Je moeder kan nog zo Fries zijn, als je vader Indo nesisch is, zien mensen al snel een buitenlander in je. Vijf persoonlijke verhalen. „Aanpassen is voor mij een soort tweede natuur.'' m Als Etchica Voorn vroeger bij een vriendinnetje speelde, moest ze zich daar verstoppen als de vader van het meisje onverwacht thuiskwam. Die hield name lijk niet van buitenlanders, kreeg ze te verstaan. De schrijfster en ondernemer heeft een Nederlandse moeder en een Surinaamse vader. En een donkere huid. Veel mensen van gemengde afkomst zijn helemaal niet bezig met hun huidskleur, tot hun omgeving er opmerkingen over maakt. Een klasgenootje, een familielid, een buurman. „Andere kinderen lieten me vaak voelen dat ik er niet hetzelfde uitzag'', zegt Voorn. In de huidige discussie over etniciteit, afkomst en discriminatie staan de schijn werpers nadrukkelijk op iemands kleur gericht. Nuances lijken in de verhitte dis cussie onder te sneeuwen. Je zou bijna vergeten dat het overgrote deel van de Nederlandse bevolking min stens één (verre) voorouder heeft die niet in Nederland is geboren: een hunebed bouwer, een Keltische boer, een Spaanse soldaat, een Franse hugenoot, een Portu gese zeevaarder, een Joodse handelsreizi- ger, een Afrikaanse slavin, een Javaanse njai of een Balinese danseres. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek hadden op 1 januari 2019 4 miljoen Nederlanders een migratie-achtergrond, dat wil zeggen: minstens één ouder die in het buitenland is geboren. Je hoeft op straat maar om je heen te kijken om daarvan het kleurrijke bewijs te zien. Maar hoe is het eigenlijk om een Nederlander van gemengde afkomst te zijn? Welke rol speelt kleur, achtergrond, de cultuur van vader of moeder? Wat mer ken ze van de huidige polarisatie tussen 'zwart en 'wit' en welke plaats nemen ze in die discussie in? ,,Als mens met dubbel bloed bekijk ik de wereld van twee kan ten'', zegt Rocky Hehakaija (vader Moluks, moeder Nederlands). ,,Ik begrijp de pijn van donkere mensen die dagelijks met racisme worden geconfronteerd. Maar ik begrijp ook mijn Hollandse moeder die nog steeds vindt dat Zwarte Piet niet racis tisch is.'' Rocky en vier andere Nederlanders ant woorden op de vraag hoe het is om soms tussen twee culturen te leven. 26 TEKST JOHAN NEBBELING FOTO'S ANNABEL OOSTEWEEGHEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 106