'Ontzamelen? Nee hoor, geen denken aan' En hij is al zo klein, slechts 68 gram.'' Vanwege het kwetsbare karakter mag de meteoriet niet worden blootgesteld aan wisselende temperaturen, een hoge lucht vochtigheid of trillingen. Verrassingen De Diepenveenmeteoriet is een van de talloze topstukken in de depots waar nog altijd onderzoek naar wordt gedaan. De collectie vormt niet alleen een drie-dimen sionale dierenencyclopedie, maar bovenal een snoepwinkel voor wetenschappers. In de eigen staf alleen werken bij Naturalis al meer dan 120 onderzoekers. ,,Dat is ook de reden waarom we nooit klaar zijn met ver zamelen'', legt Schollaardt uit. ,,Weten- schappers zijn gebaat bij grote hoeveel heden. Aan een of twee bijen kun je de impact van klimaatverandering nooit afle zen. Wij willen dus verschillende soorten uit meerdere windstreken en tijdvakken. Alleen zo kun je tot een theorie komen.'' Een paar jaar terug werd er in het im mense archief nog per toeval een baby- orang-oetan uit Borneo (her)ontdekt in een vergeten vat. Na een flinke digitaliserings slag zijn meer van dat soort verrassingen volgens het hoofd collectie onwaarschijn lijk. Natuurlijk zouden de handen van opruimcoach Marie Kondo er nog steeds onmiddellijk beginnen te jeuken, maar Schollaardt voelt weinig voor een grote schoonmaak. ,,Ontzamelen? Nee, je weet nooit wat voor vragen de wetenschap over vijftig jaar stelt. Wij museummensen zijn geen weggooiers.'' ZATERDAG 26 SEPTEMBER 2020 21

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 101