ELD OED Vanuit de trein vast de cv aanzetten Eigen potje is vaak nodig om later goed rond 20 GOEIEKOOP Thermostaten Ongeveer een op de drie werkenden bouwt geen of te weinig pensioen op. Hoe zorg je dat je ook na je werkzame leven elke maand rondkomt? Tado Slimme Thermostaat Starterskit v3+ ca. €175 j K) - Google Nest Learning Thermostat v3 ca. €230 O De thermo- O Het zelf- staat leert lerende deel van je ge- en de geo- woonten. fencing wer- O Met geofen- ken volgens cing. een klein deel O Het zelf pro- van de ge- grammeren bruikers niet werkt prima. goed (ge O Gebruikers noeg). zijn tevreden over de ther- mostaat. Eneco Toon Slimme thermostaat ca.€275 1. ZZP'ERS Eenpitters moeten zelf sparen voor later In tegenstelling tot de meeste werk nemers in loondienst bouwen zzp'ers geen pensioen op via een ver plichte afdracht aan een pensioen fonds. Ze moeten zelf hun inkomen voor later bij elkaar zien te sparen. Maar dat doet lang niet iedereen. Uit onderzoek van het CBS blijkt dat een kwart van de eenpitters niets opzij zet voor later. Bij vrouwelijke zzp'ers is dat zelfs een op de drie. De belang rijkste redenen: ze kunnen het niet betalen (53 procent), zijn er nog niet aan toegekomen (27 pct.) of het pen sioen is nog te ver weg (20 pct.). Financieel planner en pensioenad viseur Bertil den Breejen (57) van PensioenKompas ziet in de praktijk dat die laatste reden vaak wordt ge noemd. ,,Tot hun veertigste hebben mensen weinig interesse in hun pen sioen." Toch adviseert hij zijn klan ten altijd zo vroeg mogelijk te begin nen. ,,Stel dat je op je dertigste begint met sparen, dan kan het voldoende zijn om elke maand ongeveer 100 euro opzij te zetten. Begin je op mijn leeftijd, dan is al snel een inleg van 500 euro per maand nodig om een zelfde kapitaal bij elkaar te sparen.'' Den Breejen spreekt liever 'Inkomen voor later' klinkt beter, dat wil natuurlijk iedereen' over 'inkomen voor later'. „Pensioen associëren mensen toch al snel met oud en ver-van-hun-bed. 'Inkomen voor later', dat wil natuurlijk ieder een.'' Volgens het nieuwe pensioenak koord moeten zelfstandigen zich verplicht verzekeren tegen arbeids ongeschiktheid. Maar het opbouwen van een pensioenpot blijft een vrije keuze. Wel wordt het mogelijk je als zzp'er aan te sluiten bij het pensi oenfonds van de sector waarin je actief bent. 2. WERKNEMERS Pensioen is soms verre van toereikend Niet alleen zzp'ers zijn verantwoor delijk voor hun eigen geldpot voor de oude dag, ook een deel van de werk nemers in loondienst bouwt geen pensioen op. Dat wordt de 'witte vlek' genoemd. Het CBS becijferde eind 2018 dat voor maar liefst 856.000 werknemers geen financiële oude- dagvoorziening wordt getroffen. Het gaat daarbij vooral om uitzendkrachten, werk nemers in de zakelijke dienstverlening en de ICT, bij elkaar ongeveer woensdag 23 september 2020 &E GO Nog even genieten van de nazomer, want de koudere dagen komen eraan. Als je wilt besparen op je energie rekening, dan kan een slimme thermostaat van pas komen. Die is makkelijk te bedienen, ook op afstand, zodat je huis alleen warm wordt als het nodig is. De Consumenten bond testte acht slimme ther- mostaten op onder meer ge bruiksgemak, veelzijdigheid en nauwkeurigheid. Duizend bezitters vulden bovendien een enquête in over het ge bruik ervan. Sommige ther mostaten maken gebruik van geofencing, die reageren auto matisch als je thuiskomt of juist de deur uitgaat. Hieronder de top 3. O Goede en ge- O Het wand- fado0 0= -' delijke apps. O Uitgebreide extra opties, zoals slimme radiatorknop pen. O Gebruikers zijn erg tevre den. kastje is basic. O Geofencing kost 25 euro per jaar. O Zelf installe ren is inge wikkelder dan bij andere slimme ther- mostaten. O Inzicht in actueel én historisch verbruik op thermostaat. O Groot en duidelijk scherm. 11:30 1500 O Gebruiksvriendelijke app. O Abonnementskosten: 54 euro per jaar. O Gebruikers melden relatief vaak een wegvallende verbin ding en trage of vast lopende app. O Geen geofencing of optie voor slimme radiatorknoppen. 'Help, ik heb te MARJOLEIN KOOYMAN -BERTIL DEN BREEJEN 4 ÊcloDit Bron: consumentenbond.nl VERWARMEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20