Burlende herten krijgen rust: pad in Oranjezon dicht Butskoppen die dodelijk gewond raakten in Zeeland naar Naturalis Show van visarenden in Waterdunen 8 ZEELAND Door corona zien we dat veel mensen onze natuurgebieden bezoeken Emile Calon Vrouwenpolder De bronstperiode is aangebroken en dat betekent dat herten op zoek zijn naar de liefde. De mannetjes laten hun lokroep horen, het bur- len, en strijden om de vrouwen. Uit ervaring weet Wösten dat vooral veel amateurfotografen hier op afkomen. En het zijn vooral zij die de herten verstoren om maar zo mooi mogelijke foto's te kun nen maken. ,,Ze willen er bovenop zitten." Het Zeeuwse Landschap vindt het echter zijn taak om die dieren wat privacy te geven. ,,Want de bronst, dat is hun ding." Vorig jaar zag Wösten al dat vele amateurfotografen zo opdringerig waren dat ze zelfs regelmatig de herten uit het bronstgebied ver joegen. ,,Dat kan natuurlijk niet. Daarom sluiten we nu dat pad af." Hij geeft ook aan dat, 'indien no dig', er boetes worden uitgedeeld. ,,Dat hebben we vorig jaar ook ge daan. Kost ruim honderd euro. Dat worden dan toch wel heel dure fo to's." Voldoende te zien Volgens hem is vanaf de gemar keerde wandelroutes de bronst ook prima te volgen. ,,Vanaf die paden kan je ook voldoende zien en horen." Volgens hem is het mo menteel toch al druk in Oranje zon. ,,Door corona zien we dat veel mensen onze natuurgebieden be zoeken. Dat is prima, maar ze moeten wel op de officiële routes blijven." Bas Bareman Leiden Beide volwassen vrouwtjes liepen daarbij dodelijke verwondingen op. De butskop bij Borssele werd zowat in tweeën gehakt en de andere had een diepe wond over de hele buik. Of ze door hetzelfde schip zijn ge raakt is onduidelijk. Uit sectie bleek dat de twee die ren in de Noordzee en Wester- schelde niets hebben gegeten. In hun maag vonden onderzoekers duizenden kaakjes van inktvissen die alleen voorkomen in de Atlan tische Oceaan. De Westerschelde met zijn zestig meter is veel te on diep voor de butskoppen die nor- Deze dieren zijn zeldzaam, dus dat wij er twee kunnen toevoegen aan de collectie is speciaal maal op twee kilometer diepte ja gen. De combinatie van hun zwakke gestel, het drukke scheep vaartverkeer op de Westerschelde én hun nieuwsgierige aard kon bijna niet anders dan verkeerd aflo pen. De schedels en nekwervels van beide butskoppen worden nu toe gevoegd aan de collectie van Natu- ralis, schrijft het museum. 'Deze dieren zijn zeldzaam, dus dat wij er na dertig jaar twee kunnen toevoe gen aan de collectie is heel speciaal'. Naturalis heeft momenteel acht tien (gedeeltelijke) skeletten van butskoppen. Waarom de butskoppen naar Zeeland kwamen is nog onduide lijk. In augustus spoelden opval lend veel spitssnuitdolfijnen - waartoe de butskoppen behoren - aan in Engeland, Ierland en België. Volgens sommige deskundigen komt dat mogelijk door een mili taire oefening bij IJsland, waardoor de dieren uit hun leefgebied zijn weggejaagd. NATUURJOURNAAL Vorige week was een delega tie van het West-Vlaamse en het Zeeuwse provincie bestuur op werkbezoek in Water- dunen. Samen met een fikse amb telijke vertegenwoordiging waren de zuiderburen te gast om kennis te maken met het gebied en om mogelijkheden voor samenwer king te verkennen. De ambitie van Waterdunen is om de ontmoeting van mensen en vogels tot stand te brengen. En dat onder het motto 'Vogels zoals je ze nog nooit gezien hebt'. Dat is me nogal een uitda ging en het is bepaald geen inkop- pertje om dat motto voor iedere bezoeker waar te maken. Maar het valt steeds meer op: elke keer als we bezoek mogen rondleiden is er wel iets dat de hooggespannen verwachtingen inlost. Zo was er die ochtend dat er 30.000 gierzwa luwen passeerden, zodat de zee dijk letterlijk zwart zag van de passanten. En bij een bezoek van Vroege Vogels hingen boven de vo geleilanden enorme wolken van meeuwen en sterns die alle ver wachtingen overtroffen. Het werkbezoek van vorige week deed daarvoor niet onder. Toen we de plas bij de Oestergeul naderden, hingen boven ons ineens twee visarenden die de plas afzochten op zoek naar prooi. Eén van de twee plofte in het water en kwam met een fikse zee baars uit de spettershow tevoor schijn. Dat was zo betoverend mooi dat ik heel het voorname ge zelschap even vergeten was. En het werd nog mooier; want ook de tweede visarend nam een duik om daarna met een grote vis weer bo ven te komen. Beide vogels zetten zich neer op de oever om hun prooi te verorberen. En dat ge beurde allemaal op maar een paar honderd meter bij ons vandaan. Ik was naar de auto gerend om met een camera iets van het unieke ta fereel vast te leggen. Dat lukte re delijk, al kreeg ik helaas niet de kans om zo'n spectaculaire stoot- duik voor de lens te krijgen. Ineens realiseerde ik mij dat ik als gids van een belangrijk gezel schap wel heel erg verstek liet gaan. Ik keek om me heen en zag onze gasten in de verte in het kiel zog van een andere gids. Men had de dagindeling even aangepast ter wijl ik helemaal opging in de vis arendenshow. Een klein half uurtje later mocht ik de groep als nog rondleiden. Voor je gevoel heb je dan heel wat uit te leggen aan je eigen gedeputeerde. Ik hakkelde iets over de moeilijke keuze tussen jagende visarenden en een gede puteerde. Onze gedeputeerde deed er totaal niet moeilijk over en vond het een prima keuze. Dat was bijna net zo geweldig als de visarenden zelf. woensdag 23 september 2020 GO - Gerard Wösten Om burlende damherten te be schermen, sluit het Zeeuwse Landschap in natuurgebied Oranjezon bij Vrouwenpolder een pad af. Het loopt namelijk door het bronstgebied van de herten, aldus terreinbeheerder Gerard Wösten. Hij wijst erop dat de officiële gemarkeerde wandelroutes toegankelijk blij ven voor de bezoekers. ,,Het gaat om een tussendoorpadje wat we afsluiten." De schedels van de twee buts- koppen die twee weken geleden aanspoelden bij Terneuzen en Borssele gaan naar museum Na turalis in Leiden. De ruim zeven meter lange dieren stierven ver moedelijk door klappen van een scheepsschroef op de Wester- schelde, blijkt uit onderzoek van de Universiteit Utrecht. Damherten op de Haringvreter. foto theo giele Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Chiel Jacobusse Visarend in Waterdunen. FOTO CHIEL JACOBUSSE De butskop die aanspoelde bij Terneuzen. still uit video

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 40