Weinig animo in zorg voor coronaprik Slob weigert geld vrij te maken voor lerarenbeurs (P-TOP LUISTER VANDAAG EN MORGEN NAAR DE DESTE TRACKS VAN 2000 T/M 2009 NIEUWS 15 music BUITENLESDAG SPELEND LEREN De belangenorganisatie voor ver pleegkundigen en verzorgenden hield de enquête onder 3700 leden. De uitslagen zijn opvallend: on langs lieten meerdere ziekenhuizen juist aan deze krant weten uit te gaan van een 'overweldigende be langstelling onder zorgpersoneel voor een coronavaccin'. De Neder landse Vereniging van Ziekenhui zen noemde niet inenten door zorgpersoneel toen ook 'onverstan dig en onacceptabel'. De enquête laat een heel ander beeld zien: iets meer dan 30 procent zou zich direct inenten, eenzelfde percentage ziet niets in een vacci natie. De overige respondenten we ten nog niet wat ze zouden doen. ,,Er wordt nu ingespeeld op de emoties en het schuldgevoel van verpleegkundigen en verzorgen den'', zegt Stella Salden, voorzitter van NU'91. ,,Op die manier wordt de morele druk verhoogd, en dat kan echt niet.'' Slechts 10 procent van de onder vraagden vindt dat een coronavac- cin verplicht moet zijn voor ver pleegkundigen en verzorgenden. Minister van Volksgezondheid Hugo de Jonge heeft al laten weten daar niets in te zien. Wel staat het zorginstellingen vrij om personeel dat een inenting weigert, te her plaatsen naar afdelingen waar geen contact met patiënten plaatsvindt. Dat stoort Salden: ,,Het getuigt van weinig respect voor onze be roepsgroep. Nu wordt de indruk ge wekt dat zorgprofessionals die be sluiten zich niet te laten vaccineren, niet professioneel zijn. In hun af weging zullen verpleegkundigen en verzorgenden vanuit hun vak kennis en ervaring zeker de veilig heid van hun patiënten en die van zichzelf meenemen.'' Zoals Arjan van den Broek, ver pleegkundige bij het Amphia Zie kenhuis in Breda. ,,Ik laat me pas inenten als blijkt dat zo'n prik echt werkt. Dat is ook de reden dat ik geen griepprik neem; ik vind de meerwaarde te beperkt. Zoiets moet te allen tijde een eigen keuze blijven, ook voor zorgpersoneel.'' De Tweede Kamer, onder aanvoe ring van coalitiepartijen D66 en CDA en oppositiepartijen Groen Links, SP en PvdA, vroeg de minis ter om geld voor de lerarenbeurs van 2021 naar voren te halen om zo de 2400 afgewezen leraren alsnog aan een opleiding te laten begin nen. Volgens Slob is dat niet moge lijk in het lopende jaar. Een andere optie die de minister bekeek in de zoektocht naar extra geld, is het verlagen van het budget voor scholen. Ook dat kan niet omdat 'de prijzen voor het jaar 2020 al definitief zijn vastgesteld en aan de schoolbesturen gecom municeerd.' Een derde optie was om bij de najaarsnota extra geld te regelen, maar volgens Slob kan pas bij het behandelen van de najaars nota - in november - worden be sloten hoe eventuele meevallers worden verdeeld. Na jaren waarin er altijd geld overbleef in de pot voor de lera renbeurs, visten dit jaar 2400 lera ren achter het net, die voor extra verdieping van hun vak een oplei ding wilden gaan volgen. De Tweede Kamer had zelf tot twee keer toe geld weggehaald bij de le- rarenbeurs om in de aanpak van het lerarentekort te steken. De Ka mer bezweert nu dat zij nooit door het ministerie is gewaarschuwd dat er te weinig geld zou overblij ven voor de lerarenbeurs. Voorrang Minister Slob liet sectororganisa ties en vakbonden wel weten dat er dit jaar minder geld zou zijn voor de lerarenbeurs, maar lichtte het parlement niet in. Hij gaf in een debat toe dat de communicatie beter had gekund. Ook stelt hij dat hij de afwijzingen 'voor leraren ui teraard zeer vervelend' vindt. Slob kondigt verder aan de afgewezen leraren volgend jaar met voorrang een beurs te geven. De Tweede Kamer neemt daar geen genoegen mee. ,,Slob laat leraren in de kou staan'', oordeelt CDA-Kamerlid Michel Rog. Hij wil bij de onderwijsbegroting als nog extra geld regelen, zodat de le raren na de kerstvakantie aan hun opleiding kunnen beginnen. GroenLinks wil dat de bezuiniging op de lerarenbeurs voor de ko mende jaren van tafel gaat. woensdag 23 september 2020 GO Het was gisteren een uitstekende dag om lekker buiten les te krijgen. Dat was alvast een meevaller voor Jantje Beton en IVN Natuureducatie, organisatoren van de vijfde Nationale Buitenlesdag. Meer dan 350.000 kinderen van 4000 scholen in heel het land deden eraan mee. Leerkrachten hadden samen met Jantje Beton speciale lessen bedacht om buiten het klaslokaal te doen. Het idee: de kinderen zijn lekker met z'n allen in de buitenlucht, en krijgen zo spelenderwijs de nodige beweging, terwijl ze leren. Samen diertjes zoeken, al springend optellen en door de geschiedenis racen op een speciaal parcours. Alle deelnemende scholen zorgden gisteren voor tenminste één uur buitenles voor één klas. fotos anp, EMIEL MUIJDERMAN, FRANK DE ROO Slechts een op de drie mede werkers in de zorg zou zich zon der meer laten inenten met een coronavaccin. Dat blijkt uit een enquête van NU'91. Stephen Friedrichs Rotterdam Dit jaar konden duizenden leraren onverwacht geen oplei ding volgen, omdat er geen geld meer is voor een beurs. Minister van Onderwijs Arie Slob maakt geen extra geld vrij voor hen, ook al riep de Tweede Kamer hem daartoe op. Hanneke Keultjes Den Haag Minister Slob ziet dit jaar geen mogelijkheden. foto anp 50 'a van! DE I 00 Q

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15