LINDA AKKERMANS njoyhotels.nl 6 'Pas vanaf 2010 is het gaan groeien, nu gaat het hard' Heerlijk een paar dagen alles inclusief. www.enjoyhotels.nl of bel 020 - 225 48 81 279,® De mooiste streken van België, Duitsland en Nederland! €279, m"w Column Hij lag al in bed, ik had net een hoofdstuk uit Dofje Weerwolfje voorgelezen en wilde naar beneden gaan toen ons oudste kind me te rugriep: ,,Mama, wat moet je doen als een van je vrienden stiekem hele gemene dingen zegt over een Andere vriend?" 8 jaar is-ie, net begonnen in groep 5 en dat men sen niet altijd even aardig zijn wist hij natuurlijk al, maar dat vrienden soms gemeen kunnen zijn was nieuw. En, vertelde hij: het is de Week tegen pes ten. Daar hadden ze het op school over gehad, maar toch vond hij dit moeilijk om aan te kaarten. De Week tegen pesten, zelf had ik 'm gemist. Tja, je ziet door de bomen het bos ook niet meer, met die overkill aan 'dagen en weken van'. Zo is het morgen de nationale Dag van de materiaalman, maar óók die van de triagist. Waarom moeten die in vredesnaam een eigen dag? Flauwekul, dat is het, maar erger nog: het haalt de urgentie af van de thema's die wél een dag of week de volle schijnwerpers en onverdeelde aan dacht verdienen. Een onderwerp als pesten bijvoorbeeld. Iets waar nog altijd verdrietig veel mensen mee te maken hebben. In families, op sportclubs en zélfs in ver zorgingsinstellingen zijn er bejaarden die andere bewoners afkatten: 'Nee, jij mag niet op die stoel daar zitten!' Maar met name op scholen blijft pes ten een enorm probleem en dat laat niet zelden littekens achter bij kinderen die ook als ze al lang en breed volwassenen zijn nog worstelen met de woorden van toen. dat het vaak zo geniepig gebeurt. Dat je als leer kracht of ouder later denkt: 'Hè? Ik heb he lemaal niks gemerkt!' En daarom is zo'n Week tegen pes ten zo goed. Dan gaat het er weer eens expliciet over, in de klas of thuis aan de keuken tafel. Of op de rand van het bed. Zoals bij ons. In 2003 was er slechts een handjevol hui zen met zonnepanelen, in 2015 250.000 en nu meer dan 1 miljoen, constateert onder zoekbureau Dutch New Energy. De expo nentiële groei van het aantal zonnedaken is een welkome ontwikkeling voor de doelstellingen uit het Klimaatakkoord. Ondernemer Roebyem Anders weet nog goed dat ze zo'n dertig jaar geleden verliefd werd op een zonnepaneel. ,,Ik was 25 jaar en werkte bij de Wereldbank, dat net 's werelds grootste klimaatfonds had opgericht. Ik was in Mexico City en zag daar voor het eerst een zonnesysteem. In drukwekkend. Daarna ging ik naar mijn hotelkamer en viel de stroom uit. Kort daarna begonnen alle dieselgeneratoren in de stad te draaien. Ik keek uit het raam en zag één grote bruine wolk. Het kwartje viel. Ik nam me voor niet te rusten tot ie dereen aan de zonnestroom zit." Mijlpaal Zover is het nog niet, maar Anders is hoopvol. ,,Deze zomer bereikten we de mijlpaal, we gaan nu voor de volgende miljoen huizen." Ze is mede-oprichter van Sungevity in Amsterdam, een dochter van energiebedrijf Engie dat met 20.000 installaties een van de grootste leveran ciers is. ,,Toen ik het bedrijf in 2011 op- Aantal woningen met zonnepanelen richtte, was het onderwerp stoffig, niet leuk, niet sexy en vooral niet gemakkelijk. Als iemand zonnepanelen wilde, moest een aanbieder langskomen om ingewik kelde berekeningen te maken om te kijken of het wel rendabel was op een dak. Toen we zo'n tien jaar geleden de techniek in troduceerden dat je aan de hand van satel- lietbeelden kon berekenen wat zonnepa nelen op een dak zouden opleveren, werd het in één klap 10 procent goedkoper. Dat zorgde voor één van de vele revoluties die de markt inmiddels heeft gehad." Pionier Gideon Goudsmit weet niet ze- Aandeel zonnestroom in het totale verbruik ker of hij de eerste Nederlander was met zonnepanelen, maar toch wel zeker één van de eerste, in 1974. ,,Ze waren 60 bij 60 centimeter, er kwam 25 watt aan stroom uit. Kostte mij 1700 gulden. Mijn moeder verklaarde me voor gek. Daar had ik een kleurentelevisie van kunnen kopen! Ik vond het gewoon fascinerend, al sinds ik 12 jaar ben droom ik van schone energie.'' Inmiddels heeft Goudsmit een bedrijf in duurzame energievoorziening. ,,Mijn be drijf levert aan duizenden huizen per jaar en de efficiëntie van de panelen blijft maar toenemen. We hebben nu zelfs pa nelen die je als schutting in de tuin kunt neerzetten en tweezijdig opwekken." Hard Zonnepanelen waren heel lang niet erg gangbaar, behalve bij enkele actievelin- gen, zegt Martien Visser, lector energie transitie van de Hanzehogeschool in Gro ningen. ,,Pas vanaf 2010 is het gaan groeien, nu gaat het hard. Ik verwacht op basis van informatie van experts dat er dit jaar ondanks corona maar liefst 2400 me gawatt extra aan zonnepanelen wordt geïnstalleerd op daken van woningen, be drijfsgebouwen en in zonneweides. Dat zijn ongeveer acht miljoen panelen. Dat betekent dat er in Nederland gemiddeld elke 4 seconden een paneel bij komt." Dat de terugverdientijd voor zonnepa nelen nu gemiddeld onder de zeven jaar ligt, is volgens Roebyem Anders een be langrijk kantelpunt. ,,Die periode is te overzien. Mensen denken: zo lang blijf ik nog wel in dit huis wonen." Anders durft te voorspellen dat binnen vijf jaar het aantal woningen met zonne panelen verdubbelt naar twee miljoen. ,,Dan ontstaat zo'n sfeer van: wat is er mis met jou dat jij ze nog met hebt?" Het succes van zonnepanelen is niet te onderschatten, maar zeker niet de enige manier om de energievoorziening schoon te krijgen. ,,Het makke van zonnepanelen is dat er forse opbrengstverschillen zijn tussen de zomer en de winter, terwijl we juist in de winter meer energie nodig heb ben", merkt Visser op. Hotel Hof van Twente Inbegrepen bij uw 5-daagse all-in vakantie Hotel de Kruishoeve woensdag 23 september 2020 GO Pesten De pest is natuurlijk Op naar nog een miljoen huizen met zonnepaneel Zonnestroom wint in rap tempo ter rein. Deze zomer werd de grens van een miljoen huizen met zonnepanelen gepasseerd. „Elke 4 seconden komt er in Nederland een paneel bij." Stefan ten Teije Amsterdam prognose 1.000.000 750.000 huurwoning 500.000 250.000 koop woning J 2012 2019 2012 2019 M Roebyem Anders van Sungevity: „Onderwerp was stoffig, niet sexy.'' FOTO JEAN-PIERRE JANS Hengevelde - Twente VANAF SLECHTS Aankomstdata en prijzen 2020 15,19,26 oktober319,95 p.p. 2, 8,12,16, 20,24,28 november279,95 p.p. 2, 6,10,14,18 december279,95 p.p. v Ontvangst met warme lunch of koffie met gebak v 4 x Overnachting met uitgebreid "Enjoy" ontbijtbuffet v 4 x Warme lunch of lunchpakket V4x Driegangenkeuze menu Koffiecorner: koffie en thee gehele dag GRATIS Dagelijks alle drankjes van 17:00 t/m 24:00 GRATIS v Bieren, wijnen, fris- en vruchtendranken, jenevers en apfelkorn v Avondvullende entertainment programma's v Hierbij wordt regelmatig een bittergarnituur geserveerd <4 GRATIS div. auto-, fiets- en wandelroutes en een lunchpakket <4 GRATIS uitstapjesboekje t.w.v. €6,95 en gebruik infotheek Vught Noord-Brabant SLECHTS 95 p.p. mw Wm Aankomstdata en prijzen 2020 3, 7,11,15,19, 23,27, 31 oktober279,95 p.p. 4, 8,12,16, 20, 24,28 november279,95 p.p. 2,6,10,14,18 december279,95 p.p. Alles-inclusïef 5 dagen met eigen auto! 4 Geen boekingskosten •4 Geen aanbetaling ■4 Geen toeslag 1-persoonskamer Kijk voor informatie, aankomstdata en meer Enjoyhotels op Alle fouten voorbehouden en exclusief eventuele toeristenbijdrage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6