Strafworpspecialisten gezet y Till l ZEELAND 11 KORFBAL NIEUWE SPELREGEL In het korfbal is er sinds drie weken een nieuwe regel: strafworpen moeten genomen worden door de persoon die de kans ontnomen is. In Zeeland wordt er wisselend over gedacht. ,,De strafworp is nu minder een straf." Esmee Walraven loopt al lang mee. Ze is één van de routiniers bij tweedeklasser Tjoba. Toch vindt ze het moeilijk om in een wedstrijd strafworpen te nemen. Zowel in de eerste, de tweede als de derde speelronde miste ze vrije kansen van 2,5 meter. ,,Ik krijg regelmatig strafworpen mee", vertelt ze. ,,Bij ons team wordt er nu al een beetje lacherig over gedaan als ik er nu eentje versier, want ik ben nog niet echt succesvol ermee. Tja, en daar wordt het natuurlijk niet makke lijker op..." Vlak voor de competitiestart voerde het KNKV enkele spelre gelwijzigingen door. De meest ingrijpende is die over de straf worp. In plaats van dat een team zelf mag weten wie de 'penalty' neemt, moet dat nu gebeuren door degene die de kans is ont nomen. De achterliggende ge- dachtes zijn dat strafworpen iets minder van invloed zijn op het scoreverloop én dat de doelpunten iets eerlijker verdeeld worden over de sekses. Een feit was namelijk dat de vrouwen ze hoofdzakelijk versierden en dat vaak de manne lijke specialisten dan achter de stip mochten gaan staan. Nu moet ie dereen zelf zijn of haar verant woordelijkheid nemen. Bovenhands ,,Ik vind het een mooie regel, hoor. Het maakt het spel aantrekkelij ker", zegt Walraven. ,,Maar ik bak er nog niet veel van. Op de training maak ik ze allemaal, maar in de wedstrijd komt er blijkbaar spanning bij kijken. Zelfs tegen Keep Fit, toen we voor ston den, voelde ik die druk. Die legde ik natuurlijk mezelf op, totaal onnodig. Mis schien ga ik ze van nu af aan wel boven- dat ze dat in de Korfbal League ook doen." Het verprutsen van strafworpen komt op alle niveaus voor. Bij ere- klasser TOP Arnemuiden zijn ze nog niet erg gelukkig met de nieuwe regel en ook bij derdeklas ser Stormvogels worstelen ze er mee. De ploeg uit Westkapelle speelde twee duels en miste er in totaal acht! ,,In de voorgaande sei zoenen namen steeds dezelfde he ren de 'stippen'. Dat waren specia listen geworden", vertelt coach Sander Koole. ,,Nu moet iedereen zelf z'n verantwoordelijkheid ne men. Ik merk dat ze allemaal voe len dat de ogen op hen gericht zijn en de druk toeneemt. Het is nu zelfs zo erg dat de specialisten van voorheen na een paar missers van anderen ook nerveus worden en gaan missen..." Koole snapt ook niet waarom de regel is ingevoerd. ,,Bij de straf worp gaat het om de juiste tech niek, net als bij het schot en de doorloopbal. Spelers zijn altijd wel ergens beter in. Waarom laat je strafworpen dan ook niet ge- woon over aan specialisten? In 5 het hockey heb je strafcorner specialisten, in het voetbal heb je een paar vaste penaltyne mers. Door de nieuwe regel A AS geeft de bond voordeel aan de verdedigende partij. Als die ziet dat een dame is doorgebroken die heel effectief is in het nemen van doorloopballen, dan loont het wellicht om een overtre- ding op haar te maken. Want de kans dat ze een strafworp mist, is misschien wel groter. Ik vind dat de strafworp nu een minder grote straf is geworden." Bijzinnetje Bij Swift toonde coach Dennis Plantinga meteen aan het spelre gelboekje goed te hebben gelezen. Er is namelijk één manier om te voorkomen dat degene die de strafworp meekrijgt 'm ook moet nemen: wisselen! Anderhalve week geleden tegen Fiks, bij de Wat is er mis met een specialisme? Je hoeft als bond niet alles te reguleren stand van 13-14, haalde hij Anne Vogel er meteen uit. En toen mocht de Middelburgse hoofd klasser - zo staat er in een bij zinnetje - zelf kiezen wie de strafworp zou nemen. Dylan Gillissen ging achter de stip staan en zorgde voor de ge lijkmaker. y ,,Ik heb veel vertrouwen in Anne", gaf Plantinga aan, ,,maar deze bal móest erin. We hadden dat doel punt nodig om mee te blijven doen. Dylan heeft meer erva- K flf C ring op dit gebied en dus deed ik iets wat toegestaan is." Fiks keek er verbaasd van op; de spelers en staf van de Zuid Hollandse club kenden de 'maas in de wet' niet. Vogel mocht er meteen na de strafworp weer in van Plantinga. Het kostte hem dus wel twee van zijn acht wis selmogelijkheden. ,,Maar dat had ik ervoor over." De coach van Swift heeft overi gens niet zo veel met de nieuwe regel. ,,Weer een manier om korfbal meer op basketbal te la ten lijken. Van mij hadden ze dit niet hoeven invoeren. Waarom moet je het nemen van strafwor- pen meer gelijktrekken? Wat is er mis met een specialisme? Binnen onze sport staat de één meer in de rebound, de ander meer in de aangeef en weer een ander vaker in de punt van de aanval. Je hoeft als bond niet alles te reguleren." flaar ik m 1 leuke S woensdag 23 september 2020 GO buitenspel Roeland van Vliet Vlissingen - Dennis Plantinga, coach Swift M Esmee Walraven mist een strafworp tijdens het duel 1 met Togo. De routinier van Tjoba is in de eerste speel rondes nog niet echt geluk kig vanaf 2,5 meter. ,,Maar ik vind het wel een I regel." foto boaz timmermans MERMANSI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 43