Van Maikel Harte tot winnaars We Want More in het Ledeltheater IN DE REGIO 6 Molens van200meter hoog MIJN DORP, MIJN STAD Vanuit Sas van Gent zullen de nieuwe molens bij Zelzate goed te zien zijn. De rotorbladen reiken tot tweehonderd meter hoogte. Ter vergelijking: de 22 oudere windtur bines in de Koegorspolder bij Ter- neuzen komen tot 120 meter. Het maximum vermogen verschilt ook nogal. De twee bij Zelzate zitten op 4,5 megawatt, die in de Koegorspol der op 2 megawatt. Initiatiefnemer van het wind- parkje bij Zelzate is energieconcern EDF Luminis. Het vorige centrum rechtse dagelijks gemeentebestuur van Zelzate was tegen het project, onder meer omdat het te dicht te gen het centrum van Zelzate zou komen. Speerpunt Het nieuwe, linkse college van Bur gemeester en Schepenen in Zelzate heeft van energieverduurzaming een speerpunt gemaakt en het plan wel toegestaan. Het college van B en W van Ter- neuzen was vooraf niet geïnfor meerd en schreef er begin vorig jaar een boze brief over aan Zel- zate. Terneuzen hield het daarbij. ,,Ik hou er niet van dat overheden elkaar met procedures bestoken", zei wethouder Frank van Hulle toen. Onderzoeken hadden boven dien uitgewezen dat de windtur bines geen schadelijke gevolgen hebben voor de omgeving, zoals het vlakbij gelegen natuurgebied Canisvliet. Terneuzen is ondertussen zelf ook nog bezig met locaties voor windturbines, vertelde wethouder Ben van Assche onlangs in de raadscommissie omgeving. Een krappe meerderheid van de ge meenteraad (zestien tegen vijftien stemmen) keurde in mei een alge meen plan voor windenergie in de Kanaalzone af. In het plan werden onder meer eisen gesteld aan de afstand tot woonbebouwing. Van Assche wil nu verder met individuele aanvra gen en hoopt in oktober met een voorstel te komen. Waarschuwing Of daar een meerderheid voor is, is de vraag. CDA-fractievoorzitter Jos van Ginneken liet in de raadscom missie alvast een waarschuwing horen. De provincie heeft de Ka naalzone aangewezen als concen tratiegebied voor duurzame ener gie. Als Terneuzen zelf geen stap pen zet, kan de provincie plannen opleggen, vreest Van Ginneken. Twee locaties waren eerder in beeld, de Axelse Vlakte langs het Kanaal Gent-Terneuzen en de Pau- linapolder ten noorden van Bier vliet. Vooral tegen de komst van wind turbines op de Axelse Vlakte is ver zet gerezen. Glastuinbouwers in de buurt zijn bang voor schaduwwer king van de rotorbladen over hun kassen. Regelen, uitzoeken, bestaande contracten aanpassen en nieuwe acts boeken. Directeur Justyna Bolsius van het Ledeltheater had het er de afgelopen tijd druk mee, maar het resultaat mag er zijn. Zo staat Maikel Harte vanaf 30 sep tember een aantal keer op de plan ken met de Coronasessies, Lappie Lapstok speelt op 11 oktober de première van haar voorstelling Stuk! en op 4 oktober speelt Vuile Huichelaar het stuk Het feest kan beginnen, met cabaret en muziek. Justyna heeft de functie van pro grammeur op zich genomen na het overlijden van haar man en creatief leider John Bolsius op 30 mei. Justyna, het bestuur, de vrij willigers en medewerkers waren Het is een kans en een uitdaging. Ik voel me als een visje in een diepe oceaan van meet af aan vastberaden om Johns levenswerk voort te zetten. ,,Op 4 juni zijn we van start ge gaan met de bioscoop", vertelt Jus- tyna. ,,We hadden de afgelopen tijd voldoende publiek en zijn met Film by the Sea in zee gegaan." Veel theatervoorstellingen zijn nog geprogrammeerd door John. Voor de gaten die in het pro gramma vielen, boekte Justyna nieuwe acts. ,,Het is een kans en een uitdaging. Ik voel me als een visje in een diepe oceaan." Portugese fado Zo heeft het Ledeltheater het enige Zeeuwse optreden van FADOpe- los2 te pakken op 12 december. Het duo, dat Portugese fado brengt met zang en gitaar, won afgelopen zomer het SBS6-televisiepro- gramma We Want More. Er kunnen momenteel negentig mensen in het theater, vertelt Jus- tyne. ,,We hebben gelukkig al een systeem voor luchtcirculatie dus daar boffen we mee." Concert in Porgy en Bess Orgelconcert in Grote Kerk Drive-in versie Zomerfilm mEf/, v, dinsdag 22 september 2020 Turbines bij grens met Zelzate Pal aan de grens bij Zelzate, op het werkterrein van aanne mingsbedrijf Jan De Nul, komen twee gigantische windturbines. De gemeente Terneuzen is zelf ook nog bezig met locaties voor windturbines. Harmen van der Werf Zelzate Van Maikel Harte tot de win naars van het televisiepro gramma We Want More. Het Le- deltheater in Oostburg heeft een gevarieerd najaarspro gramma. Sophie Stockman Oostburg - Justyna Bolsius, directeur Ledeltheater Het hele programma is te vinden op ledeltheater.nl. TERNEUZEN Violiste Merel Vercam- men en pianist Dina Ivanova geven zondag een optreden bij Porgy en Bess. Het duo speelt werken onder de titel The Legacy of the Bou- langer Sisters. De wer ken zijn afkomstig van twee zussen die leefden in het laat-romantische Frankrijk. Het duo is vanaf 15.00 uur te horen. Kaarten kosten 15 euro en zijn verkrijgbaar via porgyenbess.nl TERNEUZEN Martin Mans geeft za terdag een orgelconcert in de Grote Kerk Terneu zen. Hij speelt een pro gramma met improvisa ties op verzoek. Aan vang om 19.30 uur. De entree bedraagt 8 euro voor volwassenen. Jon geren tot 14 jaar hebben gratis toegang. Reserve ren van tickets vindt plaats via: orgelcon- cert.grotekerkterneu- zen.nl. HULST Het evenement Zomer film Hulst vindt zaterdag doorgang als drive-in va- Organist Martin Mans. foto ane mulder riant. Traditiegetrouw wordt er in de zomer een film vertoont op het Oranjebolwerk. Dit jaar zitten de aanwezigen niet samen op het gras veld, maar in hun auto's. Verkeersregelaars diri- geren de auto's vanaf 19.30 uur naar de juiste plekken. Kaarten voor de drive-in editie kosten 10,00 euro inclusief een snackpakket. Zie voor meer informatie en kaar ten zomerfilm.nl. AARDENBURG Kaai- plein, 08.00-12.00 uur: Weekmarkt; Weststraat 37, 14.00 uur: Kleur Samen; Ar cheologisch Mu seum, 10.00-17.00 uur: Open, expositie; AXEL Museum Het Warenhuis, 12.30 17.00 uur: Open, ex positie; BIERVLIET Dorps huis, 19.30 uur: Vra- genhalfuurtje dorps raad; HULST De Lieve, 09.00 en 13.00 uur: Biljarten; Bibliotheek, 10.30 -11.30 uur: Taal- café; Tijdens ope ningsuren, foto expo- sitie over 111 mooiste plekjes in Zeeland; NIEUWVLIET Speel- boerderij Pierewiet, 11.00-18.00 uur: Open; SAS VAN GENT Kei zer Karelplein, 08.30 15.00 uur: Week markt; De Statie, 13.30 uur: Creaclub; SCHOONDIJKE Het Klinket, 11.00-18.00 uur: Maisdoolhof; SINT - JANSTEEN De Warande, 13.00 uur: Biljarten; 14.00 uur: Jeu de boules; SLUIS Molen, 10.00 - 17.00 uur: Open; TERNEUZEN Portaal van Vlaanderen, 12.30-17.00 uur: Info centrum open; Biblio theek, 09.30-11.30 uur: Klik tik, weg wijs op computer en tablet; Centrum, ker mis; De Veste, 10.00 uur: Zitgymnastiek, biljarten; 13.30 uur: Handwerken, soos; VOGELWAARDE Bij Dorpscentrum, 12.30 15.30 uur: Week markt; IJZENDIJKE Museum Het Bolwerk, 13.00 17.00 uur: Open, info centrum Staats- Spaanse linies. Voor veel activiteiten moet worden gere serveerd. FADOpelos2 won het SBS6-programma We Want Moreen staat binnenkort in het Ledeltheater. FOTO DION BIERDRAGER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 53