Marjan Berk NIEUWS 17 Beroemde activist in de val gelokt Met piepende remmen stopt er een bestelauto bijna op mijn hielen aandagochtend. Een van mijn oudere mede bewoonsters van het Occohofje probeert met haar rollator het huis via een schuin gemetselde oplopende oprit te verlaten om de veilige stoep te bereiken waar zij safe kan landen. De stoep? Er is nauwelijks een piepklein stukje stoep te ont dekken. Zij wordt gedwongen nu de openbare weg te gebrui ken, waarna zij terugzwenkt om een breder stuk stoep te bereiken. Haar veiligheid is tijdens deze exercitie niet gegarandeerd, want er komt een taxi met hoge snel heid de hoek van de Weesper- straat om zwaaien, die een nood stop moet maken om mijn mede bewoonster, die tobt met haar rollator, niet te raken. Ik zie dit alles hoofdschuddend aan, terwijl mijn medebewoon ster, ook hoofdschuddend, haar weg vervolgt. Ook ik loop nu gedwongen op de rijbaan om mijn weg te ver volgen. Met piepende remmen stopt er een bestelauto bijna op mijn hielen en doet mij opzij springen. Deze auto wil hier op de stoep parkerenIk vervolg mijn gevaarlijke pad, terwijl ik denk aan de door mij gelezen schriftelijke bezwaren van ver enigde buurtbewoners, waarin al deze struikelblokken met naam en toenaam - zelfs geïllustreerd met duidelijke foto's - worden genoemd, maar die nooit con creet tot veranderingen hebben geleid. Komen de bewindvoer ders van de gemeente weleens een ochtendje persoonlijk pools hoogte nemen van deze erbar melijk onveilige situatie? De bezorger springt eruit, in zijn armen een groot pak dat hij gaat afleveren bij een van de huizen op de gracht. Een oudere heer met stok kan zich door een lucht sprong nog maar net op tijd in veiligheid brengen voor de kleine auto die zich niet laat hinderen door de knipperlichten van de stilstaande bestelwagen die mid den op de rijbaan een obstakel vormt. De kleine auto vervolgt zijn weg over de stoep. Wachten, dat woord kennen we hier niet. Dóórrijden! Is het een wonder dat de bewo ners van dit stuk gracht zich verenigen? Vroeger was het hier veilig dankzij de Amsterdam mertjes die de stoep vrijhielden voor lopende mensen. Wij drin gen aan op actie, op maatregelen die de veiligheid weer herstellen en garanderen! Ik hoor overal op onze gracht ontevreden gegrom en gemopper. Wij zinnen op duidelijke actie wanneer er door de gemeente niet wordt ingegrepen. Paul Rusesabagina is overal ter wereld een held. De man die tijdens de genocide in 1994 maar liefst 1268 mensen het leven redde, wordt nu in Rwanda vervolgd wegens terrorisme. Hans van Zon Voor miljoenen mensen was en is hij een inspiratiebron. Zijn held haftig optreden tijdens de geno cide in 1994 ging tien jaar later heel de wereld over in de film Hotel Rwanda waarin Don Cheadle de hoofdrol van Paul Rusesabagina speelde. In honderd dagen vol haat en bloed vermoordden extremis tische Hutu's ruim 800.000 Tutsi's, Twa's en gematigde Hutu's. Samen met zijn vrouw Tatiana (Tutsi) redde de manager van Hotel des Mille Collines (Hutu) de levens van zijn familie en meer dan 1200 vluchtelingen. Diezelfde man wacht nu een proces in Rwanda. Het dossier van Paul Rusesabagina (66) telt dertien aanklachten, waaronder het financieren van terrorisme, medeplichtigheid aan moord, ronselen van kindsoldaten en de vorming van een rebellengroep. Als hij schuldig wordt bevonden wacht hem maximaal 25 jaar ge vangenisstraf. Het is nog ondui delijk wanneer het proces begint. Eind vorige week verlengden de rechters in Kigali zijn voorarrest. Rusesabagina ontkent alle be schuldigingen en zegt dat hij niets te maken heeft met de Rwandese rebellenbeweging die president Paul Kagame ten val wil brengen. Gezondheid De rechters weigerden hem op borgtocht vrij te laten, en hielden geen rekening met zijn gebrekkige gezondheid. Sinds zijn arrestatie is hij al drie keer voor behandeling naar een ziekenhuis gebracht. Over de bewijzen tasten Ruse- sabagina's advocaten nog in het duister. Familie, vrienden en sym pathisanten zijn met stomheid geslagen. Rusesabagina is een gedreven mensenrechtenactivist die geweld afzweert. Mensenrech tenorganisaties zien zijn arrestatie en proces dan ook als een afreke ning van president Kagame. De hotelmanager vluchtte na de genocide na een reeks doodsbe dreigingen het land uit. Hij vroeg politiek asiel aan in België en werd in 1996 Belgisch staatsburger. Van uit het Westen levert hij felle kri tiek op het beleid van president Kagame, die sinds 2000 een auto ritair bewind voert in Rwanda. Volgens de regering in Kigali brengt Kagames leiderschap de bevolking juist democratie en economische voorspoed. Inmiddels heeft Rusesabagina de vraag beantwoord hoe hij onlangs op de luchthaven van Kigali kon worden opgepakt. In het land waar hij volgens zijn familie 'nooit meer vrijwillig zou terugkeren'. The New York Times sprak hem vorige week bij hoge uitzondering in het bijzijn van Rwandese beambten. Rusesabagina, die lang in de VS woonde, legt uit dat hij naar Dubai was gevlogen op weg naar Bujum bura, de hoofdstad van Burundi, buurland van Rwanda. Hij zou daar op uitnodiging enkele kerk gemeenschappen toespreken. Maar toen hij op 28 augustus uit het toestel stapte, werd hij meteen in de boeien geslagen. Het vlieg tuig, van een maatschappij die vaak werkt voor de Rwandese regering, bleek geland in Kigali. Ontvoerd In eerste instantie liet president Kagame de buitenwacht weten dat de activist was gearresteerd 'dank zij internationale samenwerking'. Nu geeft hij toe dat Rusesabagina in de val is gelokt. ,,Alles verliep vlekkeloos'', aldus Kagame. Vol gens Human Rights Watch moest hij Rusesabagina ook wel ontvoe ren. Hij zou op basis van bestaande informatie nooit door andere lan den zijn uitgeleverd. Rusesabagina's familie spreekt van een absurde vervolging. 'Hij krijgt nooit een eerlijk proces. We eisen zijn vrijlating', schrijft zijn dochter Carine Kanimba op sociale media. Haar broer Filston zegt nooit te zullen opgeven. ,,Hij voedde ons op met de gedachte altijd rekening te houden met het onverwachte.'' Kanimba heeft geen goed woord over voor de bijstand van België. Rusesabagina heeft volgens haar 'pas één keer' bezoek gehad van een Belgische diplomaat. Ze ergert zich er ook aan dat het in de VS en Europa zo stil blijft rond de arres tatie en vervolging van haar vader. ,,Wat is dan nog de waarde van Belgisch staatsburgerschap, van Europees staatsburgerschap voor politieke gevangenen?'' woensdag 23 september 2020 GO Onveilig Voor mijn neus stopt er midden op de rijweg een bestelwagen. 'Hotel Rwanda-held monddood gemaakt Rotterdam/Kigali In 2005: met Don Cheadle bij de Oscars, president Bush hangt hem de Presidential medal of Freedom om. foto's ar reuters Paul Rusesabagina verscheen vorige week voor de rechter, die hem borgtocht weigerde. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17