De pronlcstukken van Naturalis Dodobotten Olifantsvogelei Insectenlade 22 Quagga Quagga? Quagga! Deze onbekende zebra achtige dankt zijn naam aan zijn blaffende roep. Dit exem plaar blies op zondagochtend 12 augustus 1883 zijn laatste adem uit, in Artis. ,,Pas vele jaren later werd duidelijk dat daarmee het allerlaatste exemplaar van de soort was gestor ven'', vertelt Marijke Besselink, ontwikkelaar tentoonstellin gen. Kenmerkend zijn de roodbruine vacht en witte strepen die vanaf de hals langzaam uitdoven. Kroegweetje: in de jaren 80 lukte het wetenschappers om dna te klonen uit het weefsel van een slecht opgezette quagga. Het zou de inspiratiebron vormen voor de schrijver van Jurassic Park. In 1865 werd er een laag dodobotten gevonden in een moerasgebied op het Afrikaanse eiland Mauritius. In Europa werden er skelet ten van in elkaar gepuzzeld, zoals dit enige dodoskelet van Nederland. In het lot van de dodo komen volgens Besselink veel elementen samen. ,,De kwetsbaarheid van eilandfauna, onze drang de wereld te leren kennen, en de rampzalige gevolgen als die twee samenkomen. De dodo stierf niet uit om dat we het dier zo lekker vonden - hij werd niet voor niets de walgvogel ge noemd - maar omdat de ratten die meereisden op onze schepen de eieren oppeuzelden.'' Dit ei van de uitgestorven olifantsvogel is negen keer zo groot als een gemiddeld struisvogelei. Op Madagas kar kun je nog weleens scherven van deze eieren op het strand vinden, weet Besselink uit eigen ervaring. Een onbeschadigd ei is uiteraard vele malen kost baarder. ,,Je kunt je moeilijk voorstellen dat er ooit zulke enorme loopvogels hebben geleefd. We hebben ook botten van de olifantsvogel. Die hebben ten onrechte een tijdje bij de beenderen van olifanten gelegen.'' De Joodse entomoloog (lees: insectenkenner) Emanuel Speijer kwam tijdens de Tweede Wereldoorlog terecht in de kampen van Barneveld, Westerbork en There sienstadt. Tijdens zijn gevangenschap verzamelde hij de kriebelbeestjes in deze lade. ,,Wetenschappelijk zijn ze niet zozeer interessant'', legt Besselink uit. ,,Maar dit object heeft een enorme emotionele waarde. Het vertelt schitterend de veer kracht en passie van mensen die verzamelen. Zelfs onder de moeilijkste omstan digheden hield de entomologie Speijer op de been.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 102