Zuiltjes markeren de plek waar bij de Watersnood de dijken braken IN DE REGIO HM SS# I -■ - -M 6 Inwoners mogen meedenken MIJN DORP, MIJN STAD a" Borsele heeft een begroting van 52 miljoen euro. Het overgrote deel van dit budget wordt uitgegeven aan vaste zaken. Denk aan wette lijke taken zoals bijvoorbeeld uitga ven rond Wmo en jeugdzorg. Alle maal budget waar de gemeente niet de vrije hand in heeft en waar je niet (of nauwelijks) op kunt bezui nigen. Wat overblijft is een pot van 6 miljoen euro waar de gemeente wel vrijelijk over kan beschikken. Omdat zo'n groot deel van de be groting vast ligt, moeten de bezui nigingen gevonden worden in de Als je taken hebt dan kun je zeggen: het minimum is voor ons het maximum extraatjes en plannen waar wél in vloed op is. Harde keuzes zijn vol gens burgemeester Gerben Dijk- sterhuis onvermijdelijk. ,,De opgave is best groot. Als je wettelijke taken hebt dan kun je, net als Middelburg, zeggen: het mi nimum is voor ons het maximum", zegt Dijksterhuis. Dat betekent concreet dat je als gemeente de keuze hebt om alleen datgene te doen wat de wet voorschrijft en te schrappen in alle extraatjes die de gemeente nu nog voor haar reke ning neemt zoals de opvoedonder- steuning. Door ook hier naar te kij ken, hoefje minder te schrappen in het vrije budget en kan de ge meente eens een keer extra geld uittrekken voor bijvoorbeeld beter groenonderhoud, het openhouden van een bibliotheek of het aanleg gen van een Cruyff-court. Vragenlijst De inwoners van Borsele worden betrokken bij de besluitvorming. Vanaf vandaag staat een vragenlijst online. Mensen die geen computer hebben kunnen hem opvragen. Daarop kan worden aangeven waarop bezuinigd kan worden en waarop beslist niet. Deze antwoor den worden betrokken bij de eerste keuze die de gemeenteraad nog voor de jaarwisseling gaat maken. De gemeenteraad trekt bijna zes maanden uit om tot een afgewogen besluit te komen. Daarbij is ook de hulp ingeroepen van een adviesbu reau. Dit bureau legt de uitgaven van Borsele naast de uitgaven van vergelijkbare gemeenten met veel industrie zoals Moerdijk of Eems- mond. Dat geeft inzicht in het uit gavenpatroon. Daarnaast kan het bureau ook aangeven wat de gevol gen zijn van bepaalde keuzes. Ove rigens is het bedrag van drie mil joen bezuinigen niet snoeihard. Het kan iets minder, maar ook iets meer zijn. In januari volgt een tweede ronde met inwoners, advies- en dorpsra den en maatschappelijke organisa ties. In maart neemt de gemeente raad een definitief besluit. Sta je bij zo'n paaltje, dan heb je uitzicht over water en land. Maar in 1953 was dat water én water. Ge boren Stavenissenaar Koos Hage maakte de Ramp mee en vindt dat die herinnerd moet blijven wor den. De plaatsing van de paaltjes bij de stroomgaten is zijn project nadat hij eerder al het boek Atlas van de watersnood 1953 publi ceerde. Vier markeringszuiltjes staan op Sint-Philipsland, negen op Tholen. Ze staan daar waar in 1953 een stroomgat ontstond: doorbraken zo diep dat het water er dag en nacht de polders in- en uit stroomde, legt Hage uit. ,,In heel het Rampgebied waren er 96. Ook op Texel; daar ga ik woensdag naartoe om een zuiltje neer te zet ten." Tholen is de eerste Zeeuwse ge meente waar ze geplaatst zijn. La ter volgt ook Schouwen-Duive- land nog, maar dat zal dit jaar niet meer lukken omdat het stormsei zoen eraan komt. Plaquette Hage hoopt dat de andere Zeeuwse gemeenten waar de dij ken braken, ook meewerken. Die moeten dan wel geld beschikbaar stellen. Zoals Tholen dat deed, met 9500 euro voor de dertien paaltjes. En nog eens meer dan 10.000 euro voor een plaquette van anderhalve meter doorsnee waarop alle Thoolse stroomgaten komen te staan. Hage: ,,Die komt uit China en is onderweg naar Nederland. Ik hoop dat die nog voor november geplaatst kan worden." Sport en cultuur voor jongeren Ledenvergadering Groei Bloei Orgelconcert Arno van Wijk dinsdag 22 september 2020 Drie miljoen bezuinigen in Borsele BE a»1— ';y. r ■- 4' y v r -•> -rim a Koos Hage op de dijk bij Stavenisse. foto johan van der heijden Drie miljoen euro. Dat wil Bor sele de komende jaren bezuini gen om een tekort op de ge meentelijke begroting op te van gen. En inwoners mogen daar over meedenken. Melita Lanting Heinkenszand - Gerben Dijksterhuis, burgemeester Wie langs de Thoolse dijken rijdt, ziet daar bovenop sinds afgelopen week her en der kleine zuiltjes staan. Dertien exemplaren, neergezet tussen Anna-Jacobapolder en Poort vliet. Ze markeren de plaatsen waar in 1953 de dijken doorbra ken. Michiel Bouwman Poortvliet THOLEN De gemeente Tholen houdt in samenwerking met Sport- en Cultuur impuls het project Jij op Tholen, Sport Cultuur. Dit project is bedoeld voor kinderen van 4 tot en met 13 jaar die kennis willen maken met sport en cultuurverenigingen in de buurt, met als doel actiever en veelzijdiger gaan sporten en jezelf ontplooien op het ge bied van cultuur en sport. Diverse verenigin gen in de omgeving nemen deel aan dit pro ject. Inschrijven kan via jijoptholen.nl. 'S-GRAVENPOLDER De afdeling van Groei Bloei in Goes houdt donderdag een leden vergadering in de zaal van Ons Dorpsleven. De vergadering begint om 19.30 uur, zaal open om 19.00 uur. Na afloop van het officiële gedeelte wordt de natuurfilm De fascinerende wereld van planten, gemaakt door Sir David Attenborough, gedraaid. GOES Op het Marcussen-orgel Organist Arno van Wijk. foto marcelle davidse in de Grote of Maria Magdalenakerk wordt vrijdag een orgelconcert gehouden door stadsor- ganist van Goes, Arno van Wijk, en sopraan Wendy Roobol. Roobol zingt op grote podia in binnen- en buitenland. Op het programma staat muziek van Louis Vierne, Margreeth Chr. de Jong en Hendrik Andriessen. Aanvang 20.00 uur. info@muziekindegrote- kerkgoes.nl. COLIJNSPLAAT GalleryMaritime, 12.00-17.00 uur: Ex positie Echt Zeeuws met een groet van ver; GOES Stadskantoor, 08.30-17.00 uur: Ex positie Sur Col; Markt, 09.00-16.00 uur: Weekmarkt; Buurthuis De Pit, 09.30-11.30 uur: Handvaardigheid en koffie drinken voor senioren; Historisch museum de Bevelan- den, 11.00-17.00 uur: Diverse exposities; Galerie Goese Kade, 13.30-16.30 uur: Ex positie Peter van Berkel; Westhof, 13.30-15.30 uur: In loop 'de Samenloop'; Jeugdcentrum Goes- Noord, 19.00-22.00 uur: Inloopavond voor jongeren van 12-23 jaar; Buurthuis De Pit, 19.30 uur: Klaverjas sen; 'S-HEER ARENDS- KERKE Arendhuis, 13.30 uur: Senioren- soos met o.m. bridge; KAPELLE C.D. Ver- eekestraat, 08.00 12.00 uur: Week markt; POORTVLIET Kerk plein, 15.00-17.00 uur: Weekmarkt; SCHERPENISSE Spuidamstraat, 13.00-14.30 uur: Weekmarkt; THOLEN Markt, 08.00-12.00 uur: Weekmarkt; WAARDE Dorpshuis Meer Waarde, 10.00 uur: Wandeling in groep; WEMELDINGE De Wemel, 19.30 21.00 uur: Bijeen komst over de aan pak van wegen in ge meente Kapelle; YERSEKE De Haven, 14.00 uur: Bingo. Voor veel activiteiten moet worden gere serveerd. Een zuiltje, vlak bij de haven van Stavenisse. foto koos hage

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 51