EUWS 11 INTERVIEW TAMARA VAN ARK Het is twee voor twaalf, stelt minister voor Medische Zorg en Sport Tamara van Ark. Landelijke corona maatregelen komen weer in zicht. ,,Als we zo doorgaan, komen we in scenario's die we gewoon niet willen.'' Als ze tegen mij alleen zeggen: 'je mot', dan doe ik het ook niet ij het grote corona debat ontbrak deze week één minister: die voor Medische Zorg en Sport. Tamara van Ark zat noodgedwongen thuis. Iemand in haar gezin was verkouden, had koorts en wachtte op een coronatest. En dan blijft ook een minister thuis. ,,We vragen aan heel Nederland om dit te doen, dus dan moet je het zelf ook doen.'' (Diepe zucht) ,,Nee. Nee. Ik heb de afgelopen tijd met veel verpleegkun digen en artsen gesproken en ik heb enorm de behoefte om ook de stem van de zorg te zijn. Zij zeiden alle maal: als die tweede golf komt, dan staan we er. Dat is ons vak. Maar ze zeiden ook dat ze zó verschrikkelijk moe zijn. Ze hopen op tijd om te herstellen.'' ,,Het is echt nijpend op dit moment. Ze zijn nog niet bekomen van de eerste golf. Ik sprak een ziekenhuis directeur die haar personeel had geadviseerd in september op vakan tie te gaan. Er zijn zorgmedewerkers die - net als ik - moesten wachten op een testuitslag in het gezin, of die zelf verkouden zijn. Het stapelt zich op. De afspraak is dat er op i oktober 1350 ic-bedden zijn. De spullen zijn het probleem niet. De bedden zijn er, de beademingsapparatuur is er. Genoeg gekwalificeerde mensen vinden, dat is het probleem.'' En dan moet het griepseizoen nog beginnen... Deze week werd duidelijk dat de meerderheid van het zorgpersoneel geen griepprik haalt. Baart u dat zorgen? Met opengesperde ogen: ,,Doe het! Ik denk niet aan een vaccinatieplicht voor de zorg, zullen we beginnen met het gewoon te vragen? Als ze tegen mij zeggen: 'je mot', dan doe ik het ook niet. Maar als ze zeggen: 'het is belangrijk, want ik heb je nodig', dan wel.'' ,,Daar moeten we ons op voorberei den, maar dat is aan de premier en minister De Jonge. Daarover vinden gesprekken plaats. De verspreiding van het virus gaat niet van 1 naar 2 naar 3 naar 4. Die gaat van 1 naar 2 naar 4 naar 16 naar 32 naar 64. Als we hier nog een paar weken mee door gaan, komen we in scenario's die we gewoon niet willen.'' Zijn er inmiddels wél genoeg mondkapjes? ,,We hebben heel veel voorraad lig gen. We kunnen net zoveel leveren als op de piek van maart, en dat tien weken lang. Je ziet alleen dat mensen ook preventief mondkapjes dragen, bijvoorbeeld in zorgelijke regio's, dus ik wil weten of er nog steeds genoeg zijn. Dat laten we nu doorrekenen.'' ,,Reden genoeg voor mij om aan te geven dat we met z'n allen ervoor moeten zorgen dat het aantal patiën ten weer afneemt. Daar hebben we allemaal een verantwoordelijkheid in. Als iedereen de regels aan de laars blijft lappen, zijn er straks geen plek- ken meer om patiënten naartoe te spreiden.'' ,,In maart zag je dat alle zorg corona- zorg was. We zetten alles op alles om de reguliere zorg door te laten gaan. Alleen is het nu heel belangrijk dat iedereen zich aan de regels houdt. Ik begrijp dat mensen het zat zijn en het ^s ook niet leuk, maar het is on verantwoord om te doen alsof het virus aan jouw deur voorbijgaat.'' In het voorjaar werd er gesproken over de 'zwarte fase' waarin moest worden gekozen welke patiënt een bed op de ic krijgt. Dat scenario kon toen worden afgewend. Maar nu? ,,Dat is het ergste vraagstuk. Je hoopt dat het nooit zover hoeft te komen, maar het is wel iets waarover je moet nadenken. De beroepsgroep buigt zich er nu over, de Inspectie Gezond heidszorg en Jeugd kijkt straks of de norm voldoet en uiteraard neemt de politiek ook een standpunt in.'' ,,Het is een loodzwaar onderwerp. Artsen zeggen: omgaan met dilem ma's is ons werk. Maar soms kan er medisch gezien geen verschil meer worden gemaakt. Dan is het nodig daar ook politiek iets van te vinden. We zullen er binnenkort een knoop over doorhakken, daar zijn de politici voor aangenomen.'' ,,Ik loop volledig in zijn voetsporen.'' De dagen waarop Van Ark deze week in thuisisolatie zat, ging het malen. ,,Ik keek uit het raam en dacht: als ik naar buiten ga, ben ik misschien wel een gevaar voor mensen. Dat is heel heftig.'' Toen de uitslag binnen was - 'negatief, gelukkig' - ging ze bood schappen doen in de supermarkt. ,,Loop ik daar, zijn mensen aan het niezen. Dat kin niet.'' ,,Als jij denkt dat je je niet kunt in houden op de tribune - wat ik me best kan voorstellen - kijk de wed strijd dan op tv. De premier pro beerde die urgentie over te dragen.'' ,,Het was Rotterdams. Of Haags, zou hij zelf zeggen.'' ,,Wat er in Tilburg is gebeurd, vind ik echt niet kunnen. Ik begrijp het enthousiasme van de fans, maar we moeten met z'n allen verantwoorde lijkheid nemen om het virus de kop in te drukken. Deze onverantwoorde taferelen horen daar zeker niet bij! Ik vind het ook niet te verkopen aan de mensen - gelukkig de overgrote meerderheid - die zich wél aan de regels houden.'' ,,Dat lijkt me een fantastische gele genheid om te laten zien dat het wél kan.'' zaterdag 26 september 2020 GO Het aantal besmettingen stijgt snel, ziekenhuisopnames nemen toe, op de ic's liggen meer patiën ten en er was het hoogste aantal sterfgevallen sinds mei. Dit was geen goede week. En die tijd krijgen ze niet, lijkt het. Deskundigen zeggen: regionale maatregelen zijn niet genoeg nu het virus op zoveel plekken oplaait. Waarom grijpt het kabinet niet in en gaan we terug naar een intelli gente lockdown? Er worden weer coronapatiënten overgebracht naar andere zieken- 'Ik begrijp heel goed dat mensen corona zat zij n' Edwin van der Aa en Hanneke Keultjes Den Haag huizen. Zieken in Amsterdam kunnen al niet meer in de eigen regio terecht. Dat zou toch niet meer gebeuren? De eerste ziekenhuizen hebben alweer operaties uitgesteld. Wat gaat u daartegen doen? Minister Tamara van Ark (VVD): ,,Het is onverantwoord om te doen alsof het virus aan jouw deur voor bijgaat.'' foto guus SCHOONEWILLE Moet dat niet een puur medische afweging zijn? Uw voorganger Martin van Rijn zei dat er niet wordt geselecteerd op leeftijd bij plaatsgebrek op de ic's. Durft u dat ook te beloven? Premier Rutte zei maandag dat juichende voetbalfans in de Kuip 'gewoon hun bek moeten houden'. U vond het een prima uitspraak? De supporters van Willem II trok ken zich er niets van aan. Als het zondag bij Feyenoord - ADO Den Haag weer misgaat, grijpt u dan in?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11