-* m m 7 AFSCHEID ANITA DE VOS t Als iemand de Schouwse politiek heeft opgeschud, dan is het Anita de Vos wel. Maar terugkijkend op acht jaar raadslidmaatschap vraagt de SP'er zich af of ze eigenlijk niet beter vrijwilliger had kunnen worden. ,,Ik weet niet of mijn werk zoveel heeft opgeleverd." Voortaan bonnen als bedankje voor mantelzorg Ooievaar Cora vliegt van Zwin via Parijs naar Marokko T De kamer staat vol verhuisdozen. Alles wat in het polderhuis tussen Zonnemaire en Noordgouwe staat, gaat erin. Volgende week worden de dozen uitgepakt in Jutland, in het uiterste noorden van Dene marken. Dat is waar Anita de Vos, haar man Ronald hun zonen Thijs en Tom en hun vijf honden hun bestaan voortzetten. Het zal wennen zijn voor het ge zin, maar zeker ook voor de Schouwse gemeenteraad. Die kreeg acht jaar geleden voor het eerst gezelschap van De Vos, of zelfs maar van de SP. ,,Ik vond het een bijzonder wereldje waar ik in terechtkwam. Ik dacht dat er alle maal geleerden zaten, tegen wie ik moest opkijken. Maar het bleken heel normale mensen, met idea len. En ik zag ook theater, dat je flink met elkaar botste, maar na af loop toch samen een sigaretje stond te roken." Veel gemist De Vos bleek een ouderwetse soci alist: ze trok van leer tegen de ge vestigde orde en sprong op de bres voor anderen. Als raadslid haalde ze vergaderingen naar de open baarheid en bokste ze afbouw van de hondenbelasting voor elkaar. Daarnaast verenigde ze ook gedu peerde gasten van camping Duin rand in Burgh-Haamstede. Als er iets speelt op het eiland, gaat het nummer van De Vos als eerste rond. Dat vergt veel energie. ,,In het begin zeiden we: één dag per week is voor de SP. Inmiddels is dat: één dag per week is niet voor de SP. Onze jongens zijn 12 en 14, maar door al dat raadswerk heb ik van al lebei wel de helft gemist. Ik ben ie mand die niet kan stilzitten, dus in zekere zin past het bij me. En al die Ik vond het een bijzonder wereldje waarin ik terechtkwam discussies thuis hebben onze jon gens ook wijzer gemaakt, maar ik vraag me wel eens af of dit het alle maal waard is geweest. Of het nou zoveel heeft opgeleverd." Achteraf gezien, zegt De Vos, had ze misschien beter vrijwilliger kunnen worden. ,,Mensen samen brengen of ze helpen in hun strijd voor groen in de wijk: dat is be- langrijk. Maar al die vergaderin gen, al die avonden dat je hier met elkaar zit te emmeren... Ik zal niet zeggen dat ik er spijt van heb, maar nu ik wat meer avonden thuis ben en op de bank een film pje kijk met de jongens, denk ik: dat is toch eigenlijk ook heel waar devol." Hondenpension De opvolging is geregeld, dus de partij kan door. „Gelukkig, want het is belangrijk dat alle mensen op dit eiland worden vertegen woordigd. De SGP heeft altijd aan was, maar bij andere partijen is dat lastiger. Dat zou echt anders moe ten. Dan zie ik ze op ZierikNieuws weer bezig, en dan denk ik: doe er dan zélf iets aan. Niet iedereen hoeft raadslid te worden, maar je kan ook iets anders opzetten. Zo'n tuin in Poortambacht, dat is toch prachtig?" In Denemarken wil De Vos ver der in de zorg, en een hondenpen sion opzetten. ,,Maar de politiek? Nee, ik heb mijn man en kinderen stellig moeten beloven dat ik daarmee stop. Al moet ik zeggen dat ik wel veel heb geleerd. Nie mand wint nog van mij met Trivi- ant." ZIERIKZEE Het mantelzorg compliment op Schouwen-Dui- veland krijgt een andere invul ling. In plaats van geld krijgen mantelzorgers voortaan eiland bonnen cadeau. Daarmee slaat de gemeente Schouwen-Duiveland twee vlie gen in één klap. Zowel mantel- zorgers als lokale ondernemers worden op die manier gesteund. De bonnen zijn alleen op Schou- wen-Duiveland uit te geven. Het gaat om een idee van LSD en VVD, die samen met de SGP aan het college hebben gevraagd dit plan uit te voeren. De gemeente raad schaart zich unaniem ach ter dit plan. Al jaren krijgen mantelzorgers op Schouwen-Duiveland op de Dag van de Mantelzorg een bloe metje uitgereikt. Sinds een paar jaar kunnen zij ook een mantel zorgcompliment van 75 euro aanvragen. De inzet van mantel- zorgers is heel erg belangrijk, vinden alle partijen. De behoefte aan hen neemt toe, maar het aantal beschikbare mantelzor- gers wordt steeds kleiner. Daarom moeten we ze koesteren en belonen, is de gedachte. Daar naast wordt gezocht naar manie ren om overbelasting van man- telzorgers te voorkomen. KNOKKE-HEIST Ooievaar Cora heeft haar leefgebied in het Zwin verlaten en is vorige week aangekomen in Marokko. Net als drie andere vogels kreeg ze een zendertje, waardoor ie dereen de route van de ooi evaars online kan volgen. Ooievaars overwinteren graag in Noord-Afrika. Ze vlie gen er ieder jaar heen, maar hoe de rest van de tocht eruitziet, is in sommige gevallen een vraag teken. Het Zwin Natuur Park is daarom vorig jaar begonnen met het bezenderen van ooi evaars. Toen kregen drie vogels een GPS, nu gaat het om vier ooievaars. Dankzij de zenders ontdekten wetenschappers dat de vogels graag in de buurt van vuilnisbelten verblijven. Van wege nieuwe regels zullen de Europese stortplaatsen de ko mende jaren meer en meer worden gesloten. De impact daarvan wordt uitgevogeld in het onderzoek. De vier maanden oude Cora heeft als eerste Marokko be reikt. Zij vertrok op 31 augustus uit het Zwin, scheerde een dag later langs de Eiffeltoren en stak twee weken later de Straat van Gibraltar over. Vanwege de harde wind is dat geen makkie, heel wat trekvogels halen zelfs de oversteek niet. woensdag 23 september 2020 SD 'Soms denk ik: had ik niet beter vrijwilliger kunnen worden?' 'V Anita de Vos verlaat de Schouwse politiek. Ze was veel voor de SP in touw. foto marieke mandemaker *ï\,-u Wendy Wagenmakers Zonnemaire - Anita de Vos De ooievaars zijn te volgen via zwin.be.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50