2,5 meter grote lederschilpad zwemt in de Oosterschelde Zeeland uit de race voor vestiging nucleaire fabriek Twee woonboerderijen opnieuw in de verkoop 4 Nog niet alle bewoners explosieflat gerustgesteld na informatieavond Drie mensen willen niet terug naar hun appartement en enkelen moe ten nog een paar weken tot twee maanden geduld hebben voor hun flatwoning helemaal is opgeknapt. Zestien bewoners van het apparte mentengebouw werden maandag avond bijgepraat over oorzaak en gevolgen van de brand en een enorme explosie bijna twee maan den geleden. Woordvoerders van verhuurder l'Escaut Woonservice, de brandweer en de politie gaven informatie. Zo onthulde brandonderzoeker Rinus Corbijn van Veiligheidsregio Zeeland dat de explosie die mensen in een groot deel van Vlissingen op schrikte, niet de oorzaak van de brand was. Onderzoek wees uit dat de bewoner van het appartement al was overleden voor er brand uit brak en er een ontploffing plaats vond. Na het overlijden van de man ontstond eerst brand, waarna een explosie plaatsvond. Die explosie, veroorzaakt door het tot ontbran ding komen van een cilinder met medicinale zuurstof, gaf zoveel hitte af dat nieuwe brandhaarden ontstonden en het vuur zich snel uitbreidde. Maximale inspanningen De oorzaak van de brand was niet meer te achterhalen. Veel flatbewo ners dachten aan een smeulende si garet, maar daar zijn geen aanwij zingen voor gevonden, zegt Cor- bijn. ,,Het vuur kan net zo goed zijn ontstaan door een oplader van een telefoon of door kortsluiting in de koelkast. De explosie daarna ont stond door het ontploffen van een zuurstofcilinder, maar die medici nale zuurstof was volgens alle gel dende voorschriften opgeslagen." Corbijn betreurt het dat enkele bewoners er niet van overtuigd zijn dat de brandweer zich maximale inspanningen heeft getroost om ie dereen te hulp te komen. Zo be greep Monika van Ham niet Het vuur kan ontstaan zijn door een oplader of door kortsluiting waarom de brandweer niet met een ladderwagen door een schutting aan de Leeghwaterstraat reed om haar van het balkon op de tweede verdieping te halen. Ze zet ook vraagtekens bij de aanrijtijd van de brandweer. Corbijn kan zich voor stellen dat het voor het gevoel lang duurde, maar stelt dat de brand weer in negen minuten ter plaate was. ,,De collega's oordeelden dat eerst de bewoner van het brandende ap partement en de naaste buren moesten worden gered. Mensen op het balkon stonden veilig en zijn er door politiemensen en ladders van een glazenwasser uit de buurt afge haald." De antwoorden van de brand weer bezorgen Van Ham ook ach teraf nog geen goed gevoel. Ze is wel vol lof over het optreden van de politie en de woningbouwvereni ging. Van der Hiele heeft het dier niet in levende lijve bekeken, maar aan een foto en filmpje van de politie te wa ter had hij genoeg. ,,Ik heb de waar neming gemeld bij het ministerie, maar voorlopig laten we de schild pad ongemoeid. Normaal gespro ken zou hij rond deze tijd in de buurt van Cornwall moeten zwem men. Het lijkt erop dat hij de weg kwijt is. Maar hij zwemt de goede kant op en lijkt gezond. Zolang er kwallen zijn om te eten, moet hij kunnen overleven." Van der Hiele vindt het opval lend dat de laatste tijd veel dieren in zee worden gezien die hier van na ture niet voorkomen. ,,Er zijn naast deze schildpad al butskoppen waargenomen, maar ook spits- snuitdolfijnen en gewone dolfij- nen. Dit weekend werd nog een groep van tien tot vijftien dolfijnen waargenomen voor de kust van Zoutelande. Die dieren komen wel voor in de Noordzee, maar verto nen zich zelden dicht bij de kust." Grootste ter wereld Als de lederschildpad inderdaad 2,5 meter groot is, zoals werd gemeld, zou het gaan om een volwassen exemplaar. Met een afmeting tot 2,5 meter en een gewicht van 500 tot 900 kilogram behoort het dier tot de grootste schildpaddensoort ter wereld. Het dier leeft normaal in tropische en subtropische oceanen en trekt naar het noorden om daar kwallen te eten. Dat blijkt uit stukken die het dage lijks provinciebestuur heeft vrijge geven aan documentatie- en on derzoekscentrum kernenergie Laka. Medische isotopen zijn basis stoffen voor nucleaire medicijnen die kanker en hart- en vaatziekten opsporen en bestrijden. Bij de me thode die Shine heeft ontwikkeld om die te maken, komt veel min der kernafval vrij dan bij de pro- ductie met een kernreactor. De bouw van de fabriek kost honder den miljoenen euro's. De provincie wilde mee investeren, omdat de vestiging zeker 150 banen zou op leveren. 'Wij zijn van mening dat Zeeland een uitstekende, zo niet de best passende, vestigingsplaats is voor uw bedrijf, schreef het pro vinciebestuur op 30 juni aan Shine. Enkele weken eerder had het be drijf laten weten ook naar andere locaties in Europa te kijken, maar dat Zeeland in Nederland 'met stip op één stond'. Toch kwam op 25 augustus de mededeling dat de provincie uit de race lag. Alleen Groningen concurreert nu nog met de buitenlandse locaties. ,,Het had hier goed gepast", zegt gedeputeerde Jo-Annes de Bat (CDA, economie). Hij wil niet spreken van een bittere pil. ,,Dit is hoe het werkt. Je doet mee en de ene keer haal je iets binnen en de andere keer niet." Het is niet gelukt om de twee woonboerderijen bij knooppunt Stelleplas te verkopen bij in schrijving. Daarom zet de provin cie Zeeland ze nu opnieuw in de verkoop. Maar nu met richtprijs en zonder verplicht plan voor ge bruik. Ruim een half miljoen. Dat is de vraagprijs voor de boerderij aan de Stelledijk in 's-Heer Arendskerke, vlak naast de oprit naar de A58. ,,Er was voldoende belangstelling", vertelt makelaar Pieter Nienhuis van Synchro Be drijfshuisvesting. ,,Maar het is niet gegund." Dat betekent dat geen van de inschrijvers aan de voorwaarden heeft voldaan. Ook nu hebben zich al weer verschil lende mensen gemeld. Toen de panden te koop kwa men konden belangstellenden een bod doen. Gelijktijdig moes ten ze een onderbouwd plan op tafel leggen wat ze van plan wa ren. Die voorwaarden zijn nu ver vallen. Beide panden zijn destijds gekocht voor de aanleg van knooppunt Stelleplas. Nu dat klaar is wil de provincie van de huizen af. De monumentale boerderij aan de Stelleweg Hein- kenszand komt begin volgend jaar in de verkoop. woensdag 23 september 2020 Oorzaak brand blijft onduidelijk De meeste bewoners van het appartementencomplex aan de Hogeweg in Vlissingen zijn weer in hun opgeknapte woning neer gestreken nadat een grote brand er donderdagavond 30 juli huishield. René Hoonhorst Vlissingen - Rinus Corbijn, Veiligheidsregio Zeeland De lederschildpad in de Oosterschelde. foto landelijke eenheid dienst infrastructuur In de Oosterschelde ter hoogte van Wemeldinge is gisteren rond 12.00 uur een 2,5 meter grote le derschildpad waargenomen. Later op de middag werd het dier gezien ter hoogte van het Loze Vissertje bij Wilhelmina- dorp. Jaap van der Hiele van Reddingsteam Zeedieren heeft het dier geïdentificeerd en spreekt van een bijzondere waarneming. ,,Ik heb dit nog nooit gezien." Wendy de Jong Oosterschelde Na de hyperloop, eind vorig jaar, kaapt Groningen mogelijk opnieuw een miljoenenproject met tientallen hoogwaardige banen voor de neus van Zee land weg. Het Amerikaanse be drijf Shine Medical heeft de provincie vorige maand laten weten af te zien van de bouw van een fabriek voor medische isotopen in Zeeland. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Melita Lanting 's-Heer Arendskerke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36