II Gemeente blijft bij nieuwe kleur vuurtoren 5 VERHALEN UIT DE OORLOG GEVANGEN OP HET DOEK Het project met de korte films over de Slag om de Schelde krijgt nog een fraai vervolg. Kunstenaar John Nieland verbeeldde de verhalen van twee Zeeuwse oorlogskinderen. Het resultaat hiervan is te zien in het Bevrijdingsmuseum. De vijf korte films die zijn gemaakt over de Slag om de Schelde trokken de afgelopen weken veel bezoekers naar de filmhuizen en Film by the Sea. Ze blijven voorlopig ook te zien, want het Bevrijdingsmu seum in Nieuwdorp heeft beslo ten ze komende tijd permanent te vertonen, inclusief foto's van het ontstaansproces van de films. Maar er is meer. Sinds kort hangt ook een indrukwekkend groot schilderij van kunstschilder John Nieland uit Kortenhoef in het museum. Binnenkort komen er bovendien enkele kleinere wer ken van hem bij. Ze zijn het resul taat van Vage herinneringen, een onverwacht zijproject van Het Pamflet, een van de vijf films. Moderne touch Nieland werd gegrepen door de Slag om de Schelde. Hij kende Jus tin Heyl, regisseur van Het Pamflet, van vroeger. ,,Ik maak kunstwerken die gaan over het verleden, maar wel met een moderne touch", zegt Nieland. op doek. Dat heb ik op een heel eenvoudige manier gedaan, een beetje in de stijl van CoBrA. Het gaat niet alleen over oorlog en on derdrukking, maar vooral ook over vrijheid. Door op een speelse ma nier met vrolijke kleuren te wer ken wil ik laten zien dat vrijheid iets moois is waar we zuinig op moeten zijn. Dat moet ook aan de volgende generatie worden door verteld." Het enorme schilderij, Occupa tion Oppression Liberation Zeeland 1940-1945 getiteld, heeft hij nu ge schonken aan het Bevrijdingsmu seum. Hij maakte ook vier kleinere oliewerken. Die zijn binnenkort tijdelijk in het museum te zien. Nieland hoopt dat deze uiteinde lijk worden geveild of verkocht. Met de opbrengst wil hij Justin Heyl helpen om nog enigszins uit de kosten voor diens film te ko men. Het verhaal van de twee zussen en de totstandkoming van de kunstwerken zijn vastgelegd in een korte documentaire, die on line is te bekijken. ,,Er werd thuis heel weinig over de oorlog ver teld", zegt Carla Guit in de film. ,,Mijn vader kon het ook niet uiten en hij wilde, denk ik, zijn kinde ren beschermen. Dat hij het de laatste weken van zijn leven pas verteld heeft, dat vond ik zo bij zonder." ,,Toen ik hoorde dat Justin met de Slag om de Schelde bezig was, dacht ik: wat is dat? Het is best wel amazing dat we daar zo weinig van afweten. D-Day en Market Garden kennen we allemaal wel, maar de Slag om de Schelde? Ik wist het niet." Luitenant Om zich in te leven, zocht hij con tact met Carla Guit-Evers uit Woubrugge, de moeder van zijn vroegere vriendin. Zij is in de oor log geboren in Biervliet. Samen met haar oudere zus Ine Janse- Evers, die nu in Groede woont, was ze bereid om - als tweede ge neratie - haar herinneringen te vertellen. Hun vader was Piet Evers (1911-1998), tijdens de oorlog luitenant in het leger. In de jaren vijftig werd hij burgemeester van Kattendijke en later van Kortgene. Een soort trance ,,Terwijl de zussen vertelden, ben ik gaan schilderen", zegt Nieland. ,,Ik heb geprobeerd in een soort trance te komen, om hun emoties op te vangen en die weer te geven Ik wil laten zien dat vrijheid iets moois is waar we zuinig op moeten zijn Drie weken geleden stond heel Schouwen-Duiveland op zijn kop. Zo'n beetje de voltallige nationale pers toog naar Nieuw-Haamstede om verslag te doen van de rel rond de iconische vuurtoren, die na ze ventig rood-witte jaren plotseling oxiderood zou worden geschilderd. Het lijkt nu stil, maar dat is het niet. Achter de schermen is flink vergaderd door de betrokkenen. De gemeente Schouwen-Duiveland, die het besluit nam tot de nieuwe kleur, heeft Rijkswaterstaat en de Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed op bezoek gehad. Die staan volgens de gemeente pal achter de nieuwe kleuren. Grondig onderzoek ,,Kleurdeskundigen van de Rijks dienst voor Cultureel Erfgoed heb ben grondig wetenschappelijk on derzoek gedaan naar de historie van dit Rijksmonument", laat de ge meente weten, in antwoord op kri tische vragen van VVD en Pvda. ,,Dat heeft uitgewezen welke kleu ren in het verleden op de toren zijn aangebracht. De nieuwe kleuren We doen alles om dit onzalige plan terug te draaien doen dus recht aan de geschiedenis van de vuurtoren. Daarom hadden we ook verwacht dat de reacties overwegend positief zouden zijn. Maar dat waren ze niet. En dat had de gemeente kunnen weten als ze van tevoren van omwonenden had overlegd, zegt Jan Edu Kelder namens de Belangenvereniging Nieuw-Haamstede. ,,Maar in de ge sprekken die er waren, kwamen al leen de werkzaamheden ter sprake. Niets werd er gezegd over de kleur. Dat is heel vreemd." Twijfels De vereniging heeft zo haar twijfels bij de zorgvuldigheid van het kleuronderzoek. ,,Wie schildert zo'n iconische vuurtoren nou in de kleur die het maar vijf van de 180 jaar heeft gehad? Doe dan grijs, dat was die toren honderd jaar lang. Maar roestbruin, nota bene amper zichtbaar vanaf zee, zoals bezorgde zeevarenden inmiddels hebben la ten weten. We hebben de wethou der gevraagd of er rekening is ge houden met de veiligheid, maar het antwoord was nee." De gemeente heeft inmiddels la ten weten dat het niet van stand punt verandert: de vergunning is onherroepelijk en Rijkswaterstaat kan gaan schilderen. Maar de belan genvereniging legt zich daar niet zomaar bij neer. Kelder: ,,De ge meente trekt zich terug achter pro cedures, maar dat laten we niet zo maar gebeuren. Wij onderzoeken elke stap die in dit proces is geno men en bereiden een zienswijze voor. We doen alles om dit onzalige plan terug te draaien." woensdag 23 september 2020 Inspiratie uit Slag om de Schelde Rolf Bosboom Nieuwdorp Het schilderij Occupation-Oppression-Liberation Zeeland 1940-1945 A John Nieland werkend aan zijn schilderij. foto claudia baburek De documentaire is te zien op johnnieland.nl/vage-herinnerin- gen. -John Nieland, kunstschilder De vuurtoren van Haamstede wordt oxiderood en niet anders. Die conclusie trekt de gemeente Schouwen-Duiveland na ge sprekken met zowel overheids instanties als bewoners. Die laatste groep laat het er echter niet bij zitten. Wendy Wagenmakers Nieuw-Haamstede - Jan Edu Kelder, Belangenvereniging Nieuw-Haamstede ffii. M't Lkho W

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37