8 NIEUWS Trump meldt snel nieuwe rechter De aankoop van miljoenen coronavaccins voor de Nederlandse bevolking gebeurt volledig uit het zicht. In wiens voordeel is dat? ,,Als je als overheid geen paal en perk stelt, bepalen de farmaceuten de regels." We zijn toch juist gebaat bij zoveel mogelijk openheid? De Amerikaanse president Donald Trump stelt vrijdag of zaterdag de kandidaat voor die hij als opvolger wil van de on langs overleden opperrechter Ruth Ginsburg. Hij zei tegen zender Fox News te willen wachten tot na de afscheids- diensten voor Ginsburg. Zij maakte naam als liberaal en progressief rechter. De nomi natie voor het Hooggerechtshof wordt met spanning afgewacht. Met zijn favoriet kan Republi kein Trump een forse stempel drukken op het hof, de hoogste rechtbank van de VS. Volgens Trumps rivaal bij de presi dentsverkiezingen, de Demo craat Joe Biden, moet de Ame rikaanse kiezer beslissen wie het nieuwe lid van het Hoogge rechtshof kan voordragen. Hij wil niet dat de Republikeinen kort voor de verkiezingen de benoeming er doorjagen. Uit eindelijk beslist de Senaat, over de benoeming. Ginsburg zelf zou hebben ge zegd dat pas na de verkiezingen over haar opvolging zou moe ten worden beslist. Het gaat om meer dan een verkeers overtreding. Een auto is een moordwapen Coronabesmettingen in etmaal boven de 2000 Het aantal coronabesmettingen is in 24 uur met 2217 gestegen. Voor het eerst komt het aantal gemelde positieve tests in een etmaal boven de 2000 uit. Daarnaast registreerden de gezondheidsdiensten 26 zie kenhuisopnames en twee sterf gevallen, blijkt uit de data van het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieu (RIVM). De regio Rotterdam-Rijnmond telde 342 nieuwe gevallen, Am- sterdam-Amstelland 306 en Haaglanden 203. Politie wll test met voorrang Kijken naar sarcofaag Geen korting op collectieve lke keer als de Euro pese Commissie een voorlopige deal heeft gesloten over de aan koop van een corona- vaccin, verschijnt er een keurig bericht op de website van de Rijksoverheid. Daarin staat het aantal vaccins dat door Europa is aangekocht, om wat voor soort vaccin het gaat en - als we geluk hebben - nog een quote van minister van Volksgezondheid Hugo de Jonge, die dan spreekt van 'veelbe lovende stappen' en 'wedden op meerdere paarden'. Daar blijft het bij. Hoeveel Neder land kwijt denkt te gaan zijn aan de gekochte vaccins? Het blijft onver meld. Welke landen er voor en welke na ons komen in de leveringsrij? On bekend. Wie wanneer aansprakelijk is bij mogelijke bijwerkingen? We komen het niet te weten. Inhoudelijke details over de vaccindeals zijn door het kabinet in juni tot staatsgeheim verklaard, met als reden dat er informatie in staat die 'ernstige schade kan toebrengen aan het belang van Nederland of zijn bondgenoten'. In juni onderhandelde Nederland samen met Duitsland, Frankrijk en Italië nog zelf met de farmaceuten in een 'vaccin-alliantie', later smolt dat team samen met een vertegenwoordiging van de Europese Commissie. Dat resulteerde in één definitieve overeenkomst - met AstraZeneca - en vijf voorlopige deals. Ook vanuit Brussel geen aan vullende informatie over al die deals, volgens een commissiewoordvoerder 'om het succes van de onderhande lingen niet in gevaar te brengen'. En dus blijft de gewone burger beteuterd achter. Er worden vaccins gekocht van zijn of haar belasting geld, maar hoe dat geld wordt uitge geven, en onder welke voorwaarden, is tot dusver ongewis. Opvallend: de VS meldt in de regel wél wat er voor vaccins wordt betaald. GroenLinks-Europarlementariër Kim van Sparrentak noemt het ge brek aan informatie 'enorm frustre rend'. ,,Als politicus kan ik zo mijn controlerende taak niet uitvoeren." SP-Tweede Kamerlid Henk van Ger- ven ziet met lede ogen hetzelfde gebeuren als in 2009, toen de besluit vorming over de aankoop van Mexi caanse griepvaccins ook achter geslo ten deuren plaatsvond. Destijds legde hij de toenmalige mininster Ab Klink - en diens opvolger Edith Schippers - daarover het vuur aan de schenen. Van Gerven vond dat de beleidsma kers te veel hun oren lieten hangen naar de farmaceuten. En opnieuw is hij bang voor 'coronacashen'. ,,Dat farmaceuten financieel gewin willen halen uit de crisis. Als we met z'n al len corona willen verslaan, zijn we toch juist gebaat bij zoveel mogelijk openheid?" Nonsens Krijg je een betere deal met een farmaceut als je die geheim houdt? Juriste Ellen 't Hoen noemt dat 'non sens'. ,,Bij geneesmiddelen hoor je dat ook argument ook vaak. En uit eindelijk kom je er dan meestal ach ter dat elk land zo'n beetje dezelfde prijs betaalt. Bovendien: de farma ceuten hebben alle informatie wél, want die praten met alle individuele landen. Dus vanuit beleidsoogpunt is het helemaal niet slim." 't Hoen is al vele jaren internatio naal actief op het gebied van intellec tueel eigendom in de farmaceutische wereld. Ze adviseert tijdens de coro nacrisis onder meer wereldgezond heidsorganisatie WHO over de vraag hoe kennis over vaccins zoveel moge- Koop Alzheimer Socks en vecht mee! dinsdag 22 september 2020 GO WASHINGTON Madeleine van Toorenburg (CDA) wil automobilisten die rode kruizen boven de weg negeren hard aanpakken, bijvoorbeeld door spijkermatten op de weg te leggen. BILTHOVEN HILVERSUM Politiemensen zou den net als perso neel in de zorg en het onderwijs voor rang moeten krijgen bij het afnemen van coronatesten. An ders wordt het moei lijk om alle diensten ingevuld te krijgen, zei Mireille Beentjes van de landelijke korpsleiding bij Spraakmakers op Radio 1. Jan Struijs, voorzitter van de Nederlandse Politie Bond (NPB) deelt die wens. LEIDEN Het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden begint van daag met onderzoek naar en restauratie van een Romeinse sarcofaag. Het pu bliek kan op werkda gen toekijken bij de werkzaamheden. DEN HAAG Het is vanaf 2023 niet meer toege staan dat zorgverze keraars hun klanten een korting geven op de basispremie omdat ze als groep een zorgverzekering aanschaffen. Dat schrijft minister Ta mara van Ark (Medi sche zorg) aan de Tweede Kamer. Het voordeeltje voor de een werd veelal be taald via een nadeel voor de ander. En dat is onwenselijk, aldus Van Ark. Vaccindeals gesloten achter de schermen Stephen Friedrichs Chris van Mersbergen Den Haag - Henk van Gerven, SP-Kamerlid Alzheimer Socks alzheimersocks.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8