'Ik zit helemaal op mijn plek' 'Ik ben heel gelukkig hier' Pessimisme over getjjdencentrum ZEELAND 3 Merel stage bij het ministerie van Buiten- Toorop onder- landse Zaken. Daar was ik maar een zocht waarom radartj e in een groot geheel. In Zee- oud-UCR-stu- land zijn de verbindingen heel kort. denten terug- Je kunt veel meer voor elkaar krij- komen naar gen." Zeeland. foto s Toorop vindt dat UCR-studenten dirkjan gjeltema en het bedrijfsleven meer contac ten moeten leggen, om nog meer alumni naar Zeeland te trekken. ,,Zeeuwse bedrijven zijn erg ge oriënteerd op mbo'ers en hbo'ers. Ze vragen zich misschien af wat ze aan oud-UCR-studenten hebben. Ik denk dat daar nog veel te winnen valt." Café Bommel in Middelburg was bepa lend voor de carrière van Nathalie van de Zande (34) uit Zierikzee. Tijdens haar studie aan de UCR werkte Van de Zande achter de bar en in de bediening. ,,Als ik ging werken, dacht ik altijd: 'Hè, even uit de Roosevelt-bubble'. De meeste UCR- studenten hebben niet veel interactie met 'gewone' Middelburgers." In het café leerde Van de Zande haar huidige man kennen, met wie ze nu sa menwoont in Middelburg. ,,Maar ik werd ook verliefd op de stad." Van de Zande had na haar master neurowetenschappen in Antwerpen moeite geschikt werk te vinden in Zeeland. ,,Bedrijven leken niet goed te weten wat ze met mijn diploma moesten. Maar als je eenmaal een net werk hebt, dan lukt het wel om werk te vinden." Van de Zande werkt nu als do cent en onderzoeker bij het lectoraat 'healthy region' van de HZ. En ze is ook mede-eigenaar van café Bommel. ,,Ik heb de perfecte combinatie gevonden van on derwijs, onderzoek en ouderenzorg. En ondertussen kan ik in Zeeland wonen. Ik zit helemaal op mijn plek." Fatimah Sulu-Gambari heeft haar roots in Nigeria, groeide op in Engeland en woonde al in veel verschillende landen. Maar nu wil ze een bestaan opbouwen in Zeeland. Haar partner en familie zijn de belangrijkste reden, maar ze is ook geval len voor de provincie. ,,Middelburg was mijn eerste thuis in Nederland. Ik heb de afgelopen jaren op veel plekken gewoond, maar ik bracht de weekenden en vakan ties in Zeeland door. Je hebt een stads ge voel, maar toch toegang tot natuur. Je woont vlakbij het strand en kunt je eigen groenten telen. Ik ben heel gelukkig hier." Sulu-Gambari heeft nog geen werk hier, maar ze hoopt snel een baan te vinden die haar genoeg uitdaging biedt. ,,Ik ben onderzoeker op het gebied van milieu. Ik hoop een baan te vinden in de groene of duurzaamheidssector. Ik zie zeker moge lijkheden. Er zijn in Zeeland interessante ontwikkelingen gaande, zoals de bouw van het nieuwe Joint Research Center in Middelburg." Op 1 juli trok Rijkswaterstaat de ver gunning in die was verleend aan het bedrijf BT Projects om in de Greve- lingendam bij Bruinisse een Tidal Technology Center (TTC) voor el kaar te boksen. De bouw was al hal verwege, maar BT Projects kwam negen miljoen euro tekort om het karwei af te maken. Flakkeese Spuisluis Nu zijn er twee mogelijkheden: dat een andere partij het project over neemt en het testcentrum afbouwt, of dat Rijkswaterstaat de boel af breekt, zodat de Flakkeese Spuisluis weer kan worden gebruikt. Die ligt sinds 2018 stil en dat is slecht voor de waterkwaliteit van de Grevelingen. Vorige maand vroegen Kamerle den Rutger Schonis en Matthijs Sie- not van D66 aan Van Nieuwenhui zen en haar collega Eric Wiebes (VVD, Economie en Klimaat) of een doorstart van het testcentrum niet zeer gewenst is. Uit hun antwoor den blijkt nergens dat ze het daar mee eens zijn. Minister lijkt weinig noodzaak te zien voor een doorstart van het testcentrum voor getijdenenergie in de Grevelingendam Het testcentrum gaat niet voor een grote vernieuwingsslag in de getijdenenergie zorgen, betoogt Van Nieuwenhuizen. In Nederland zijn maar weinig turbinebouwers. Hun financiële mogelijkheden zijn beperkt en de technologie is eigen lijk al heel volwassen. Er kan zeker nog voortgang worden gemaakt, stelt Van Nieuwenhuizen, maar geen grote stappen. Marktverkenning Op de vraag of ze kansen ziet voor een doorstart, reageert Van Nieu- wenhuizen niet. Ze benadrukt vooral dat de Flakkeese Spuisluis zo snel mogelijk weer open moet. Voor het eind van het jaar moet een marktverkenning uitwijzen of er een ondernemer te vinden is die het centrum wil afbouwen en exploite ren. Dient die zich niet aan, dan breekt Rijkswaterstaat alles wat tot nu toe gebouwd is af om in de zo mer van 2021 weer te gaan spuien. Gedeputeerde Jo-Annes de Bat (CDA, economie) ziet het nog niet somber in. Volgens hem heeft zich nog voor de marktverkenning be gon al een kandidaat gemeld. Aan de andere kant van de Greve- lingen werkt het Rijk aan een door laat in de Brouwersdam. Daarin moet een getijdencentrale komen. Schonis en Sienot vragen of dit pro ject, dat in 2025 af moet zijn, vertra ging oploopt als er geen testcen trum komt. Nee, antwoordt Van Nieuwenhoven. Er is geen directe relatie tussen het testcentrum en een getijdencentrale in de Brou- wersdam. woensdag 23 september 2020 grote verschillen maken' Door Café Bommel woont Nathalie van de Zande nu weer in Zeeland. Fatimah Sulu-Gambari: „Middelburg was mijn eerste thuis in Nederland." Beperkte mogelijkheden voor innovatie, weinig geld bij ontwik kelaars en het is niet nodig voor een getijdencentrale in de Brou- wersdam. Minister Cora van Nieuwenhuizen (VVD, Infra structuur en Waterstaat) lijkt niet erg overtuigd van de mo gelijkheden van een doorstart van het testcentrum voor getij- denenergie in de Grevelingen- dam. Ernst Jan Rozendaal Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35