II Kermis in Hulst gaat aangepast door Biervliet ligt aan kop bij nieuwbouw woningen in Terneuzense dorpen Infoavond De Kampagne online in de herkansing 7 KINDERCURSUS ROBOT MAKEN Een minirobot bouwen moeilijk? Nee hoor, een kind kan het. Letterlijk. Heinrich Bierman uit Clinge wil dat laten zien met cursussen programmeren en robotica voor kinderen. TERNEUZEN De eerder afge laste informatieavond over de ontwikkelingen op de Terneu- zense Kop van de Noordstraat en 'De Kampanje', wordt morgen ingehaald. Ditmaal gebeurt dat achter de pc. Op de hoek waar de slopersha mer in 2012 korte metten maakte met de verpauperde panden, verrijst nu De Kampanje. Het ge trapte pand ontleent zijn naam aan het hogere deel van oude zeilschepen. Het complex biedt ruimte aan 26 appartementen en op de begane grond komt het nieuwe onderkomen van de bi bliotheek. Hoe de omgeving van het complex wordt ingevuld is aan de gemeente, al hebben inwo ners ook een stem in hoe hartje Terneuzen eruit komt te zien. De eerder belegde informatie avond waar inwoners konden zien wat de plannen zijn en kri tiek of eigen suggesties konden geven, ging vanwege de corona- regels niet door. Herkansing Woensdagavond is er een her kansing. Ditmaal wordt er geko zen voor een online variant. De presentatie wordt vanaf 19.00 uur live uitgezonden via You- Tube en de Facebookpagina van de gemeente Terneuzen. Vragen en opmerkingen kunnen ge maild worden naar live@terneu- zen.nl of via het reactieformulier op de pagina terneuzen.nl/de- kampanje. De gemeente belooft zoveel mogelijk vragen tijdens de avond zelf te beantwoorden of, wanneer de tijd ontbreekt, via mail. ,,Het is voor ons als ge meente ook de eerste keer dat we het op deze manier doen", zegt Petra de Vliegher, projectleider bij de gemeente Terneuzen. ,,Ik ben ook benieuwd hoe het loopt. Mogelijk dat we op deze manier een groep mensen bereiken die we op reguliere infoavonden niet zien. Als dit bevalt zou dit, ook na corona een methode kun nen zijn." Bij Heinrich op tafel staat van alles te knip peren en te piepen. Van kleine robotjes die met elkaar communiceren tot grotere robots die je kunt laten voetballen met elkaar. ,,De kleine robots kunnen kinderen in acht lessen leren bouwen en program meren'', vertelt Heinrich. Zonder technische aanleg of voorkennis. Heinrich weet waar hij het over heeft, hij gaf met succes al lessen op een school in Zuid-Afrika. Heinrich, zijn vrouw Jané en hun kinderen Reigardt (7) en Marcella (5) verhuisden namelijk van Zuid- Afrika naar Nederland. Vorig jaar augustus streken ze neer in Apel doorn, voor het werk van Jané. Ze werkt in de farmacie en reist veel door België en Nederland. Het ge zin Bierman zocht daarom een plek bij de Belgische grens en afge lopen april werd dat Clinge. Heinrich wil zijn lessen onder de naam Krijger XP voortzetten in Zeeuws-Vlaanderen. In Zuid- Afrika werkte hij eerst in de ICT- branche als analist en haalde een paar jaar geleden de Master of Business Administration, een master die gericht is op bedrijfs kunde en bedrijfseconomie. Hij richtte zich daarbij op robotica en het overdragen van kennis. ,,Ik was altijd al geïnteresseerd in techno logie en robotica." Hij ziet dat pro grammeren en het gebruik van ro bots bij steeds meer vakgebieden komen kijken. Dat wordt alleen maar meer in de toekomst. Van modeontwerpers tot mensen die in de landbouw werken, geeft hij als voorbeeld. Kinderen pikken het programmeren van een robot snel op, merkt hij. „Vergelijk het met het leren van een taal op jonge leeftijd." Ze hoeven heus niet alle- maal ICT-ers te worden, bena drukt hij. Hij gelooft dat ze er in veel vakgebieden iets aan gaan hebben. ,,Dit zijn de kinderen van de toekomst." En, je eigen robot bouwen, is natuurlijk ook leuk. In acht lessen leren kinderen de programmeertaal Scratch, het ge bruik van sensoren bij robots en ten slotte het daadwerkelijk bou wen van een minirobot. Hij wil ook laten zien waar programme ren en robots al voor worden ge- Ze hoeven heus niet allemaal ICT-ers te worden bruikt. Zo kun je zelf een weersta tion maken. ,,Met een sensor kun je bijvoorbeeld het bodemvocht van een plant meten en de tempe ratuur", laat hij zien. De lessen zijn bedoeld voor kinderen van groep 4 tot en met groep 8. Heinrich heeft ook een programma voor kinderen van groep 1 tot en met 3 en hoopt dat scholen hem in de toekomst ook weten te vinden voor gastles sen. Ook heeft Heinrich al plan nen voor een 'Robot Fight Club' en voetbalspelletjes met robots. De eerste cursus van acht lessen, voor kinderen van groep 4 tot en met 8, begint 15 oktober in Mal- pertuus in Clinge. De les duurt van 15.30 tot 16.30 uur. Meedoen kost 100 euro, inschrijven via heinrich@krijgerxp.com. Meer in formatie: krijgerxp.com. Door heel Zeeuws-Vlaanderen werden de afgelopen tijd al ver schillende kermissen gehouden. De kermis in Terneuzen, met der tig attracties, laat sinds afgelopen weekend zien dat een grotere ker mis ook prima kan met inachtne ming van alle coronamaatregelen. De najaarskermis op de Grote Markt in Hulst gaat dertien attrac ties tellen, zoals de autoscooters, kindermolen, grijpkraam, schiet- kraam, minicars en touwtje trek ken. Er wordt een terrein met een in- en uitgang gemaakt en er zijn verplichte looproutes. Exploitan ten zorgen voor desinfectiemidde- len. De kermis opent op vrijdag 2 ok tober aan het eind van de middag en duurt tot en met dinsdag 6 ok tober. De markt is vanaf dinsdag 29 september afgesloten voor de op bouw van de kermis. De donder- dagmarkt wordt daarom op 1 okto ber gehouden bij de kerkmuur van de basiliek en op 5 oktober wordt de maandagmarkt aan De Statie gehouden, op het parkeerterrein voor de Action. TERNEUZEN Woningbouw in de Terneuzense dorpen komt op gang, met voorop Biervliet, gevolgd door Koewacht en ook Sluiskil. In Biervliet ligt het initiatief bij landbouwmechanisatiebedrijfVer- vaet. Medewerkers Jonathan Hoek man en Adri Dieleman zijn er, naast hun gewone werk, actief met de ontwikkeling van nieuwbouw. Op de hoek van de Schoollaan en Jacoba van Beierenstraat zijn eerder dit jaar negen woningen opgele verd. Aan de I. C. van der Linde straat begint eind dit jaar, ook op een oude schoollocatie, de bouw van nog eens zes koophuizen. Aan interesse geen gebrek, laat Adri Dieleman weten. Voor de Schoollaan-Van Beierenstraat wa ren ruim dertig liefhebbers, van wie de meesten van buiten het dorp. ,,Biervliet is via de ver nieuwde N61 (Hoek-Schoondijke) heel goed ontsloten, dat zie je te rug." Plan Vageland Koewacht kan ook weer eens uit breiden. Een groot nieuwbouw- plan aan de Emmabaan is daar on langs in de verkoop gegaan, met in de eerste fase 28 koopwoningen en 12 vrije kavels. Van de laatste zijn er 3 verkocht en op alle andere rust een optie. Van de woningen zijn er 2 verkocht en op zes is een optie ge nomen. De verkoop is pas enkele weken geleden begonnen. Het plan heet Vageland; met 'vage' grond kon de landbouw weinig beginnen. De zandigere bodem is gevormd in de ijstijd, vandaar ook dat twee wo ningtypes Vuursteen en Krijt zijn gedoopt. Het wachten is in Koewacht tot er genoeg huizen zijn verkocht, in Sluiskil zijn bouwvakkers al aan de slag. Vijf vrije kavels aan de Baljuw laan zijn er 'weggevlogen', nadat de gemeente Terneuzen de grondprijs verlaagde tot tachtig euro per vier kante meter. dinsdag 22 september 2020 'Taal leer je jong het beste, ook een programmeertaal' Sophie Stockman Clinge Heinrich Bierman met voorbeelden van robots die de kinderen kunnen bouwen. foto camile schelstraete -Heinrich Bierman De najaarskermis in Hulst gaat door, in aangepaste vorm. De Grote Markt in hartje Hulst blijft de vertrouwde locatie. Sophie Stockman Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54