7 De communicatie rond de nieuwe regionale coronaregels in de Randstad verliep ronduit gebrekkig, stellen communicatie-experts. Voor veel Nederlanders was het na de persconferentie gissen waar ze de regels voor hun stad of regio konden vinden. Niet voor het eerst in de coronacrisis krijgt het kabinet kritiek op de com municatie. Luidde het verwijt een half jaar geleden dat de live persconferen ties warrig verliepen - iets dat premier Rutte ruiterlijk toegaf- nu betreft het de bekendmaking van de regionale co- ronaregels. Nadat Rutte en minister De Jonge vrijdagavond live hun ver haal hadden gehouden, zouden na dere lokale regels voor probleemre gio's Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Haarlem, Leiden en Delft bekend worden. Dat gebeurde echter pas veel later. Veel Nederlan ders hadden geen flauw idee welke ex tra regels er voor hun regio gingen gel den vanaf zondag 18.00 uur. ,,Deze persconferentie verdient, in tegenstelling tot de meeste daarvoor, geen schoonheidsprijs", oordeelt communicatiedeskundige Paul Stam- snijder van De Reputatiegroep. ,,Het kabinet doet wel een landelijk appel op mensen, maar de nadere lokale in vulling van de coronamaatregelen ontbreekt. Veel mensen zijn daardoor in verwarring achtergebleven." Stamsnijder beklemtoont dat lokale maatregelen complexer zijn te bren gen dan één duidelijke set landelijke regels. ,,Dat gezegd, verwachtte ik dat Rutte en De Jonge op zijn minst zou den aangeven waar Nederlanders de Elke veiligheids regio heeft zijn eigen eilandje specifieke informatie voor hun stad of regio zouden kunnen vinden. Nu werd er te weinig handelingsperspec tief gegeven, waardoor mensen het niet meer wisten." Hoogleraar gezondheidscommuni catie Julia van Weert is eveneens kri tisch. ,,Kijk, de basisregels zijn helder, die kennen de meeste mensen nu wel. Regionaal afwijken is prima, maar dan moet je in je communicatie wel helder zijn. Nu was dat niet zo, en dan creëer je verwarring." Communicatie-expert Lars Duurs- ma - hij coacht ceo's, politici en spre kers - noemt de overheidscommuni catie 'onduidelijk'. ,,Ik woon in Am sterdam en mijn vriendin danst bij het Nationale Ballet. Nu alle bijeenkom sten met meer dan vijftig mensen niet meer mogen, zal dat ook voor haar ef fect hebben, dacht ik. Blijkt er echter een uitzondering te zijn voor culturele instellingen, maar dat lees je niet op de pagina van de Veiligheidsregio Am- sterdam-Amstelland." Met het noemen van de veiligheids regio stipt hij een van de onderlig gende manco's aan. Duursma: ,,In Ne derland zijn veel bevoegdheden gere gionaliseerd. Elke veiligheidsregio heeft zijn eigen eilandje." De nieuwe coronawet moet die regie deels weg halen bij de veiligheidsregio's, maar is nog niet ingegaan. ,,Het kabinet lijkt daarop te wachten." Daar komt bij dat de meeste Nederlanders überhaupt niet weten dat de veiligheidsregio's over de lokale coronaregels gaan. Beroerde crisiscommunicatie is het resultaat. Tegelijk blijft het opmerke lijk dat niemand vanuit het kabinet de steden heeft verzocht om alle lokale informatie vooraf paraat te hebben, zodat deze na de persconferentie met een via alle lokale communicatiekana len - inclusief Facebook - uitgestuurd kon worden. Onder meer Amsterdam, Den Haag, Utrecht en Leiden plaats ten de nieuwe lokale regels pas veel la ter op hun website. Burgemeesters ga ven vrijdag interviews aan regionale kranten en omroepen, waaronder de lokale edities van deze krant, maar pas 's avonds. Journalisten werden niet in de middag al actief geïnformeerd over of voorbereid op het nieuws. Communicatiegoeroe Stamsnijder legt voor een volgende keer de regels van effectieve communicatie nog eens uit. „Belangrijkste is one voice: spreek met één stem. Er is al zoveel verwar ring, de overheid moet precies uitleg gen wat er dient te gebeuren en wat de maatregelen zijn. Idealiter gebeurt dat in trapjes: eerst de landelijke regels, vervolgens de regionale." Hoogleraar gezondheidscommuni catie Julia van Weert ziet genoeg ver- beteringspunten. ,,Rutte en De Jonge probeerden grote urgentie uit te stra len, maar maatregelen alleen zijn niet voldoende. Om twaalf uur geen nieuwe mensen in de kroeg en om één uur de deur dicht, klinkt niet als iets dat werkt. Je moet mensen dan beter overtuigen van waaróm dat het aantal besmettingen zal voorkomen." Van Weert vindt dat kabinet en rijksoverheid beter hun best moeten doen om Nederlanders zich aan de co- ronaregels te laten houden. ,,De regels kennen is niet genoeg om je ergens aan te houden. Mensen weten ook dat roken slecht is, maar toch roken grote groepen nog." Ze adviseert de over heid actief mee te denken met be paalde groepen. ,,Als je weet dat een groot deel van de coronabesmettingen zit bij studenten, dan richt je je toch daarop? Zij hebben sociale behoeften, die verdwijnen niet met strengere re gels. Help ze dus activiteiten te beden ken die wel binnen de regels passen." Pr-expert Duursma ziet het liefst een eenvoudig stoplichtmodel bij de coronaregels. ,,Een kaartje van Neder land met rode, oranje en gele regio's, waarbij je meteen kunt zien welke re gels in die regio's gelden. Hij zou ver der graag zien dat de overheid meer concrete voorbeelden geeft van wat wel en niet mag." dinsdag 22 september 2020 GO Van linksboven met de klok mee: Corona-coaches in het Deventer Zie kenhuis; Hubert Bruls, burgemeester van Nijmegen en voorzitter van het Veiligheidsberaad, spreekt de media na een overleg in Utrecht; burge meester Femke Hal- sema van Amster dam bij een overleg van het Veiligheids- beraad; burgemees ter Ahmed Abouta- leb geeft het voor beeld bij de mond kapjesplicht op drukke plekken in het centrum van Rotterdam. fotosanp, FOTO HISSINK, JAN DE GROEN Verwarring in de regio na stuntelige communicatie David Bremmer Rotterdam - Lars Duursma, communicatie expert De persconferentie vrijdag van premier Rutte en gezondheidsminister De Jonge. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7