Banken heffen rekeningen op ECONOMIE 19 Derde eigenaar Expresso en Claudia Strater II Britse expats de dupe We hebben laten zien dat we dit aankunnen, wat er ook gebeurt DEN HAAG De winkelketens Expresso en Claudia Strater zijn gisteren plotseling over gegaan in handen van de Van Uffelen Groep. De Delftse modegroep is de derde eige naar in een paar weken tijd. Expresso en Claudia Strater werden eerder overgenomen door de Nederlandse holding maatschappij Nxt Fashion, die ze overnam uit de failliete boedel van het Belgische FNG. Nxt Fashion zei grootse plannen te hebben met Ex- presso en Claudia Strater, maar kwam daar eind vorige week opeens op terug. Van Uffelen ziet meer per- spectief en verwacht 'mini maal dertig winkels' van Claudia Strater en Expresso open te kunnen houden. Daarmee zal werkgelegen heid voor minimaal 175 mede werkers zijn gegarandeerd. ,,Wij verkopen zelf ook kle ding van deze twee merken. Het zou ons aan het hart gaan als deze twee mooie Neder landse merken verloren zou den gaan'', zegt Pieter Cox, di recteur van de Van Uffelen Groep, die in overleg gaat met de verhuurders van de win kelpanden. ,,Ik hoop dat we eruit komen en dat er uitein delijk niks dicht hoeft.'' Tienduizenden Britten in Europa hebben van banken als Lloyds en Barclays slecht nieuws te horen gekregen. Hun rekeningen wor den op korte termijn opgezegd en hun creditcards ongeldig ver klaard. Door het uitblijven van een brexitdeal wordt opereren binnen de Europese Unie vanaf 1 januari illegaal. De financiële reuzen vinden het te omslachtig om bij alle 27 lidstaten een licen tie aan te vragen. Lloyds liet aan klanten in Ne derland, Ierland, Duitsland, Slo wakije en Portugal al weten dat hun rekeningen vanaf 2 novem ber ophouden te bestaan. Bar clays begint twee weken later met het schrappen van de dienst verlening aan Britten in onder meer Spanje, Frankrijk en Italië. Coutts, dat onder meer het ver mogen van koningin Elizabeth II beheert, liet weten vanaf 2021 niet langer cliënten in de EU te zullen bedienen. Pensionado's Bejaarden, ondernemers en mensen met onroerend goed in het Verenigd Koninkrijk worden het zwaarst getroffen door de stap van de banken. De overheid maakt staatspensioenen bijvoor beeld standaard over naar Britse rekeningen. Pensionado's aan de Spaanse Costa's en in Zuid Frankrijk krijgen amper de tijd om een alternatief te regelen, in dien mogelijk. Voor gemeentebe lasting, verzekeringen, gas, water en licht geldt hetzelfde. EU-burgers in het Verenigd Ko ninkrijk hoeven niets te vrezen van de maatregelen. De regering van Boris Johnson gaf Europese banken eerder toestemming om na de brexit klanten op oude voet te blijven bedienen. De Europese Unie heeft die geste niet overge nomen. De onvrede is groot bij veel klanten van de banken. ,,Ik ben woedend'', reageerde Kristine Hendrickson vanuit het Franse Bretagne tegenover The Times op het besluit van Barclays om haar rekening op te zeggen. ,,Ik ben klant sinds 1974.'' Uitwijken Britten in Europa hebben voorlo pig nog een mogelijkheid om uit te wijken. Onder meer NatWest en Santander kijken de ontwik kelingen nog even aan. Coutts houdt ook nog een kleine slag om t Banken vinden het omslachtig om in alle 27 lidstaten een licentie te regelen de arm. ,,Als er geen alternatief komt voor het 'passporting' van de Europese Economische Ruimte (EER), hebben we geen andere keuze dan onze dienst verlening aan klanten in de EU te staken.'' Met de onderhandelingen tus sen Londen en Brussel over een handelsakkoord in een cruciaal stadium vormt de hinder voor Britse expats een troefkaart voor de Europese Unie. Of, in het slechtste geval, een flinke tik te gen de schenen van premier Bo ris Johnson die aangaf een no deal-brexit als een overwin ning te beschouwen. Britten in Europa krijgen alvast een voor proefje van hoe die 'zege' eruit komt te zien. moment was half mei toen alle hotels heropenden. Niet veel later zaten we zowel qua bestedingen als qua bezetting boven vorig jaar en zelfs boven onze doelstelling voor dit jaar. We hebben de zomer continu vol gezeten en in septem ber draaien we beter dan vorig jaar. Al met al hebben we de afge lopen zes maanden vaker de champagnefles ontkurkt dan de afgelopen drie jaar bij elkaar.'' ,,Door het vliegen en de onzeker heid rond corona. We hadden al vrij snel het gevoel dat de vraag naar vakantie in eigen land heel hoog zou worden. Voor mensen die langer op vakantie wilden in eigen land, hebben we het 'klaver tje vier arrangement' in het leven geroepen. Een rondreis met de auto, fiets of te voet waarmee we wilden laten zien hoe leuk Neder land is. Er was zoveel animo voor dat we extra bussen hebben moe ten kopen om de bagage te vervoe ren tussen hotels. Het klavertje vier houden we deze winter erin, dan met hotels met uitgebreide wellness faciliteiten.'' ,,Voor corona ging het misschien wel een beetje te veel op de auto matische piloot. Voor mijzelf en voor de organisatie is dit een fan tastische periode geweest. Ik gun iedereen een dergelijke uitdaging. Het anders denken, het onderne merschap, de creativiteit, het snel schakelen, beslissingen doorvoe ren en goed communiceren. Voor de organisatie is het een enorme test geweest maar we zijn als orga nisatie glansrijk geslaagd. Als co rona dan toch moest komen, dan had het niet op een beter moment gekund.'' ,,Voor Fletcher als centraal aange stuurde organisatie en met hotels verspreid over heel Nederland is het veel makkelijker dan voor een zakenhotel in Amsterdam dat af hankelijk is van internationaal vliegverkeer of voor één klein ho tel. We hebben met honderd ho tels veel meer slagkracht. Daar naast was onze belangrijkste doel groep, Nederlanders die een paar dagen op vakantie willen in eigen land, dit jaar natuurlijk groter dan ooit.'' ,,We hebben half juni al een failliet hotel overgenomen in Zeeland. En we hebben een hotel in Mill ge opend, dat in financiële proble men verkeerde. We verwachten dat er nog een hoop kansen voor bijkomen. We denken binnen nu en twee jaar te groeien naar zo'n 125 hotels.'' ,,Wat er ook gebeurt, we hebben laten zien dat we dit aankunnen. Dus nee, ik maak mij geen zorgen om Fletcher. Ik denk alleen wel dat veel bedrijven failliet zullen gaan en veel mensen werkloos raken. Voor mensen zonder baan is dat heel vervelend, maar ik denk dat het herstel heel snel zal gaan zodra er een vaccin is. Voor de coronacri sis hadden we in meerdere secto ren een tekort aan mensen en ik denk dat die krapte gewoon weer terugkomt.'' ,,Er zijn nog verschrikkelijk veel dingen die we met de keten kun nen en willen. Een aantal markten van ons is nog niet op gang geko men, zoals de afdeling bruiloften. En ik zie nog genoeg kansen rond omscholing of cursussen in onze hotels. Veel mensen zijn begon nen aan een cursus, maar hebben die niet afgemaakt. Zo zouden we een hotel helemaal in Spaanse sfe ren kunnen omtoveren, waarbij je Spaans eet en de hele dag Spaans spreekt.'' woensdag 23 september 2020 GO Britse banken gaan de reke ningen sluiten van tienduizen den Britse expats in Neder land en de rest van Europa door het uitblijven van een brexitdeal. EU-burgers worden ongemoeid gelaten. Geert Langendorff Londen Hoe verklaart u het succes? Zo te horen heeft corona u ook veel goeds gebracht... Veel andere hotels hebben zwaar te lijden onder corona, hoe kan het dat Fletcher het zo veel beter doet? —Rob Hermans, Fletcher Hotels En gaat u nu op overnamepad? Maakt u zich geen zorgen over corona en een tweede golf? Corona heeft uw vernieuwings drift duidelijk wakker geschud. Nog meer plannen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19