4. Hartje LIEVE JONGENS Darwinvinken ,,Het zijn eigenlijk onooglijke vogeltjes'', zegt Marijke Besselink. ,,En het zijn niet eens vinken, maar gorzen.'' Toch mocht dit illustere vijftal op de expositie niet ontbreken. Het gaat na melijk om enkele van de wereldberoemde 'vinken' waarop Darwin zijn evolutietheorie baseerde. Hij verzamelde ze in 1835 op de Galapagoseilanden, die hij aandeed met zijn schip de Beagle. Van de 31 stuks kwamen er vijf in de depots van Naturalis terecht. ,,Ze zien er niet uit, maar het blijft wel Dar win. De heilige graal van Naturalis.'' Koffiebonen Sandra Donker woont met Jean en hun drie zoons Tip (13), Alosja (11) en Stas (8) in Monnickendam. De komende tien weken doet ze verslag over haar leven met de vier mannen. Een dag aan het strand. Sandra piekert over de dag dat ook haar jongste zoon een tiener wordt. Het was de laatste warme dag van de zomer, we zaten op het strandje aan het meer, mijn jong ste en ik. Het was rustig. Geen gegil, geen waterscooters, geen barbecues of coronaparties, dat seizoen was voorbij; alleen het geklots van water en het gesnater van een incidentele eend. ,,Kijk mama'', zei Stas, ,,een hartje van zand.'' Hij hield een vormpje omhoog. Inderdaad, met een beetje fantasie viel er een hart in te zien, twee boogjes uitmondend in een puntje, de randjes korrelig. Hij legde het klompje hard- geworden zand voorzichtig op mijn handdoek. ,,Jij moet er op passen'', zei hij, en sprong op om nog één keer te gaan zwemmen. Ik keek hem na, een jongetje van 8, zon-gebruind na die lange rare zomer waarin alles anders was, er was veel onmogelijk maar zwem men niet, en dat was toevallig wat hij het liefste deed. Verderop zaten zijn twee grote broers met wat vriendjes, ver genoeg om duidelijk te maken dat zij met met hun moeder naar het strand waren. Een zak chips ging rond, cola light. Twee van hen gingen al naar 'de middelbare', de rest nog niet. Ik luisterde naar het gekwetter van hun hoge jongensstemmen. ,,Gister had ik tot 4 uur les'', hoorde ik de oudste met een tikje bravoure zeggen. ,,Toen waren jul lie allang uit!'' De anderen keken naar hem met een mengeling van benauwdheid en ontzag, in de we tenschap dat hen volgend jaar ook een turbulent bestaan als brug pieper wachtte. ,,En toen moest ik thuis nog aan mijn wiskunde!'' Stas kwam uit het water, kippen vel stond op zijn armen. Ik pakte zijn handdoek en sloeg die om hem heen. Achter hem weerkaat ste de zon in de golven, gedempt door de nevel die de herfst aan kondigde. Hoe lang zou ik dat nog mogen doen, hem afdrogen, hem tegen mij aandrukken als hij het koud had zonder dat hij zou pro testeren? Hoe lang nog voor ook hij met zijn vrienden verderop zou gaan zitten, in zijn eigen, nieuwe wereld waarin hij best zonder mij kon? ,,Heb je het hartje nog mama?'' vroeg hij. Ik kuste hem in zijn natte haren. ,,Ja liefje'', fluisterde ik in zijn oor, ,,ikheb je hartje nog.'' In 1883 wilde Nederland tij dens de Wereldtentoonstel ling in Amsterdam pronken met alle 'successen' in de koloniën. ,,Er werden zelfs complete dorpen nage bouwd, waarin Javanen, Sumatranen en Surinamers werden opgevoerd'', zegt Besselink. ,,Zo zie je maar hoe de tijdgeest is veran derd.'' Ook konden bezoe kers kennismaken met exo tische lekkernijen, waar onder deze arabica-koffie- bonen uit Java. Nog altijd zijn ze bron van weten schappelijk onderzoek. ,,Bijvoorbeeld om te kijken hoe de smaak en geur van koffiebonen is veranderd.'' ZATERDAG 26 SEPTEMBER 2020 23

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 103