len, ik kom het allemaal tegen. Het noorden is ruig en desolaat, in het midden vind je citrusgaarden, in het zuiden de dalen die ooit vol stonden met graan. Graan, olie en zijde - daar draaide het om voordat Andros leegliep. De oude paden die de boeren dorpen met elkaar verbonden, zijn gepla veid met bonkige stenen en liggen inge klemd tussen muurtjes die je tot ver over de heuvels ziet slingeren. Ze vormen een mooi lijnenpatroon in het landschap, maar raakten overwoekerd. Totdat Olga Karayiannis in 1997 het ini tiatief nam en de Andros Routes oprichtte: met hulp van boeren, dorpelingen en wan delaars zijn de oude klinkerwegen hersteld en is een netwerk van 100 kilometer aan wandelpaden ontstaan. Bijzondere stop is het Tromarchiani-klooster. Het kan zomaar gebeuren dat je wordt uitgenodigd bij de monniken aan de kolossale koffietafel. Van de oudste monnik wordt gezegd dat hij de lekkerste spaghetti van de omgeving maakt. Niet dat uit de ommelanden veel concur rentie komt. De bergketen langszij is weids en ruig en met slechts hier en daar een boerderijtje, maar steeds vaker kom ik wandelaars tegen die met snoeimes en prikstok de woekerende planten te lijf gaan. België en Luxemburg Weinig wandelroutes lopen over zo veel onverharde paden als de GRP 571. Vandaar dat deze 166 kilometer lange Grande Ran- donnée de Pays doorgaat voor een van de fijnste langeafstandwandelpaden door de Ardennen. Bovendien: dicht bij huis en gedrenkt in een scheut mystiek. De rivieren Amblève, Salm en Lienne vormen de lei draad van de route. Flink op en neer gaat het pad, door een vallei, over een hoog vlakte en weer door een vallei. In die be boste valleien is het donker en mysterieus. In de grotten en tussen de wortels leven volgens mythes aardmannetjes, nutons, en een ontmoeting met een fee of druïde is nooit ver weg - al hebben wij ze niet gezien. Wie dat geluk wel heeft: hou ze te vriend, is het advies, net als de duivel. Die is nauwelijks te ontlopen: overal liggen stenen die naar de griezel zijn vernoemd. De finish is in Nonceveux, gelegen in een meander van het riviertje de Ninglinspo, misschien wel dé plek om de duisternis van het Ardense Woud van je af te spoelen. «Zwarte Woud Finisterre Reizen De Andros Routes lopen van noord naar zuid, door (hoge) bergketens en langs natuurlijke en culturele monumenten. Afstand: 100 km, op te delen in tien etappes van 8 tot 20 kilometer Categorie: licht/middelzwaar Overnachten: Sympathieke en wandel- vriendelijke adresjes zijn te vinden op androsroutes.gr. Tip: Langs het strand van Chora ligt pen sion Stella, met een geweldig (ontbijt)terras met uitzicht op de zee en een decor van gitzwarte bergen erachter. GR 571, in de Vallei der Legenden Afstand: 166 kilometer Categorie: middelzwaar Overnachten: wandelenovernachten.nl/ paden/GR571-Vallees-des-legendes Tip: Chateau de Dieupart, een 16de-eeuws kasteel op 0,6 km van routeplaats Aywaille. Je kunt er chic (dure kamer), comfortabel (eigen studio) of sportief (kamperen) over nachten. Of slaap je liever in de toren?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 120