II 10 NIEUWS Van Moria via Athene naar de grens Ronja Baatz wilde weten hoe het nou écht zit met die vluchtelingen. De student trok naar Griekenland en raakte onder meer verzeild in kamp Moria. Ook zij wacht vandaag in spanning op de migratieplannen van de Europese Commissie. is ook waarom ik nu Ara bisch aan het leren ben." Wat ze in Moria zag, zette haar op scherp. Zo'n kamp lijkt op het eerste gezicht heel vredig, zegt ze. Mensen doen de was, drinken koffie, maken eten klaar. „De echte gevaren zie je later pas. Steek partijen, branden, vrouwen die met een luier aan slapen, omdat ze 's nachts niet naar buiten durven om te plassen." Van Lesbos ging ze met de boot naar Athene. Daar begon ze in de gaten te krijgen hoe het in elkaar steekt: wie via het water vlucht komt naar Lesbos, wie over land reist gaat via Athene en Thessaloniki. Ze probeerde contact te zoeken met de grote vluchtelingenorgani saties, maar dat was nog niet zo makkelijk. „Niemand heeft daar tijd voor je. En als ik al ergens binnenkwam, dachten ze dat ik een vluchteling was." Ook in Athene ging ze met haar vragen op zoek naar vluchtelingen. Ze kwam terecht in opvanghuizen en nachtelijke plantsoentjes, waar ze zag dat jongens met grote dro men over Europa 's nachts hun geld verstopten, omdat het anders werd gestolen. En ze probeerde een neppaspoort te kopen, want ook zo kun je Europa binnenkomen. „Dat is nog bijna gelukt." Daarna pakte Ronja de bus naar Thessaloniki, en vandaar naar Poly- kastro, vlak bij de grens met Noord- Macedonië. Het allerlaatste stuk van de Griekenlandroute, naar grens plaats Eidomeni, wilde ze lopen: 15 kilometer met haar 'gigarugzak'. Steekpartijen, branden, vrouwen die slapen met een luier aan, omdat ze 's nachts niet naar buiten durven En dat was het dan. „Wat ik geleerd heb? Dat de capaciteit van Grieken land echt heel schrijnend is. Dat Eu ropa geen oplossing heeft voor dit probleem. En over mezelf: dat ik niet zo moet zeiken soms, haha. Maar vooral dat ik nog veel meer vragen heb dan voordat ik op pad ging.'' Politiek Het komt allemaal door de vluchte- lingenbuddy van haar moeder. Een superslimme jonge chirurg uit Syrië. Ronja Baatz (25) dacht: wat doe jij hier? En hoe ben je hier gekomen? Omdat Ronja graag dingen zelf uit zoekt en niet bang is uitgevallen, nam ze in maart (vlak voor de coronacrisis) de bus naar Kavala in Griekenland, en pakte daar de ferry naar Lesbos, een van de plekken waar mensen Europa proberen binnen te komen. En toen stond ze daar dus ineens voor het vluchtelingenkamp Moria, nadat ze in eilandhoofdstad Mytilini een kaartje had gekocht voor de bus. Het kamp is inmiddels afgebrand, maar herbergde toen nog 25.000 op elkaar gepropte vluchtelingen. Ze liep naar binnen. „Dat was een van de grootste verrassingen van mijn reis. Je kunt gewoon naar die plekken toe. Je googelt het, je stapt in de bus, en je bent er." Moria was een enorme verza meling tenten en hutjes. Ronja stapte naar binnen bij de men sen, want ze had duizend vra gen. Niet over wat ze hadden meegemaakt („Dat doe je niet, dat vraag je alleen als je ie mand heel goed kent"), maar wel over hoe ze hier waren gekomen. „Hoe kom je Eu ropa in? Met de bus? De trein? De boot? Lopend? Ik pakte de kaart erbij en we zochten samen Lesbos op. Dan zie je dat het heel dicht bij Turkije ligt. Later ben ik op de fiets naar het strandje gefietst, waar veel bootjes aan komen. Echt een heel saai strandje." Echte gevaren Haar reis van drie we ken langs de vluchte- lingenroute heeft nog een dimensie voor de vierde jaars geneeskunde in Leiden: ,,Ik wil de verhalen op de grond begrijpen. Als ik klaar ben, wil ik aan het werk in vluchte lingenkampen. Dat woensdag 23 september 2020 - Ronja Baatz Omdat ze denkt dat ze niet de enige is met vragen, besloot ze een site te maken van haar tocht: fortress- europe.nl. ,,Ik wil dit verhaal vertel len en uitleggen hoe de Europese politiek erachter in elkaar zit, zodat mensen bij de koffieautomaat een genuanceerd debat kunnen voeren. Er zijn zoveel grijstinten als je verder kijkt dan grenzen open of grenzen dicht! Ik heb zelfs al een leraar maat schappijleer gevonden die mijn pro ject in zijn klas wil testen. Een intro ductiecursus Europese immigratie politiek. Nee, dat is niet saai. Ik heb geprobeerd het leuk en entertaining te maken. Het is een avontuur, een spannend verhaal!'' Vandaag wordt ook voor haar een spannende dag. In Brussel presen teert de Europese Commissie het nieuwe migratiepact, in een poging het Europese vluchtelingenbeleid vlot te trekken. Student in het spoor van de vluchtelingen Mark van Assen Brussel TM Ronja Baatz trok drie weken door Grie kenland om te kijken hoe vluchtelingen leven. privéfotos en foto GUUS SCHOONEWILLE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10