Naar Australië geëmigreerde Rotterdammer (86) zocht veertig jaar zijn kind NIEUWS 3 Gevonden! Johannes Hellemons is van slag en dolgelukkig tegelijk. Veertig jaar lang zocht de geëmigreerde oud-Rotterdammer naar zijn dochter in Nederland. Nu heeft hij Jeannette eindelijk gevonden. Of we op elkaar lijken? We kleppen beiden heel veel, zijn heel spontaan De nu 86-jarige Johannes Hellemons, inwoner van een buitenwijk van de stad Perth in West-Aus- tralië, had de hoop al vrijwel opgegeven. Maar de laatste zoekactie leidde hem alsnog naar zijn dochter Jeannette Stok-Mol (nu 65) in Gilze-Rijen. ,,Ik kan het nog steeds niet geloven.'' Onlangs besloot Hellemons op advies van een vriend uit Rotterdam een oproep te plaatsen in De Oud Rotterdammer, een krant voor vijftig plussers. Zo had hij al eerder een an dere vriend gevonden. Daarna ge beurde wat Hellemons bijna voor on mogelijk hield. Twee Rotterdamse nichten van zijn dochter zagen de ad vertentie en tipten haar. Jeannette Stok-Mol belde daarop meteen haar vader, die al een halve eeuw in Aus tralië woont. ,,Ik was een dagje weggeweest'', vertelt Hellemons. „Toen ik thuis kwam zag ik wel dat ik veel nieuwe mailtjes binnen had gekregen, maar ik wilde eerst eten maken. Toen ging de telefoon. Ik hoorde een mevrouw zeggen 'Bent u Johannes Hellemons? Dan ben ik uw dochter...'", zegt Hel lemons, terwijl zijn stem breekt. „Ik ben er nog stil van, in shock. We heb ben uren met elkaar gesproken." Vreselijk Het eind 1954 gesloten huwelijk met zijn eerste vrouw duurde slechts an derhalf tot twee jaar, vertelt Helle mons. Er kwam wel een dochter uit voort. Hoe graag Hellemons, geboren in Rotterdam-West en later verhuisd naar de Raephorststraat in de wijk Oude Noorden, naar eigen zeggen ook zijn rol als vader wilde vervullen, het mocht niet zo zijn. „Ik mocht haar niet meer zien. Het was vreselijk Dochter gezocht Hallo, ik ben op zoek naar mijn dochter uit mijn huwelijk met Johanna Westerveld. Mijn dochter is geboren in 1955. Haar roepnaam was Janet. Dit huwelijk was voltrokken op 24-12 1954. Ik ben hiermee al 40 jaar bezig, maar geen resultaat. Ik woon namelijk in Australië. Ik woonde gedurende dit huwelijk 111 de Raaphorststraat 2Sb. Dit is denk ik de laatste poging, want ik ben nu achter in de SO. Wie kan mij helpen? Johannes Hellemons jah030534@live.com om mijn dochter achter te laten.'' Hellemons voer op dat moment op de Holland America Line en was maar weinig thuis. Later stapte hij over naar de hotelbranche. In 1961 trouwde hij opnieuw, met de liefde van zijn leven. De vrouw van Helle- mons overleed begin dit jaar na een huwelijk van 59 jaar. Het echtpaar kreeg een dochter (58) en een zoon (55). ,,We hebben in die eerste jaren nog geprobeerd om mijn eerste dochter naar ons gezin te halen om haar op te voeden, maar mijn ex-vrouw en haar familie wilden daar niets van weten." Veertig jaar geleden begon Hellemons op nieuw met zijn zoek tocht naar zijn dochter. „Eén keer in de vijfjaar kwamen we naar Ne derland. Dan ging ik langs instanties en het Rotterdamse stadhuis om uit te vinden waar mijn dochter woonde. Ik moest leges betalen, maar hoorde nooit meer wat. Het liep elke keer op niets uit. Achteraf blijkt dat mijn eerste vrouw de achternaam van mijn dochter had veranderd naar Mol.'' Geen foto Jeannette Stok-Mol vertelt haar vader nooit te hebben gekend. Ze wist van haar drie jaar geleden overleden moeder dat hij in Australië woonde, maar ze heeft nog niet eens een foto van hem. ,,Ik ken het verhaal van mijn moeder, maar er werd weinig over hem gesproken'', zegt ze. ,,Ik heb nooit actief gezocht, ik heb afgewacht of hij mij wilde vinden. Ik had wel de behoefte om mijn vader te kennen. Ik dacht regelmatig aan hem, maar had niet gedacht dat het nog zou gebeu ren. Ik wist niet eens of hij nog leef de.'' De kans om haar vader alsnog te spreken, pakte ze meteen met beide handen aan. ,,Ik had eerst het gevoel van 'dit is niet echt, dit gebeurt alleen op televisie', maar uit het gesprek bleek meteen dat het waar was. Ik heb in mijn jeugd nog een tijdje bij mijn oma gewoond. Mijn vader kon precies beschrijven hoe die woning eruitzag. Ook andere verhalen over mijn familie klopten precies. Het was meteen een heel goed gesprek. Ik heb nu zijn kant van het verhaal over de scheiding gehoord. Of we op elkaar lijken? We kleppen beiden heel veel, we zijn spontaan. We gaan binnen kort beeldbellen, zodat ik hem voor het eerst kan zien.'' Vader en dochter kunnen niet wachten elkaar na al die jaren einde lijk te ontmoeten. Hellemons maakt ondanks zijn gevorderde leeftijd al plannen om naar Nederland te ko men, al is dat vanwege de corona maatregelen nog niet zo eenvoudig. ,,Ik heb samen met mijn vrouw heel veel gereisd en op cruises gevaren. Zodra het gaat, wil ik via Singapore naar Nederland vliegen." dinsdag 22 september 2020 GO 'Bent u Johannes? Dan ben ik uw dochter...' Folkert van der Krol Gilze-Rijen/Perth Jeannette Stok-Mol gaat binnenkort beeldbellen met haar vader in Australië. Er is geen foto van hem, dus dan pas zullen ze elkaar voor het eerst zien. FOTO PIX4PROFS/JAN STADS A De laatste oproep in het blad De Oud Rotterdammer werd gezien door nichten van de gezochte dochter. FRAGMENT DE OUD-ROTTERDAMMER - Jeannette Stok-Mol, de gezochte én gevonden dochter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3