is ingehuurd om wijs te zijn 'Grove taal is afleiding van de gebrekkige aanpak coronacrisis' 5 een demonstratie naar aan leiding van de mislukte Turkse coup, kregen van Rutte te horen dat ze 'moes ten oppleuren'. En in aanloop naar de ver kiezingen van 2017 zei Rutte in een interview met deze krant: ,,Dat zeg ik tegen ie dereen. Als het jou hier niet bevalt, ga het land uit, ga weg! Dat is toch een keuze die je hebt? Als je in een land woont waar je je zo kapot er gert aan hoe we hier met el kaar omgaan. Je hebt de keuze, ga weg! Je hoeft hier Ik zou die raddraaiers het liefst in elkaar willen slaan niet te zijn!'' Rutte pleegt zich ook nog weleens kras uit te drukken als hij een moreel ap pel doet. Het was zijn toenma lige vicepremier Asscher die hem daar de noodzaak van deed inzien. Later heeft Rutte openlijk gezegd dat hij het 'bij mijn functie' vindt horen om te normeren. Bijvoorbeeld op die momenten dat anderen met oud en nieuw ambu lance-medewerkers en brand weerlieden te lijf gaan. In ja nuari vorig jaar zei Rutte: ,,Ik zou die raddraaiers het liefst in elkaar willen slaan.'' REACTIES OPPOSITIE bij de formulering van de RIVM-richtlijnen. Door het ka binet is altijd beweerd dat dit niet zo was.'' Levensgevaarlijk Verder vindt Marijnissen het 'levensgevaarlijk' dat het niet lukt om voldoende te testen. „Overal berichten over over volle teststraten en lange wachttijden. GGD's beperken op dit moment het contacton- derzoek terwijl het zo belang rijk is. Waarom is dit nog steeds niet op orde?'' PVV-leider Geert Wilders legt de schuld van alle proble men vooral bij coronaminister Hugo de Jonge. Wilders: ,,Het is een totale wanprestatie van De Rutte haalde gisteren hard uit naar supporters die de coronare- gels negeren, die onder meer voorschrijven dat zij hun stem niet mogen verheffen in het sta dion. „Gewoon je bek houden als je daar zit'', aldus de premier. „Taalgebruik leidt af van het telkens afschuiven van de ver antwoordelijkheid", constateert PvdA-leider Lodewijk Asscher. ,,Regel het testen en het bron- en contactonderzoek, neem re gionaal effectieve maatregelen, breng je crisiscommunicatie op orde en je hoeft mensen niet uit te schelden.'' Jesse Klaver (GroenLinks) vindt dat de premier wel erg hoog van de toren blaast. ,,Met grote woorden anderen de maat nemen, terwijl je zelf je zaken niet op orde hebt - testen, mondkapjes, Grapperhaus -, tast de geloofwaardigheid van het kabinetsbeleid aan." Vanavond praat de Tweede Kamer weer met het kabinet over de gang van zaken tijdens de coronacrisis. De capaciteits problemen bij het testen en de stilletjes aangepaste mondkap jesrichtlijn van het RIVM voor de ouderenzorg zitten de parle mentariërs niet lekker. Ook overtreding van de coronaregels door minister Ferd Grapperhaus op zijn eigen bruiloft blijft een gevoelig punt. ,,De SP wil een eerlijke over heid die mensen kunnen ver trouwen'', meldt partijleider Li lian Marijnissen. ,,Het is dan ook kwalijk en zorgelijk dat dit nu op het spel wordt gezet, doordat nu blijkt dat het tekort aan beschermingsmiddelen wel degelijk een rol heeft gespeeld GGD's beperken het contactonderzoek. Waarom is dat nog niet op orde? Jonge dat na ruim een half jaar de testcapaciteit nog steeds on voldoende is, met alle gevolgen van dien voor onze gezondheid, vrijheid en economie. De Jonge is een kletsmajoor met gladde schoenen die zijn werk niet aankan.'' Volgens de PvdA moet het ka binet de crisisstructuur die in de eerste maanden werd gehan teerd, weer in ere herstellen. Concreet wil Asscher dat er weer tweewekelijks een advies van een 'Outbreak Management Team-plus' uitkomt, bestaande uit virologen en deskundigen vanuit andere disciplines. Ook moet het kabinet weer op regel matige basis verantwoording af leggen voor het gevoerde beleid, via vaste brieven of persconfe renties. ,,Dit wordt geen gezellig de bat'', voorspelt fractieleider Corrie van Brenk (50Plus) over vanavond. ,,Het nieuws over de aangepaste richtlijn is stuitend. Daar moet de onderste steen nu echt boven. En ook de situatie bij de GGD's is een chaos. Ik be gin steeds meer te betwijfelen of minister De Jonge nog de juiste man is voor deze klus. Hij moet met een goed verhaal ko men, anders weet ik niet of hij eind van de avond nog in die mooie ministersschoenen staat.'' Breng je crisiscom municatie op orde en je hoeft mensen niet uit te schelden dinsdag 22 september 2020 GO -2019 Bij de wed strijd ADO Den Haag tegen Groningen ging het alleen in het jongerenvak niet volgens de regels. FOTO BSR AGENCY Het kabinet moet eerlijk de vinger op de zere plek leggen en de grote problemen bij de aanpak van de coronacrisis snel oplossen, vindt de oppo sitie. Het gescheld van pre mier Rutte op voetbalsuppor ters is slechts een afleidings manoeuvre. Edwin van der Aa Den Haag - Lilian Marijnissen, SP - Lodewijk Asscher, PvdA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5