Positieve test, uitstel EU-top EUWS 11 Legitimatie voor pakketje 'Werk YouTube leidt tot PTSS' INTERVIEW FLORIS MÜLLER Michel is in quarantaine gegaan omdat een van zijn beveiligers positief heeft getest op het coro navirus. Hij was vorige week nog in nauw contact met de man, maar heeft gisteren zelf negatief getest, twittert zijn woordvoer der. Met de quarantaine volgt hij de Belgische regels. De top met de 27 regeringsleiders en staats hoofden van de EU wordt nu op 1 en 2 oktober gehouden. Michel had de top ingelast omdat een hoop zaken zijn blij ven liggen. Hoog op de agenda staan de relaties met Turkije en China. Ook over de werking van de interne markt en het voorstel om de naleving van rechtsstaat principes te koppelen aan het uitkeren van EU-fondsen willen de leiders elkaar spreken. De sancties tegen Belarus leken ook weer op het programma te staan. Cyprus houdt die vooralsnog tegen omdat het land wil dat er eerst ook sancties tegen Turkije komen vanwege illegale borin gen in zee bij het eiland. DEN HAAG Minister van Justitie Ferd Grapper- haus zet voorzichtig de deur open voor een legi timatieplicht bij het ver sturen van pakketjes. Dat moet het verzenden van drugs via de post in perken. Vorig jaar noemde hij dit nog een inbreuk op de privacy die 'niet pro portioneel' is. Grapper- haus zegt zijn best te doen om er voor de verkiezin gen van 2021 over te praten met de Kamer. Wel waar schuwt hij al voor de 'ad ministratieve rompslomp'. ,,Ze heeft moeite met slapen en als ze slaapt, heeft ze gruwe lijke nachtmerries. 's Nachts ligt ze vaak wakker en speelt ze de video's die ze tijdens haar werk heeft gezien opnieuw af in haar hoofd'', staat onder meer in de aanklacht die bij de rechter in Californië ligt. Floris Müller wil als nieuwe voorzitter van het Republikeins Genootschap een stevige politieke lobby voeren tegen de monarchie. En nee, hij wil geen biertje meer drinken met koning Willem- Alexander. democratie, maar dit alles heeft kennelijk totaal geen betrekking op het koningshuis. Hoe je het ook wendt of keert: democratie en monarchie gaan niet samen.'' De meeste Nederlanders willen als staatsvorm liever een monar chie dan een republiek, blijkt al jaren uit peilingen. Democratie is toch wat de meerderheid wil? ,,Dat zie ik anders. Een kwart van de Nederlanders spreekt zich in die onderzoeken uit als republi kein, en een kwart zegt voor de monarchie te zijn. Een heel be langrijk deel, de tussengroep, zegt: we willen er niet direct vanaf, maar we willen een ander soort monarchie. Dat is wat ik uit alle onderzoeken haal. Die laatste groep is gebaat bij informatie: over de invloed van de Oranjes, hun beloningen, hun privileges. Juist daarom richten we ons op onder zoeken en acties. Van de traditio nele vereniging willen wij veran deren in een belangengroepering, met een stevige politieke lobby rond alles wat met het konings huis te maken heeft. Een lobby voor democratie, vrijheid, gelijk heid en transparantie. Al die pun ten staan haaks op een monarchie. Sterker, het koningshuis is gebaat bij schimmigheden.'' ,,Voor een belangrijk deel kan ik er wel inkomen dat het gezellig is: feesten op Koningsdag, onze na tionale voetbalploegen in oranje tenues. Maar dan trek ik toch de vergelijking met Zwarte Piet. Mijn hele jeugd heb ik Sinterklaas gevierd, vol vreugde. Totdat we er als maatschappij op zijn gewezen dat die rol van Zwarte Piet niet meer kon. Dat het een symbool van racisme en onge lijkheid is. En toen zijn we ons gaan aanpassen, zijn we daarnaar gaan handelen. Onze koning staat net zo goed voor ongelijkheid. Ik heb in mijn jeugd ook heus Konin ginnedag gevierd en mijn skelter met oranje crêpepapier versierd. Maar ik zie nu in - en velen met mij - dat het koningshuis in deze tijd niet meer te verkopen valt. Dat niemand kans maakt om staatshoofd te worden behalve de Oranjes, dat kan gewoonweg niet meer. En als ik de koning in zijn troonrede hoor zeggen dat het on aanvaardbaar is dat iemands naam bepalend is voor zijn maatschap pelijke kansen, denk ik: handel daar dan ook naar. Bij mijn aantre den heb ik gezegd dat ons ko ningshuis over twintig jaar verle den tijd is. Dat hoop ik niet alleen, dat denk ik ook echt. Door het maatschappelijk debat dat gevoerd gaat worden.'' ,,Er was een aantal mensen dat met de gedachte speelde zich te kandideren, maar dat niet heeft gedaan. Er is overigens wel een eerlijke stemming geweest, of de leden voor of tegen mij als nieuwe voorzitter waren. En dat vond ik eerlijk gezegd nog enger dan een race tegen een andere kandidaat.'' Ze hebben het een en ander gemeen, koning Willem-Alexander (53) en Floris Müller (40), uitgever van maga zines te Amsterdam en sinds kort de voorzitter van het Republikeins Genootschap. Ze zijn allebei his toricus, studeerden in Leiden én waren daar beiden ook nog eens lid van Minerva, het corps. ,,Maar daar houden de dwarsverbanden ook wel op'', grinnikt Müller. ,,Ik heb lang gezegd dat mijn inzet voor een republiek in Nederland geen persoonlijke strijd is, maar puur gericht tegen het instituut koningshuis, en dat Willem- Alexander mij een aardige man lijkt, met wie ik waarschijnlijk prima een biertje kan drinken. Maar daar kom ik op terug. Het lijkt mij helemaal geen aardige man. Hij en hij alleen houdt de monarchie in stand. Hij is niet dom en krijgt genoeg informatie over vrijheid, democratie en het belang van een goede staatsinrich ting. Desondanks kiest hij ervoor om deze positie in stand te houden, puur voor eigen gewin. Met zo iemand wil ik geen bier drinken." Hoewel Müller in Leiden 'al een beetje zenuwachtig werd van het gedweep met die koning', groeiden zijn republi keinse gevoe lens vooral toen hij na zijn studen tentijd aan de slag ging als journalist bij onder meer de NOS, RTL Nieuws, Quote en persbureau ANP. „Ik zag als jour nalist dat verslag geving rond het koningshuis aan heel veel regels gebonden is. Bij het ANP merkte ik: je kunt elk mogelijk verhaal pro bleemloos publiceren, maar schrijf je iets over het koningshuis, dan gaat het eerst nog even langs de Rijksvoorlichtingsdienst. En zo maar een foto publiceren van het staatshoofd, dat zit er ook niet in.'' ,,Nou, bij het ANP gebeurde dat wel. Algemeen gezegd: als journa list heb je een belangrijke rol in het verdedigen van vrijheid en Hoe je het ook wendt of keert: democratie en monarchie gaan niet samen woensdag 23 september 2020 GO BRUSSEL EU-president Charles Michel heeft de Euro pese top van donderdag en vrijdag in Brussel uitgesteld. SAN FRANCISCO Een voor malig moderator heeft You Tube aangeklaagd omdat het werk zou leiden tot een post traumatische stressstoornis (PTSS) en depressies. Dat meldt nieuwssite CNET. Zo moest ze bij herhaling video's bekijken van onder andere ont hoofdingen, kindermishande ling en schietpartijen. 'De koning is een symbool van ongelijkheid, net als Zwarte Piet' Jeroen Schmale Amsterdam Iedere Nederlander vindt wel iets van de Oranjes, voor- én tegenstanders. Dat maakt ze ook tot een soort nationaal bindmiddel. Ik hoorde dat u de enige kandi daat was bij de voorzittersver kiezingen van het Republikeins Genootschap. Dat klinkt niet heel democratisch. Stel, bij een reünie van Minerva treft u de koning aan de bar. Wat zegt u tegen hem? FOTO MARKO OKHUIZEN ILLUSTRATIE MARK REIJNTJENS Nu ben ik vier jaar de konings huisverslaggever van deze krant en daarmee van de grootste nieuwsorganisatie in Nederland. En in die tijd heb ik nog nooit iets voor publicatie hoeven laten lezen aan de RVD.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11