'Je hebt echt iets in je handen' 5 VINYL OPMARS Ze zijn in feite nooit echt weggeweest, maar elpees zijn bezig aan een opmars. Ook Zeeuwse platenzaken merken de hernieuwde interesse in vinyl 'Een lp is een belevings product'. ii Het was deze maand een opvallend nieuwsbe richt: voor het eerst sinds de jaren tachtig gaan in Amerika meer lp's dan cd's over de toonbank. Een wereldwijde trend, die ook in Zee land merkbaar is. „Wij verkopen zeker veel vinyl", zegt Tim van Eenennaam van De Drukkery in Middelburg. ,,Het is een beetje de redding van de muziekwereld." Waar streamingsdiensten als Spotify of Deezer in feite het einde betekenden van de cd, heeft vinyl op zijn beurt de opmars van het zil veren schijfje overleefd. „Platen zijn voor een hoop mensen nooit weg geweest", weet Wouter Mahu. Hij drijft sinds zes jaar De Platenbaas, een vinylafdeling in boekhandel 't Spui in Vlissingen. ,,Er is in feite al twintig jaar een comeback gaande, maar die verkoopcijfers in Amerika zeggen wel iets." Wat een elpee volgens hem zo aantrekkelijk maakt? ,,Hij dwingt je als het ware om heel aandachtig met muziek bezig te zijn. Een cd is stil als-ie klaar is, een plaat moet je om draaien. Vanwege alle handelingen blijf je letterlijk bij je muziek." Dat herkennen zijn collega's wel. ,,De echte muziekliefhebber houdt meer van vinyl", zegt Louis Klein geld van De Platenlounge in Zie- rikzee. ,,Het geluid is gewoon mooier en nee, daar valt niet over te twisten", klinkt het resoluut. Kleingeld draait in zijn zaak aan het Havenplein nooit een cd nS een plaat. ,,Dat valt altijd tegen." De 65- jarige vinylfreak, die veel jazz, blues, americana, country en we reldmuziek verkoopt, grüwelt dan ook van streamen. ,,Muziek is een beleving, een plaat blijft in je ziel zitten." Hij merkt dat mensen hun 'ipodje' zat zijn en dat ziet ook Van Eenennaam van De Drukkery. ,,Ontschermen, inderdaad. Een plaat is een belevingsproduct waar je voor gaat zitten en ook onder jongeren wordt dat steeds popu- lairder." De Drukkery denkt dan ook aan uitbreiding van de mu ziekafdeling om vinyl meer ruimte te geven. Kleingeld voorziet dat 'echte pla tenzaken' zullen terugkeren, maar niet in groten getale. ,,Als zelfstan dig platenhandelaar wil je goede muziek neerzetten en laten horen, maar het is ook weer niet zo dat je daar heel dik en vet van wordt", zegt hij duidend op de inkomsten. Een cd is stil als-ie klaar is, een plaat moet je omdraaien. Vanwege alle handelingen blijf je letterlijk bij je muziek ,,Zestig procent van mijn omzet komt uit nieuw en gebruikt vinyl, maar daarnaast verkoop ik ook draaitafels en merchandise zoals bandshirts." Ook Wouter Mahu van De Pla tenbaas verwacht dat vinyl een blijvertje is. ,,Het was ook even een tijdje een hipsterdingetje, maar je merkt nu toch echt dat het geen modegril is." Als échte platenliefhebber neem je natuurlijk elke gelegenheid te baat om even door bakken met vi nyl te snuffelen. Dat is dan ook precies wat Arno Vromans en Ge rard Grootswagers deze zonnige maandagmiddag doen in De Drukkery in Middelburg. De twee Tilburgers wisten dat de Middelburgse zaak ook een muziekafdeling heeft en daarom wipten ze even binnen. En er staat zeker een en ander van hun ga ding bij. Wat de charme is van een elpee? Grootswagers hoeft er niet lang over na te denken. ,,Het ge luid hè, het is warmer dan een cd", zegt hij. ,,En je bent eigenlijk gedwongen om een plaat hele maal te luisteren." De Brabander is naar eigen zeg gen 'altijd trouw gebleven' aan vi nyl. ,,Al kon je op een gegeven moment niet meer om de cd heen, dus daar heb ik er ook heel wat van." Grootswagers heeft het vinyl eigenlijk weer herontdekt door zijn 22-jarige dochter, die ook gecharmeerd is van de aloude langspeelplaten. ,,Ik liet haar wat dingen horen en toen heb ik zelf het gevoel ook weer teruggekre gen." En dus staat zijn platenspe ler nu weer beneden en wordt de naald weer regelmatig in de groe ven gezet. Ook Arno Vromans mag zich graag laven aan de geneugten van vinyl, al is Spotify 'toch wel mak kelijk'. ,,Maar een plaat is gewoon tof. Het is en blijft mooi, je hebt gewoon echt iets in je handen." dinsdag 22 september 2020 GO Een elpee, daar ga je voor zitten Louis Kleingeld van De Platenlounge in Zierik- zee: „Muziek is een bele ving, een plaat blijft in je ziel zitten." FOTO MARIEKE MANDEMAKER Luc Oggel Zierikzee - Wouter Mahu, De Platenbaas Kijk op de site bij /video Luc Oggel Middelburg o.;r Arno Vromans (links) en Gerard Grootswagers snuffelen door de bakken met platen in De Drukkery in Middelburg. foto luc oggel Zaterdag treden platenzaken wereldwijd weer voor het voet licht tijdens Record Store Day. De oorspronkelijke datum, 18 april, viel vanwege de corona- uitbraak in het water. Dit jaar zijn er drie. De eerste was eind augustus, de derde is op 24 ok tober. Jpü£oCC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37