llllll 9 srr: NHC: geen invloed buiten de club Ik stribbelde niet tegen, maar was ook niet vol bij bewustzijn Ik herken het verhaal heel erg. Megaveel alcohol en dan het bed in lokken Trainer X: geen alcohol en seks ner van de Noordwijkse Hockey Club (NHC). ,,Ik heb volgens mij niet te gengestribbeld, maar was ook niet vol bij bewustzijn. Ik kon amper meer bewegen.'' Ze is geen lid van NHC, maar ze heeft gehoord dat ook jonge speelsters van die club in het appartement zijn beland, waar ze na veel drank in bed eindigden. Het is voor het eerst dat meisjes zich uitspreken over de aanhoudende geruchten rond trainers van NHC. Het bestuur van die club ontving in mei 2019 een anonieme brief van 'verontruste ouders'. Zij waarschuw den voor 'loverboypraktijken' door hockeytrainers van NHC, die jonge leden van de club en hun vriendin nen zouden verleiden tot seks. 'Het gaat hier om mannen die veel ouder (twintigers van 21 tot 26 en ou der) zijn en die hun overwicht als trainer/coach inzetten om seks te krijgen', schreven de ouders. Volgens hen was er zelfs sprake van groeps- seks met jonge meisjes. 'Ze oefenen psychische druk uit om hun zin te krijgen waarbij een meisje (kind nog) soms ongevraagd nog door een tweede of derde man belaagd wordt.' Ontkenningen Het toenmalige clubbestuur pro beerde de ernstige aantijgingen te onderzoeken, maar strandde op ont kenningen van de enige trainer die in de brief bij naam genoemd wordt. (Zijn naam is bij de redactie bekend, we noemen hem trainer X.) De club liet trainer X een document onderte kenen, waarin hij verklaarde geen seks met minderjarige leden van NHC te hebben gehad. Omdat het bestuur geen verder bewijs vond voor de aantijgingen, mocht hij aanblijven. Ook dit hockeyseizoen staat trainer X weer ingedeeld. Hij traint vooral meisjesteams. De drankovergoten avonden waarover de meisjes te gen deze krant vertellen, zouden zich in zijn appartement hebben af gespeeld. Na het eigen onderzoek besloot het bestuur van NHC in 2019 de kwestie dus te laten rusten. Het nieuwe be stuur stelde wel een vertrouwens- contactpersoon aan en richtte een commissie Veilige Sportomgeving op, maar lichtte de commissieleden niet in over de verontrustende brief. Pas in maart van dit jaar kwam de brief weer op tafel, nadat er binnen het bestuur onenigheid was ont staan. Sindsdien woedt een discussie of de club en de Koninklijke Neder landse Hockey Bond goed met de kwestie zijn omgegaan. Woede Ruim een jaar na dato is er geen onaf hankelijk onderzoek gedaan naar de aantijgingen. Het Centrum Veilige Sport Nederland heeft zich met de zaak beziggehouden, maar kan geen zelfstandig onderzoek instellen. Dat kan de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond wel, maar die meldt dat de signalen 'te diffuus' waren. Tot woede van veel ouders blijft er zo on duidelijkheid bestaan over de mis- bruikgeruchten. Deze krant deed onderzoek naar de gevoelige kwestie nadat het via klok- kenluidersplatform Publeaks docu menten ontving. Na tientallen ge sprekken met (oud-)bestuurders, betrokkenen en leden van de club bleek dat de geruchten hardnekkig zijn. Maar niemand kon met zeker heid zeggen in hoeverre ze waar zijn. Tot na een publicatie van deze krant de twee meisjes naar voren stappen. ,,Ik herken het verhaal heel erg'', zegt één van hen. ,,Megaveel alcohol en dan het bed in lokken.'' In de brief van de bezorgde ouders wordt geschreven dat meerdere trai ners op een avond seks zouden heb ben gehad met één meisje. Dat is ook echt zo gebeurd, bevestigt één van de meisjes. Volgens haar was er sprake van drie trainers, die zich ongevraagd aan een minderjarig meisje opdron gen. ,,Ik denk niet dat de jongens echt verkrachters zijn, maar in het dron ken voeren van jonge meisjes zit echt een patroon.'' Uit hun verhalen wordt duidelijk dat meerdere meisjes zeggen zulke avonden te hebben beleefd. In totaal zijn namen van vijf meisjes van des tijds 15, 16 en 17 jaar oud bij deze re dactie bekend. Het gebeurde allemaal heel doelbewust, blijkt uit de verha len. Zo wordt gezegd dat meisjes die het appartement verlieten, hun jas moesten achterlaten, zodat er een garantie was dat ze die avond terug kwamen. Het zijn precies de praktijken waar de bezorgde ouders bang voor waren in hun brief: 'Een sportclub, en de omgeving van deze sportclub, hoort een veilige omgeving te zijn voor jonge meiden, kinderen vaak nog, en niet het jachtterrein van mannen die hun populariteit aangrijpen om zich te vergrijpen aan pubers.' Eén meisje vertelt dat ze destijds net 16 jaar oud was toen het gebeur de. Ook zij spreekt van avonden waar veel drank vloeide en waar zij dron ken seks had in het appartement van trainer X: ,,Het is vrijwillig gebeurd, maar achteraf denk ik: ik was nog zo jong. Eigenlijk kon het niet.'' JllÉ woensdag 23 september 2020 GO -•'/1 Hi/dsHi><0.£ ,,Het toenmalige bestuur is in mei 2019 geschrokken van de anonieme brief. Net als dat het huidige be stuur schrikt van deze verhalen. Buiten kijf staat dat wij dergelijke zaken, als deze al zouden hebben plaatsgevonden, verwerpelijk vin den. Daarom wil het hui dige bestuur nog maals benadruk ken dat wij ons ervan bewust zijn dat wij als bestuur verantwoordelijk zijn voor hoe trai ners en leden zich op onze club ge dragen, ook jegens elkaar en zeker als daar ook bepaalde gezagsverhoudin gen (bijvoorbeeld trainer-pupil) zijn. We maken hier be leid op en voeren dit beleid actief uit.'' Dat meldt het be stuur van NHC in een verklaring aan deze krant. Naast de bestaande pro tocollen voor een veilige sportomge- ving heeft de club na de eerste publi catie maatregelen genomen. Zo is er een extra vertrou- wenscontactper- soon aangesteld, en zijn er ouders aanwezig tijdens trainingen. Van alle trainers wordt een verklaring omtrent gedrag gevraagd. ,,Wij kunnen niet meer doen dan ons ten volle inzetten op deze punten en hechten er veel be lang aan dat om gangsregels onder onze leden bekend zijn. Echter, onze invloedsfeer reikt niet verder dan ons verenigingsleven. Hoe vervelend de door jou beschre ven situatie ook is, wij hebben als be stuur en vereniging geen invloed op wat er buiten de vereniging ge beurt.'' Tips over grensoverschrijdend gedrag bij deze of andere hockey clubs? k.voskuil@ad.nl Trainer X, die eerder ontkende seks met minderjarige speel sters te hebben gehad, zegt zich 'absoluut niet' te herkennen in de verhalen van de twee meisjes. Deze krant vroeg hem of hij minderjarige meisjes thuis heeft uitgenodigd, ze alcohol heeft geschonken en seks met ze heeft gehad. Daarop zegt trainer X: ,,Ik kan alle vragen met nee beantwoorden." W—.m «u uw* i ■y>o$ [h ijïïutUi ITr-nTtïïj jijri HOCKEY CLUB tr /''ij-'--/.'T_

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9