te kunnen komen Zouden die goudstaven nog ergens zijn? E 21 Waarvan akte 'Ik beleg voor later' 15 procent van alle werknemers. Hoe zit dat? In Nederland bestaat geen algehele pensioenpbcht, maar het overgrote deel van de bedrijven valt wel onder de zogeheten ver plichtstelling. In totaal zijn er zo'n 65 verschillende bedrijfstakpensioen fondsen, zoals detailhandel, metaal en techniek en zorg en welzijn. Val len de werkzaamheden van jouw bedrijf onder een van deze sectoren, dan is de werkgever verplicht een deel van jouw loon (circa 20 procent) door te sluizen naar zo'n fonds. Dan zijn er nog bedrijven waarbij de pensioenafdracht is geregeld in de cao. Maar als jouw bedrijf niet onder de verplichtstelling of een cao valt, dan is het aan de werkgever en -ne mer om samen afspraken te maken over het pensioen. „Steeds vaker zeg gen werkgevers: zoek het zelf uit. Ze vinden het te ingewikkeld en te duur'', ziet Den Breejen in de prak tijk. ,,Vooral bij bedrijven met tien tot vijftien medewerkers. Dan zijn de uitvoeringskosten ook relatief hoog.'' 3. DERDE PIJLER Eigen potje is derde pijler van je pensioen 'Dat is ook niet veel', hoort Den Bree- jen regelmatig als klanten hun pensi oenoverzicht bekijken. ,,Veel bedrij ven, zoals in de horeca of uitzend- branche, kennen een matige pensi oenopbouw.'' Ook als je werkgever wel pensioen afdraagt, is het dus vaak nodig om daarnaast te sparen. Het pensioen bestaat uit drie pij lers. Allereerst keert de overheid elke maand AOW uit, gebaseerd op onge veer 70 procent van het minimum loon (nu 1680 euro bruto). Daar bovenop komt het bedrag dat gespaard is met de werkgever. De derde pijler bestaat uit het potje dat je zelf heb gevuld om pensioengaten te dichten of eerder te kunnen stoppen met werken. Ook het geld dat zelfstandi gen opzij leg gen voor later valt onder deze pij ler. ZEKERHEID Uit onderzoek van de Rabobank blijkt dat 31 procent van de werken den te weinig pensioen opbouwt (ten opzichte van 43 procent van de zzp'ers). Volgens de meest gebruikte vuistregel heb je, na je pensionering, ongeveer 70 procent van je laatste inkomen nodig. Bij werknemers in de overheid, de bouw en de gezond heidszorg voldoet het opgebouwde pensioen daar meestal wel aan. Maar werknemers in de sectoren cultuur, sport, recreatie en vervoer komen vaak te kort. ,,De overheid stelt geen minimumeisen aan de hoogte van pensioenopbouw'', benadrukken de onderzoekers. Ook uit onderzoek van de Univer siteit Leiden in opdracht van de Autoriteit Financiële Markten (AFM) blijkt dat een op de drie Nederlan ders minder pensioen opbouwt dan dat zij later nodig hebben. Onder an deren gescheiden mensen, zzp'ers en werknemers met veel tijdelijke con tracten lopen risico op een te klein pensioen, blijkt uit het onderzoek. 4. OPBOUW Wat heb je straks nodig en wat kun je missen? Wat te doen om je 'inkomen voor la ter' aan te vullen? Pensioenadviseur Den Breejen legt zijn klanten altijd twee vragen voor: wat heb je straks nodig en wat kan je missen? ,,Als je ouder bent, heb je vaak minder geld nodig dan nu.'' Bijvoorbeeld omdat de hypotheek al is afbetaald. ,,En stel je voor dat je naar Thailand wil emi greren, dan kun je al rondkomen van 300 euro per maand.'' Is eenmaal duidelijk wat het streefbedrag is, dan kun je dat vervolgens bij elkaar sparen door een maandelijkse inleg. Zet je dat op een spaarrekening, dan moet je daarover wel boven een bepaald bedrag (nu circa 30.000 euro, wordt waarschijnlijk 50.000 euro) vermogensrende- mentsheffing betalen. Dat is r*Ss—te voorkomen door in te 7) leggen op een geblok keerde bankspaarreke- ning of in een lijfrente verzekering. Een van de verschillen is dat een lijfrenteverzekering uit keert tot aan het overlij den. Bij banksparen krijg Qje maandelijks een bedrag tot (naar eigen keuze) 20 of 30 jaar na je pensioen. Bij eer der overlijden gaat het overge bleven kapitaal naar de nabe staanden. De premies en stortingen voor de lijfrenteverzekering en banksparen mag je aftrekken van de aangifte inkomstenbelasting. Keert de lijf rente eenmaal uit als je de pensioen gerechtigde leeftijd hebt bereikt, dan moet je vervolgens wel over dat bedrag belasting betalen. Deze uitge stelde belasting is meestal echter lager dan de belasting die je nu zou betalen over je inkomsten. ij heeft als stuurman op de grote vaart alle wereldzeeën bevaren, maar leidt na zijn pensionering een teruggetrokken leven in een tot woning omgebouwde schuur. Zijn huisje staat in de achter tuin van een aardige mevrouw, die hem een beetje in de gaten houdt. Ik bezoek hem, omdat ze mij heeft gebeld dat het niet goed met hem gaat. Hij is ziek en het is de vraag of hij nog beter zal worden. Er moet iets geregeld worden voor na zijn overlijden. Hij ziet er met zijn gelig-grijze baard en grauwe huidskleur inderdaad niet florissant uit, maar hij blijkt helder van geest en kan prachtig vertellen over hoe hij in de oorlog op de Javazee met zijn koopvaardijschip de Japanse duikboten te slim af was. Een rijk leven met veel mooie herinneringen. Maar veel aardse bezittingen heeft hij er niet aan overgehouden. Toch maak ik op zijn verzoek een testament op, waarin hij zijn dochter, met wie hij spaarzaam contact heeft, als erfgename be noemt en mij als executeur. Net op tijd, want een paar weken later krijg ik een telefoontje dat hij is overleden. Aan mij als executeur de taak zijn bezittingen te inventa riseren. Als ik in zijn kleine rommelige huisje een enorme stapel papieren doorspit, stuit ik op oude belastingaanslagen waarin sprake is van 'goudstaven'. Bovendien vind ik aan wijzingen dat hij een kluis heeft bij een bank in Amsterdam en een in het Canadese Ottawa. Misschien bezit hij toch meer dan hij me heeft verteld. Voor mij reden het huis af te sluiten en een zoektocht te beginnen. In de bankkluis in Ottawa liggen alleen waardeloze papieren In de bankkluis in Ottawa liggen alleen waarde loze bankpapieren, blijkt als een Canadese notaris die op mijn verzoek laat openen. Maar in de kluis in Amsterdam vinden we 35.000 euro aan papier geld en nog eens 600 zilveren guldens, die ook een paar duizend euro waard zijn. Zo arm was de oude zeeman dus niet. Rest de vraag: zouden die goudstaven er nog zijn en, zo ja, waar? Nogmaals doorzoek ik minutieus zijn huisje. Niks. Tot de zoon van de eigenaresse zich herinnert dat hij, na het overlijden van de zeeman, vast een stapel oude kranten uit het huisje naar hun eigen schuur heeft gebracht. In een laatste poging doorzoek ik die stapel en ja: ver borgen tussen het oud papier vind ik drie broodjes goud en twee broodjes zilver. Papiergeld, munten, goud en zilver vertegen woordigen bij elkaar een waarde van ongeveer een half miljoen euro. Een leuke, onverwachte erfenis voor de dochter. Maar waarom de oud-zeeman zelf niet wat ruimer heeft geleefd, zal altijd een raadsel blijven. woensdag 23 september 2020 GO weinig pensioen' Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. Freelance online marke teer en blogger Dionne Knooren (28) van Onderne men als een Baas vindt een stabiele financiële toekomst heel belangrijk. ,,Een kennis verloor op latere leeftijd zijn baan. Toen is hij noodge dwongen uitzendwerk gaan doen waarbij hij nauwelijks pensioen opbouwde. Nu heeft hij een flink pensioen gat en dat levert een hoop onzekerheid op. Ik wil financi eel vrij zijn. Om eerder te kunnen stoppen met werken, op reis te kunnen gaan en in elk geval om me geen zorgen om geld te hoeven maken.'' Drie jaar geleden werkte Knooren bij een start-up, daar bouwde zij geen pensi oen op. „Toen ben ik me gaan verdiepen in de mogelijkhe den." Sinds haar 25ste zet ze elke maand 250 euro, maar ook extraatjes en bonussen op een beleggingsrekening met een looptijd van 30 jaar. ,,En ik overweeg een beleggings pand te kopen, een appartement of eengezinswoning er gens in de Randstad om te verhuren. Daar over ben ik me nu aan het inlezen. Hoeveel eigen geld moet ik in- leggen, wat kan ik lenen en hoeveel huur moet ik dan vragen? Ik vind het belangrijk mijn investerin gen te spreiden. Daarover spreek ik veel met gelijk gestemden. Ik vraag hen naar de voor- en nadelen.'' Haar doel is uiteindelijk 2500 euro per maand over te houden als ze met pensi oen is. Knooren blogt inmid dels ook over haar geldzaken en het opbouwen van pensi oen. ,,Zo hoop ik het taboe te helpen doorbreken." Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen ver meld. Reageren? akte@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21