Wie zijn de BN'ers? Actie van BN'ers kan verzet voeden 5 Het gaat vooral om rappers, influencers, dj's en zangers die de jeugd aanspreken. Hun onlinebereik is aanzienlijk, samen spreken ze op platforms als Instagram en YouTube miljoenen mensen aan. DJ Chuckie Vooral bekend als zanger, al heeft hij ook ervaring als acteur (De Hel van '63 en Nieuwe Tijden) en presentator (The Next Boy/Girl Band en New Musical Star). Met een respectabel aantal van dik 150.000 vol gers op Instagram is Douwsma geen influ- encer-kanon als Famke Louise. De 32-jari- ge Fries zei zich te hebben aangesloten bij de beweging 'uit een goed hart' en 'als be zorgde vader'. Hij was een van de BN'ers die zich gisteren haastten te zeggen dat ze niet tegen de coronaregels op zich zijn, maar als breekijzer een opening hopen te forceren voor een gesprek tussen kritische artsen en wetenschappers en de regering. Volgers Chiel Otten is de echte naam van deze 30-jarige zanger uit Alphen aan den Rijn. Zijn invloed op Instagram? Beperkt, getuige zijn 78.000 volgers. Op YouTube zingt hij wel met gemak miljoenen views bij elkaar. Hij werd in 2009 getroffen door een virusziekte, de Mexicaanse griep. On danks die ervaring zette ook Berge zijn filmpje online met de oproep #ikdoeniet- meermee. Op Radio 538 en Qmusic leek hij gisteren terug te krabbelen, geschrok ken van alle ophef. „Natuurlijk doen we wel mee'', zei hij over de coronamaatrege len. De 'hashtag' #ikdoenietmeermee was misschien verkeerd gekozen, erkende hij. DJ Paul Elstak Een, met alle respect, 'oudje' tussen de veelal jonge BN'ers op de lijst. Sommigen van hen waren nog niet eens geboren toen Elstak (54) happy hardcore-hits als Luv u more en Rainbow in the sky scoorde. Als dj spreekt hij ook een oudere generatie aan, daarin onderscheidt Elstak zich. Heeft daarom misschien ook een minder grote fanbase online (127.000 op Instagram en 18.000 abonnees op YouTube). Plaatste op zijn socialemediakanalen wel een filmpje met de oproep #ikdoenietmeermee, maar hield zich daarna afzijdig in de discussies. Bizzey Niemand kent deze hiphopartiest en pro ducer onder zijn echte naam, Leendert (Leo) Roelandschap. Maar als Bizzey, een naam die hij kreeg omdat hij altijd druk was, heeft hij een groot afzetgebied. De dj (35) was als manager lange tijd de stuwende kracht achter Famke Louise, scoorde met het nummer Traag op YouTube sinds 2017 285 miljoen views en heeft dik 400.000 vol gers op Instagram. Het voormalig lid van rapgroep Yellow Claw noemde in een pod- cast de coronaregels 'onzin'. ,,Ik verzet mij aan alle kanten, ik vind het voor de horeca en alle ondernemers verschrikkelijk.'' DJ Mental Theo »Tim Douwsma Mr. Polska woensdag 23 september 2020 GO De actie van een groep BN'ers die stelt zich niet langer aan de coronamaat regelen te houden, kan het draagvlak voor die maatre gelen ondermijnen. ,,Het kan je eigen gedrag beïn vloeden, bewust of onbe wust." Wat doet het met iemand als een van je favoriete artiesten opeens zegt dat hij of zij zich niet meer aan de corona maatregelen houdt? Dat hij 1,5 meter afstand houden maar onzin vindt? En wan neer is het punt bereikt dat er zoveel mensen zijn die zich niet aan die regels hou den, dat de regels zelf een lege huls worden? Bekende Nederlanders zijn beïnvloeders, stelt massa psycholoog Hans van der Sande. ,,Zij zetten meningen of gedrag neer dat wordt ge volgd. Niet door iedereen, maar wel door mensen die geen goed ander referentie kader hebben, zoals vrien den of familie. Die mensen zijn snel beïnvloedbaar." Volgers hebben de BN'ers die het coronabeleid van het kabinet onder vuur nemen in elk geval genoeg. Zangeres Famke Louise heeft een mil joen volgers op Instagram, acteur Tim Douwsma 150.000. De actie van de BN'ers, die is opgezet en werd gevoed door de actie groep Viruswaarheid, kreeg ook veel aandacht in regu liere media. Uit een enquête die deze krant begin augustus hield, bleek dat 76 procent van de Nederlanders zich aan de coronaregels zei te houden. In maart lag dat percentage, volgens het RIVM, nog boven de 90 procent. ,,Als de groep mensen die meedoet aan de actie van de BN'ers nog verder groeit, dan kan het ook je eigen ge drag gaan beïnvloeden, be wust of onbewust'', zegt Paul van Lange, professor Sociale Psychologie aan de Vrije Uni versiteit Amsterdam. ,,En dat kan het draagvlak voor de maatregelen sterk ondermij nen.'' Minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid) liet giste ren weten binnenkort met een aantal van de BN'ers in gesprek te gaan. ,,Vragen is goed, kritiek is prima, maar #ikdoenietmeermee is onver antwoord. Om kwetsbare mensen te beschermen, om te zorgen dat de zorg het volhoudt, moeten we juist wel meedoen - allemaal.'' - Cyril Rosman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5