Voedselbank krijgt jaar om huurprobleem op te lossen Zwin-ooievaar scheert langs Eiffeltoren en landt in Marokko Kindcentrum haalt schotten weg 6 5 VRAGEN AAN GIJS VAN DEN BERG Ooievaars overwinteren graag in Noord-Afrika. Daarom vliegen ze daar ieder jaar heen. Maar hoe de rest van de tocht eruit ziet, is in sommige gevallen een groot vraagteken. Het Zwin Natuur Park is daarom vorig jaar begonnen met het be- zenderen van ooievaars. Toen kre gen drie ooievaars een GPS, nu gaat het om een aantal van vier. Dankzij de zenders ontdekten wetenschappers dat de vogels graag in de buurt van vuilnisbel ten verblijven. Vanwege nieuwe regels zullen de Europese stort plaatsen de komende jaren echter meer en meer worden gesloten. De impact daarvan wordt uitgevo geld in het onderzoek. De vier maanden oude Cora heeft als eerste Marokko bereikt. Daarmee is ze een stuk sneller dan Emily, die vorig jaar rond eind sep tember die 'hoofdprijs' pakte. La- Twee van de drie die vorig jaar een zender kregen, houden een siësta in Spanje ter stierf ze door tegen een hoog spanningskabel te vliegen. Cora vertrok op 31 augustus uit het Zwin, scheerde een dag later ternauwernood langs de Eiffelto- ren en stak twee weken daarna de Straat van Gibraltar over. Vanwege de harde wind is dat geen gemak kelijke opdracht, heel wat trekvo gels halen zelfs de oversteek niet. Meer tijd De drie andere ooievaars die deze zomer bezenderd zijn, nemen meer de tijd. Esperanza, Guido en Kris zitten momenteel nog in Noord-Frankrijk. Hadewijch en Reinout, die vorig jaar een zender kregen, houden een siësta in Spanje. Hadewijch zit in het noor den, Reinout verblijft in Madrid. De ooievaars zijn te volgen via zwin.be. Een aantal jaren geleden werd de Willibrordus grondig verbouwd. De ruimte leent zich sindsdien goed voor samenwerking tussen verschillende groepen in de bo venbouw. De Stichting Katholiek Onderwijs Hulst, waar de Willi- brordus onder valt, en Kinderop vang Zeeuws-Vlaanderen willen hetzelfde bewerkstelligen in de onderbouw. Het is de bedoeling dat peuters en kleuters een geza menlijke ruimte krijgen, die tus- sen de peuterklas en de kleuter klassen komt. Alle bestaande ruimtes in de school zijn al bezet. Kinderen tussen de 2 en 7 jaar kunnen er samen spelen en op die manier van elkaar leren. Ook leren peuters de leerkrachten van de ba sisschool alvast kennen en blijven de vertrouwde gezichten van de kinderopvang aanwezig. Verbouwing Met een doorlopende leerlijn ho pen de Stichting Katholiek Onder wijs Hulst en Kinderopvang Zeeuws-Vlaanderen daarnaast ex tra tegenwicht te bieden aan het vertrek van kinderen naar België. Om het plein te maken, moet er worden verbouwd: schotten wor den letterlijk weggehaald. Wet houder Diana van Damme ziet de meerwaarde ervan in. ,,Als ik zie wat voor ruimte dit oplevert en wat dit voor het schoolconcept betekent, ben ik er een voor stander van om in de buidel te tas ten", zei ze recent in een commissievergadering van de ge meenteraad. De kleuters en peuters krijgen op de Sint Willibrordus een gezamenlijke ruimte De totale kosten van de verbou wing komen neer op een bedrag van 128.000 euro en Hulst wil daar 80.000 euro aan bijdragen. Op donderdag 1 oktober neemt de ge meenteraad er een besluit over. MIJN DORP, MIJN STAD woensdag 23 september 2020 VL Met een eenmalige extra subsi die van 20.000 euro is Voedsel bank Zeeuws-Vlaanderen voor alsnog uit de brand. Met het geld kan de huur van de opslagloods betaald worden, nu de eigenaar er geld voor wil zien. Binnen een jaar moet Gijs van den Berg, voorzitter van de stichting Voed- selbank-Zeeuws Vlaanderen met de Zeeuws-Vlaamse ge meenten een definitieve oplos sing vinden. Want of de drie ge meenten opnieuw de portemon nee willen trekken, is maar de vraag. Guido van der Heijden j Vier jaar lang mochten jullie gratis gebruikmaken van de I opslagloods. De afspraak was dat als de eigenaar een huurder zou vinden hieraan een einde kwam. Is vier jaar niet heel lang om je te laten verrassen? „Oorspronkelijk was de loods ei gendom van Clavis, dat het goed vond dat wij er zaten. Een nood zaak om erover na te denken was er toen niet. Nu er een andere ei genaar is, is dat veranderd. Al heeft deze ook het beste met ons voor." 2 De voedselbank groeit en groeit maar. Nu al bijna 600 pakketten. Kwestie van tijd tot jullie weer uit jullie jasje groeien? ,,Wij willen helemaal niet groeien. Integendeel, we zouden niet moe ten bestaan. Het klinkt misschien raar, maar ons streven is eerder helemaal te verdwijnen. Het is een noodvoorziening waar mensen in principe maximaal drie jaar lang gebruik van kunnen maken. Maar er zijn er die we al langer zien." 3 Hoeveel mensen maken lan ger dan drie jaar gebruik van de voedselbank? ,,Dat weten we niet precies. De mensen komen hier op indicatie van de gemeenten. Wij weten niks van ze, geen inkomen, alleen een naam en of ze klant zijn. De gege vens die we hebben, bewaren we vanwege de privacywet maximaal een jaar. We weten daarom niet precies hoelang mensen bij de voedselbank zitten. Ja, natuurlijk zien we heus wel gezichten die hier al lang komen." 4 Hoe krijg je het aantal klan ten omlaag of in ieder geval stabiel? ,,De gemeenten gaan kijken op welke manier ze de mensen, die al lang gebruikmaken van de voedsel- bank, uit de problemen kunnen krij gen en iets aan de situatie van die mensen kunnen doen." 5 Moeten de gemeenten vol gend jaar opnieuw bijleg gen? ,,Niet als het aan mij ligt. Onze in tentie is dat we dit nu echt af kun nen kaarten. We willen hier graag blijven, want we zitten perfect. Cen traal in Zeeuws-Vlaanderen, ook omdat onze vrijwilligers in de buurt wonen. De voedselbank is een lo gistiek proces geworden. Samen met de drie Zeeuws-Vlaamse ge meenten werken we aan een struc turele oplossing, zodat de voedsel- bank hier kan blijven." Ooievaar Cora heeft haar leef gebied in het Zwin verlaten en is vorige week aangekomen in Marokko. Net als drie andere vogels kreeg ze een zendertje, waardoor iedereen de route van de ooievaars online kan volgen. Bob Maes Knokke-Heist De schotten tussen de peuters en de kleuters verdwijnen op de Sint Willibrordus in Hulst. Het kindcentrum wil een peuter- kleuterleerplein maken. Het Hul ster college staat daar achter. Sophie Stockman Hulst AARDENBURG Ar cheologisch Mu seum, 10.00-17.00 uur: Open; AXEL Museum Het Warenhuis, 12.30 17.00 uur: Open; CADZAND - BAD VVV Kantoor, 13.00 uur: Wandeling Haaien in bad; HULST 's Landshuis, 11.00-15.30 uur: Open, expositie schil derijen; Plein Blaa- uwe Hoeve, 09.00 uur: Weekmarkt; Jon gerencentrum Komma, 15.00 uur: Open (12-23 jaar); Bi bliotheek, Tijdens openingsuren, foto expositie; KLOOSTERZANDE Marijkeplein, 08.00 12.00 uur: Food- markt; OOSTBURG Ledel- plein en markt, 08.30-16.00 uur: Weekmarkt; OSSENISSE Dorps- hart, 10.00 uur: Be- weegles; 19.00 uur: Groene vingers acti viteit; SAS VAN GENT In dustrieel museum Zeeland, 12.30-17.00 uur: Open; De Statie, 18.30 uur: Yoga; SLUIS VVV kantoor, 10.30 uur: Stadswan deling; Struisvogel- boerderij Monniken- werve, 13.00-17.00 uur: Open; TERNEUZEN Markt, 08.00-16.00 uur: Weekmarkt; Cen trum, kermis; Sport centrum, 16.00-17.00 uur: Sporten met een beperking; IJZENDIJKE Museum Het Bolwerk, 13.00 17.00 uur: Open, info centrum Staats- Spaanse linies; ZUIDDORPE - 't Kaaike, 13.30 uur: Kaarten. Voor veel activiteiten moet worden gere serveerd. Check of u nog kunt deelnemen. Ooievaars in natuurgebied Het Zwin. foto boaz timmermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 53