7 1M - Kerncentrales steeds veiliger INTERVIEW MARK HARBERS De VVD kreeg vorige week een motie aangenomen om de bouw van kerncentrales in Nederland te onderzoeken. Volgens Kamerlid Mark Harbers (VVD) is kernenergie schoon en veilig. „Kernenergie is vooral in politiek Den Haag een taboe. Daarbuiten niet.'' an het einde van het interview slaakt VVD- Tweede Kamerlid Mark Harbers (51) een zucht. ,,Als we kin Nederland de komende jaren niet aan kernenergie gaan, kun je net zo goed je handteke ning onder de klimaatdoelen van Parijs voor 2050 weghalen.'' In zijn jeugd woonde Harbers on der de rook van Dodewaard, waar de eerste kerncentrale bijna dertig jaar functioneerde. Hij ging naar de mid delbare school in Ede ten tijde van de grote debatten over kernenergie. Harbers constateert nu dat er al dertig jaar niet meer over kernener gie is gediscussieerd. ,,Omdat we het gas uit Groningen hadden.'' Hij leest nu in Duitse media interviews met oudere anti-kernenergie-activisten. ,,Die zijn nu vóór, omdat kernenergie veel veiliger is dan toen.'' Vorige week, tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen, kreeg zijn fractievoorzitter Klaas Dijkhoff met steun van CDA, PVV, FvD en SGP een motie aangenomen om kern energie een plek te laten krijgen in de toekomstige energievoorziening. GroenLinks-leider Jesse Klaver zei gas, kolen, wind en zonne-energie te willen gebruiken, maar géén kern energie. ,,Terwijl we al atoomenergie importeren uit Frankrijk'', zegt Har- bers. ,,Linkse partijen moeten hun dogma's loslaten over kernenergie. Ik zie niet hoe je anders de CO2-uitstoot voldoende omlaag krijgt. Het is vooral in politiek Den Haag een ta boe. Ik merk nu dat daarbuiten men sen zeggen: waarom hebben we ei genlijk niet meer kernenergie?'' Hij pleit voor drie tot tien nieuwe kern centrales. Drie mogelijke bouwloca ties - die planologisch al vastliggen - zijn Eemshaven, de Maasvlakte en pal naast de centrale in Borssele. ,,Dat juist niet. We willen niet aan de veiligheidsregels tornen. Volgens de huidige regels moet een bouwer nü al een plan klaar hebben voor de ont manteling van een centrale, over zo'n tachtig jaar. De financiering van die ontmanteling of de bankgarantie moeten ook klaarliggen. Daarvan zeggen wij: dat kan ook wel twintig, dertig jaar voor de sluiting.'' ,,Het bestaande kernafval kunnen we deze eeuw goed kwijt. Op dit mo ment wordt onderzocht hoe je kern afval in kleilagen voor de eeuwigheid kunt opbergen, zonder dat je er ooit nog last van hebt. En we moeten niet vergeten dat het niet om grote hoe veelheden gaat. Jaarlijks produceert de kerncentrale Borssele ongeveer 1,5 kuub nucleair afval.'' ,,Voor de periode na 2030 hebben we een geweldige opgave. We hebben steeds meer stroom nodig. Ook om het om te zetten in waterstof voor de industrie, er komen nog achthon derdduizend woningen bij, de auto's moeten tegen die tijd elektrisch zijn. Dus moeten we nü stappen zetten. Het kost jaren om een centrale te bouwen: met debat, vergunningen en bouwtijd.'' ,,We hebben als overheid de afgelo pen jaren miljarden in wind- en zonne-energie gestoken. Dat heeft het denken bij ons wel veranderd. Je moet bereid zijn ook hier de porte monnee voor te trekken. Uiteindelijk hebben we vele miljarden uitgegeven aan wind en zon en nog leidt dat niet tot energieonafhankelijkheid. Gas komt in toenemende mate uit Rus land. Het mag een prijs hebben. Als je voor je back-up afhankelijk bent van gas uit Rusland, dat geeft mij een un heimisch gevoel als je ziet hoe deze eeuw nu loopt.'' ,,Er ligt een dure plicht bij politieke partijen die kernenergie afwijzen om heel duidelijk te maken hoe je dan wel onafhankelijk wordt. De wind waait soms niet en de zon schijnt soms niet. Meer dan 70 procent krijg je niet uit wind en zon. Dan kun je voor de rest niet eindeloos blijven shoppen in buurlanden. Wij omar men allerlei manieren, als het maar tot minder CO2 leidt en we ons land schap niet eindeloos verrommelen met windmolens en zonnepanelen. Nederland Rommelland, dat wil ik niet.'' Alsjevoorje back-up afhankelijk bent van gas uit Rusland, geeft me dat een unheimisch gevoel VOOR-EN NADELEN woensdag 23 september 2020 'Kernenergie is nodig om i klimaatdoelen te halen' Jan Hoedeman Peter Winterman Den Haag U wilt de regels versoepelen voor de bouw van kerncentrales. Gaat dat niet ten koste van veiligheid? Kernafval is een groot probleem. Daar kom je nooit meer vanaf. Waarom bent u zo enthousiast over kernenergie? De VVD is niet zo van de subsidies. Toch wilt u miljardensubsidies in kerncentrales steken. Wat is het risico als Nederland niet voor kernenergie kiest? Tweede Kamerlid Mark Harbers op de Maasvlakte, een van de beoogde locaties voor een kerncentrale. FOTO ARIE KIEVIT -Mark Harbers, VVD- Tweede Kamerlid Mogelijke locaties kerncentrales Eemshaven Maasvlakte Kernenergie is energie die vrij komt door atoomkernen van het erts uranium te splijten. Tijdens die splitsing komt heel veel energie vrij in de vorm van warmte. In een kerncentrale wordt die energie (via stoom, turbines en generatoren) in elektriciteit omgezet. Bij dat proces komt geen CO2 vrij. Dat maakt nucleaire energie een klimaatvriendelijk alternatief voor fossiele brandstoffen (gas, olie en kolen). Het VN-Klimaatpa- nel IPCC stelde twee jaar gele den dat meer kerncentrales on misbaar zijn om de klimaatdoelen te halen. Daar staan nadelen tegenover. Een kerncentrale produceert ra dioactief afval. Voor de kerncen trale in Borssele gaat het om 1,5 kubieke meter radioactief afval per jaar. Tegenstanders van kernenergie wijzen op het risico van die radioactieve straling bij ongevallen, zoals in Tsjernobyl en Fukushima. De nieuwste genera tie kerncentrales is zeer veilig, niet te vergelijken met die in Tsjernobyl. De nieuwste kerncen trales zijn een factor tien veiliger dan Borssele, die al bestand is tegen een Boeing die neerstort. Ander nadeel zijn de kosten: on geveer 10 miljard euro. Maar een kerncentrale gaat tachtig jaar mee, terwijl een windmolen op zee na twintig jaar is afgeschre ven. Voor de toekomst zijn we tenschappers hoopvol over een nieuw type kernreactor, die na kernsplitsing meer energie en veel minder afval overhoudt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7