VVD wil in 2025 beginnen met de bouw van nieuwe kerncentrales Republikeins Genootschap: Koning weg uit rechtspraak NIEUWS 3 Gisteren werden 2250 nieuwe coro- nagevallen gemeld. Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en de stad Groningen braken records. Mo menteel zijn ruim honderdduizend mensen besmettelijk, in totaal heb ben ongeveer een miljoen mensen het virus onder de leden gehad. De groei van het coronavirus wordt het beste weergegeven door het reproductiegetal: het aantal nieuwe gevallen van de ziekte dat veroorzaakt wordt door één besmet individu. Een getal groter dan 1 zal leiden tot een toename van het aan tal besmette mensen. Volgens Jaap van Dissel, directeur van het Centrum Infectieziektebe- strijding van het RIVM, ligt in het hele land het reproductiegetal boven de 1. De regio's Rotterdam Rijnmond, Haaglanden, Hollands Midden, Noord-Holland-Noord, Groningen, Amsterdam-Amstel- land, Brabant-Noord, Utrecht en Gelderland-Zuid zijn de koplopers bij de tweede golf. Het virus tiert nu zo welig dat het bron- en contactonderzoek lijdt onder de grote hoeveelheid nieuwe besmettingsgevallen en is uitge kleed. Zelfs de meest verregaande plannen om dit onderzoek uit te breiden bij besmette personen zijn niet meer afdoende. Het is 'on doenlijk' om de groei van het virus bij te benen, luidt de alarmerende boodschap van de GGD's. Schaarste De capaciteitstekorten bij het tes ten zijn opgelopen tot tienduizend per dag. Materialen worden cen traal ingekocht vanwege schaarste. Gevallen per dag 2000- 1500 1000 500 0 Maar nieuwe afspraken over de le veringen kunnen pas ingaan per 1 oktober en laboratoria hebben in de praktijk minder capaciteit dan verwacht. Er zijn zelfs laboratoria uitgevallen door overbelasting. Sjaak de Gouw, directeur pu blieke gezondheid en verantwoor delijk voor GGD en GHOR Hol lands Midden, ziet maar één oplos- sing voor alle problemen. ,,Extra maatregelen zijn onvermijdelijk. Deze ontwikkeling, iedere acht da gen een verdubbeling van het aan tal besmettingen - ik zou niet we ten hoe we dat ooit aankunnen." Welke maatregelen het meest pas send zijn, laat de GGD-voorman aan het Outbreak Management Team (OMT) en het kabinet. Haast is geboden, want de ge zondheidszorg en ouderenzorg komen onder druk te staan door de toename van het aantal zieken. Gis teren lagen er 91 coronapatiënten op de intensive care en hun aantal stijgt gestaag. Vanaf vandaag gaat daarom het landelijke coördinatie centrum weer van start om patiën ten te spreiden over verschillende ziekenhuizen. ,,Dat betekent dat we, wanneer de druk toeneemt, laagdrempelig patiënten verplaatsen zodat zieken huizen geen reguliere zorg hoeven afschalen'', aldus de organisatie. Daarvoor lijkt het echter al te laat, want de eerste ziekenhuizen hebben al operaties uitgesteld. De Tweede Kamer hakte tijdens een debat gisteravond keihard in op het kabinet. Jesse Klaver (Groen Links): ,,We hebben vaak clementie gehad voor het kabinet, maar de bewindslieden wisten dat testen en bron- en contactonderzoek essen tieel waren om de crisis in toom te houden. Nu is het toch misgegaan.'' Volgens PVV-leider Geert Wil- ders maakt het kabinet 'er een on gelooflijke bende van'. Kamerleden van meerdere fracties vrezen een nieuwe landelijke lockdown, met alle gevolgen van dien. Het kabinet kondigde vrijdag re gionale maatregelen af in zes 'oranje' regio's. Premier Mark Rutte zei gisteravond: ,,Het virus heeft enorme impact op onze samenle ving. We moeten dus allemaal onze schouders eronder zetten. Dat is voor een groot deel gedrag en de maatregelen moeten dat onder steunen. Als we niets doen met zijn allen, dan leidt dat tot grote ellende.'' De eerste schop moet rond 2025 in de grond en de overheid zou mil jarden euro's subsidie moeten bij dragen, zegt VVD-Kamerlid Mark Harbers in een interview met deze krant. De VVD presenteert van daag een plan voor de bouw van nieuwe centrales. De partij wil de regels voor de bouw ervan versoe- pelen. Ook stelt de VVD voor om de kerncentrale in Borssele langer open te houden. ,,Met alleen zon- en windener gie gaan we het niet redden om in 2050 de klimaatdoelen te halen'', zegt Harbers. ,,En ik wil niet afhankelijk worden van gas uit Rusland. Kernenergie is gewoon keihard nodig.'' Vorige week werd een motie van i Kamerlid Harbers denkt dat duurzame energie onvoldoende capaciteit oplevert VVD-fractieleider Klaas Dijkhoff aangenomen om te onderzoeken wat marktpartijen nodig hebben voor de bouw van nieuwe centra les. Er was steun van CDA, PVV, Forum voor Democratie en SGP. In het plan schrijft de VVD dat een nieuwe kernreactor met een vermogen van 1000 megawatt evenveel vermogen heeft als alle windmolens die tussen 2007 en 2016 op zee zijn geplaatst. De bouwkosten van zo'n centrale zouden 8 tot 10 miljard euro zijn. Harbers: ,,Net als dat we jarenlang de bouw van windmolens hebben gesubsidieerd, kunnen we dat ook bij kerncentrales doen.'' P7 AMSTERDAM Het Republi keins Genootschap begint een rechtszaak tegen de staat om de macht van de koning in te perken. Volgens de nieuwe voorzitter, Floris Müller, heeft het staatshoofd in Nederland tentakels tot in de wetgevende, rechtsprekende en uitvoerende macht en maakt dat een eerlijk proces per definitie onmogelijk. De inzet is dat de bemoeienis van de koning bij de rechtsgang in Nederland in alle opzichten verdwijnt, zegt Müller. Een strikte scheiding tussen wetgevende, uitvoerende en rechtsprekende macht valt vol gens Müller niet af te dwingen bij de rechter. ,,Maar wel het recht op eerlijk proces, zoals omschreven in artikel 6 van het Europees Verdrag van de Rech ten van de Mens. En dat recht komt in het geding als één per soon, in dit geval ons staats hoofd, aantoonbaar veel te veel macht heeft.'' Het genootschap van Müller lanceert vandaag een crowdfun- dingsactie voor de rechtsgang, die eventueel wordt doorgezet tot aan het Europees Hof. P11 Interview Floris Müller woensdag 23 september 2020 GO RIVM-baas Jaap van Dissel geeft tekst en uitleg in de Kamer. foto anp Felle kritiek in de Tweede Kamer tijdens een debat over de opleving van het coronavirus. De frac ties vinden dat het kabinet onder meer fouten maakt bij het testbeleid. foto bart maat Coronavirus grijpt om zich heen, seinen staan op rood Het coronavirus grijpt steeds verder om zich heen in Neder land. RIVM-directeur Van Dissel spreekt openlijk over een tweede golf en GGD-directeur De Gouw vindt nieuwe maatre gelen om het tij te keren 'onver mijdelijk'. Edwin van der Aa Den Haag gemeld bij GGD Aantal dill CD BRON: RIVM O) D CL O) Cl <D Als het aan regeringspartij VVD ligt worden in Nederland drie tot tien nieuwe kerncentrales gebouwd. Jan Hoedeman Peter Winterman Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3